3

                                     

 “Sporsuz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” sözünü rota olarak belirledik ve ilçenin isminin de doğuşuna öncülük eden  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün spora verdiği öneminin Ataşehir’de nasıl cereyan ettiğini öğrenmek istedik. Otuz yıldır spora gönül vermiş Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Birliği Başkanı Ekrem Köse ile istişare ederek sporu, sporcuyu, ilçenin spor kompleksi projesini, bir spor kulübünün insan hayatına ve topluma katkılarının neler olduğunu öğrendik.

 

Ataşehir’de bulunan spor kulüplerinin sözcüsü olarak bize kısaca çalışmalarınızdan bahseder misiniz?  

“2010’da Battal Başkan’ın (İlgezdi) bize ‘Kulüpler birliğini kurun’ demesiyle başlayan serüvenimizde bizler sekiz takım kurduk. Çok hızlı çalışmalara başladık. Kulüpler birliği yerimizi aldık. Kulüplerimize belediyemizden malzeme desteği yaptırdık. Daha sonra 2012’de çıkan kanunla büyükşehir belediyesinin sınırları içerisinde kalan kulüplerimize belediye bütçesinin binde 7’sini geçmemek kaydıyla ayni ve nakdi yardım yapılabilir hale getirdik. İlçe belediyelerinde de gelirlerinin binde 12’sini geçmemek kaydıyla ayni ve nakdi yardım yapılabilir dendikten, yani yönetmelik yayımlandıktan sonra 2012’den bu yana kulüplerimize çok ciddi maddi destekler sağladık.”

 

 

Size bağlı kaç spor kulübü bulunuyor?

 “Şu an 24 spor kulübümüz var. Aslında 3 kulüp daha var ama genel kurul yaparken o üç  kulübü görüşler doğrultusunda ihraç etme kararı aldık. İçerenköy İdman Yurdu Spor Kulübü, Ataşehir Yonca Spor’u,  İstanbul Ataşehir Spor Kulübü’nü ihraç etme kararı aldık. Çünkü bu kulüpler, Amatör Kulüpler Birliğimizin şartlarını ve dernek tüzüğümüzdeki bazı maddeleri yerine getirmedikleri, kongrelerimize katılmadıkları için bu kararı aldık.”

 

 “KAYIŞDAĞI’NDA 80. YIL CUMHURİYET PARKI’NIN İÇERİSİNDEKİ FUTBOL SAHAMIZI HALKA AÇTIK”

Son zamanlarda ilçede bulunan spor kulüplerinde ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiniz?

“Spor kulüplerimize malzeme desteğine devam ediyoruz. Sahası olan kulüplerimizin sahalarının bakım ve onarımlarını yapıyoruz. Ataşehir Doğu Spor Kulübümüzün sahasını yaptık mesela... Örnek Gençlik Spor Kulübümüzün de sahasını çimlendirip, ışıklandırdık. Kayışdağı’nda 80. Yıl Cumhuriyet Parkı’nın içerisindeki futbol sahamızı halka açtık. Şimdi orada belirli saatleri kulüplerimize belirli saatleri halkımıza açarak kulüplerimize çalışmalar yaptıracağız. Kulüplerimize lojistik destek de sağlıyoruz. Pandemi döneminde bazı kulüplerimizden gelen talepler doğrultusunda Amatör Kulüpleri Birliği olarak  gıda yardımları yaptık. Pandemiden önce kulüplerimize malzeme desteği hazırlamıştık. Pandemiden sonra malzemeleri yarısını kulüplerimize diğer yarısını da kulüplerimiz kapalı olduğu için talep gelen kulüplerimize dağıtıyoruz.  Önümüzdeki günlerde sahalarımız açıldığı zaman ateş ölçerlerimiz ve maskelerimiz de hazır durumda. Her kulübe maske dağıtacağız. Bunun yanı sıra Ataşehir Belediyesi’nin sağladığı ulaşım desteklerimiz var. Ulaşım desteğini sadece kendi kulüplerimize değil, komşu ilçelerde bu sıkıntıyı çeken kulüplere de sağlıyoruz. Yine malzeme sıkıntısı çeken farklı ilçelerdeki kulüplere de destek veriyoruz. Çünkü bu çocukların hepsi bizim çocuklarımız.” 

 

“ALİ DÜŞMEZ VE YÖNETİMİNİ KARŞILIK BEKLEMEDEN DESTEKLEME KARARI ALDIK”

Önümüzde İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu seçimi var. Ataşehir Amatör Kulüpleri Birliği olarak kimi destekliyorsunuz?

 

 

“Kulüpler birliğimize bağlı olan 24 kulübümüzden iki tanesi Amatör Spor Kulüpleri Birliği’ne üye değil. 22 tanesi üye… Her kulübün üç delegesi var. Tüm kulüplerle istişare yaparak 66 delegeyle Ali Düşmez ve yönetimini karşılık beklemeden destekleme kararı aldık. Yakın zamanda Mevlana Mahallesi’ndeki Site Spor sahasının yurt yapılması üzerine yazışmalar vardı. Bu durumu değiştirerek oranın tekrardan spor sahası olarak kalmasını sağladı. Ne zaman ihtiyacımız olsa Ataşehir’e geldi. Kulüplerimizle istişareler yaptı. Ali Düşmez’in Ataşehir’e bakış açısı bizim için önemli bir etken.”

Sizin Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Birliği olarak Türkiye’de örnek tescil eden ödül yönetmeliğini meclisten  geçirme çalışmanız var…

“Gerçekten biz bu ödül yönetmeliğini meclisten geçirmeyi başardık. Sizler de takip ediyorsunuz. Bu başarımızı Ataşehir Belediye Başkanımız Battal  İlgezdi’nin bize vermiş olduğu yetkiyle yaptık. Bu yönetmeliğin meclisten oy birliğiyle geçmesinden dolayı hem spor komisyonunda bulunan AK Partili arkadaşlarımıza hem de  CHP’li arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” 

Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Birliği olarak size üye olmak için ne gibi şartlar gereklidir?

“Bizim üç yıllık şartımız var. Biz kulüp olarak İstanbul’da ve Türkiye’de ilkleri yaptığımız, ulaşım sorunu ve ödül yönetmeliğini çözdüğümüz için çoğu ilçelerden bizim ilçemize nakil gelmek isteyen kulüpler bulunuyor.  Hatta yeni kurulan kulüpler oldu. Yeni kurulan kulüpler üç yıl faaliyetini yapmak zorunda. bizler de bu faaliyetleri denetlemek zorundayız. Gerçekten de çocuklara ciddi eğitim veriyorlarsa biz bu kulüpleri üç yılda Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Birliğimize kademeli olarak üye yapıyoruz.  Yoksa hemen kulüp kuruldu, hemen kulüpler birliğine alalım, imkanlarından yararlansın gibi bir durum söz konusu değil.” 

 

 “TECRÜBELİ HOCALARCA ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİYE UMUT OLACAĞIZ”

Sadece futbol takımlarının size üye olması doğrultusunda eleştiriler alıyordunuz. Bu konuyla ilgili bir değişikliğe gidildi mi?  

“Bu sene bir değişikliğe gittik. O da merdiven altı olmayan, çok yüksek rakamlarda çocuklara spor yaptırmayan, tekvando, karate, judo, güreş, boks gibi takımları da kulüpler birliğine üye yaptık. Ama tabii bunları futbol takımlarıyla eş tutma şansımız yok. Bir futbol takımında 600-700 sporcu oluyor. Onlarda ise 20 veya 30 sporcu oluyor. Ödül yönetmeliğinde de ona göre kategori konacak.”

Siyasete girseniz bile spor sizin hayatınızın ayrılmaz bir parçası. Bununla ilgili belediye ne gibi  çalışmalar yapıyorsunuz? 

“Pandemi olmasaydı spor müdürlüğü kuracaktık. Alt yapısını hazırlamıştık. İnşallah Eylül veya Ekim aylarında spor müdürlüğünü kurarak çok daha iyi çalışmalar yapacağız. Yakın zamanda Erdal Eren Kültür Merkezi’nin altından 700 metrekarelik alanı kapalı spor salonu haline getirdik. Pandeminin yeni yönetmeliğine göre faaliyetlere başladığımızda orada boks, tekvando, kungfu, uzak doğu sporları gibi spor dallarımız olacak. Tecrübeli hocalarca çok sayıda öğrenciye umut olacağız. Bu alanlar Ataşehir Belediyesi Spor Müdürlüğü’ne ait olacak.” 

 

“İLÇEMİZDE BULUNAN  SPOR SALONLARINI AMATÖR KULÜPLER VE YEREL HALKIN KULLANMASI İÇİN TÜM ÇALIŞMALARIMIZI SEFERBER EDECEĞİZ”

 

Ataşehir’de kapalı spor salonları yeterli nitelikte mi?

 “Yeterli nitelikte fakat kullanamıyoruz. Çünkü bundan önceki İBB yönetiminin çalışmaları ‘bu spor salonlarını Ataşehir kullanmasın’ diye üzerineydi. İBB kapalı spor salonlarımızı okullarımızın bahçelerine yapmış. Okullarımızın bahçelerine yapıp, Milli Eğitim ile bir anlaşma yaparak bu salonları OAB’ne teslim etmişler. Okul Aile Birlikleri de okulların masraflarını kurtarmak için bunları kira bedeli karşılığında profesyonel ticaret yapan, ünlü sporculara, voleybolculara vermişler. 2009’da çıkan bir yönetmelik var. Aynen şöyle söylüyor: ‘Büyükşehir Belediyesine ait kapalı spor salonlarını amatör spor kulüpleri ve yerel halk ücretsiz olarak kullanabilir’ diyor. Şimdi biz gidip kullanmak istiyoruz. Ama oraya kira ödeyenler para istiyor. Amatör Spor Kulüplerinin bu parayı vermesinin imkanı yok. Yerel halk kullanmaya kalksa şu anda kullanamazsın cevabını alıyor.” 

“BU SAYEDE YILLAR SONRA İBB’NİN İLÇEMİZDE BİR TANE TABELASI OLACAK”

 

“Ben bunların hepsini İBB’nin gerekli tüm yetkililerine anlattım ve bana yeni bir protokol yapılacağı söylendi.  Bu duruma bir düzenleme gelmesi lazım. Şu an İBB Ataşehir Nuri Cıngıllıoğlu Lisesi’nde pilates, fitness, zumba gibi dersler veriyor. Neşet Ertaş Kültür Merkezimiz de aynı dersleri belediye olarak biz de veriyoruz.  Ben diyorum ki, gelin ya biz bu dersleri ilçe belediyesi olarak verelim, ya da siz İBB olarak bizim kayıtları da alın. Biz yine ilçe belediyesi olarak farklı dersler verelim. Bu durumu bir türlü aşamıyoruz zamanında yapılan protokollerden dolayı(!) İnşallah bunları aşacağız. Bunun için çalışıyoruz. İlçemizde bulunan spor salonlarını amatör kulüpler ve yerel halkın kullanması için tüm çalışmalarımızı seferber edeceğiz.”

 

“ÇÜNKÜ BİR ÖNCEKİ DÖNEM İBB YÖNETİMİ BURASI ATAŞEHİR OLDUĞU İÇİN BU PROJEYİ YAPTIRMADI”

İçerenköy Mahallesi’ne yapılmak için planlanan spor kompleksi projesi vardı. Şu an bu proje için herhangi bir çalışma mevcut mu?

İçerenköy’ün hem spor hem de mevcut sıkıntısı olan otopark sorununu ortandan kaldıracak altı otopark üstü yüzme havuzu, fitness salonu, en üstü futbol sahası olarak planlanmış proje yapılamadı. Çünkü bir önceki dönem İBB yönetimi burası Ataşehir olduğu için bu projeyi yaptırmadı. Ekrem Başkan (İmamoğlu) buraya yatırım yapmak istiyor ve hatta ihalesi yapıldı. Firmayla sözleşme de yapıldı. Ama ne yazık ki burada bulunan spor kulübümüz yürütmeyi durdurma kararı aldırmış. Nasıl aldıysa, sporu nasıl seviyorlarsa bilemiyoruz(!) Bir aylık bir durdurma kararı söz konusu. Alınan bu kararı talihsiz bir karar olarak nitelendiriyorum. İçerenköy halkı bu projeyle çok rahat bir nefes alacak. Bu sayede yıllar sonra İBB’nin ilçemizde bir tane tabelası olacak. 

 

“SAHA KONUSUNDA EN ZENGİN İLÇE OLACAĞIZ”

“Esatpaşa’ya da aynı proje düşünüldü. Fakat maliyetinden dolayı farklı bir çalışma gerçekleştirilecek. Orada bulunan sahamızın alt kısmına üye kulüplerimizin toplantılarını, görüşmelerini sağlayabileceklerini alan yaratacağız. Antrenmanlarını da yapabilecekler. Spor projelerimizi gerçekleştiği takdirde bizim Ataşehirimizin hiçbir sıkıntısı kalmayacak. Aynı zamanda bize yakın olan mahallelerin de kullanabileceği dört adet mükemmel şartların sağlandığı sahalarımız olacak. Bu hedeflerimiz spor camiasında da konuşuluyor. Saha konusunda en zengin ilçe olacağız.”

“BİZİM EN BÜYÜK ŞAMPİYONLUĞUMUZ BİR SÜRÜ ÇOCUK KURTARMAK”

“Önümüzdeki günlerde İçerenköy için elimizde güzel bir proje var arkadaşların getirdiği. Ben de inceledim. Projeyi hazırlayanlar da alanlarında kendilerini kanıtlamış antrenörler, teknik direktörler yanlarına da bazı iş arkadaşlarını da almışlar. Bana da kurucu olur musun dediler, kabul ettim tabii ki… Orada şimdi bir spor kulübü daha kurulacak. Bizim vicdan takımı diye bir takımımız var. Çok da popüler bir takımdır. Kimsesiz çocukları sokaktan alıp, parklarda spor yaptıran bir Doğukan kardeşimiz var. O da spor kulübünün içinde olacak. Çok amaçlı bir spor kulübü olacak. Mesela alt yaş gruplarında İngilizce bilmeyen veya belir bir kitap sayısını bitirmeyen öğrencileri kesinlikle takıma alınmayacak. Bizim kültür merkezlerimizdeki drama dersleri, tiyatro derslerine katılım gösteren çocuklardan takımlar oluşturulacak.”

 

“ÇOK ŞAMPİYONLUK GÖRDÜM AMA, BİZİM EN BÜYÜK ŞAMPİYONLUĞUMUZ BİR SÜRÜ ÇOCUK KURTARMAK”

 "Çocukları yalnızca sporla değil diğer alanlarda da yetiştirmek istedikleri bir projeyle geldiler. Ben de seve seve destekleriz dedi. Kulüp de kurulma aşamasında, yakın zamanda açıklama yapılacak. Her çocuğu spora endekslememiz lazım. Burada çocuk resim isterse resim, saz isterse saz çalmalarına imkan sağlanacak. Çünkü çocuklarda uyuşturucu ve madde bağımlılığı yaş skalası çok aşağılara düşmüş. Çok şampiyonluk gördüm ama, bizim en büyük şampiyonluğumuz bir sürü çocuk kurtarmak. Şimdi çoğu çok iyi yerlerde. Yetiştirdiğimiz çocuklarımızla hepsiyle diyaloglarımız devam ediyor. Amatör Spor Kulüplerimiz sadece kulüp değil, sadece spor yaptırmıyor. Amatör spor kulüplerimiz  Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’nın işini yapıyor. "

 

“BİZİM AMACIMIZ ATAŞEHİR’DE 7’DEN 70’E SPOR YAPTIRMAK”

Sporun var olduğu bir hayatı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Sağlık Bakanlığı’nın işini yapıyor kulüplerimiz dedim. Mesela, bir çocuk spor yaptığı zaman hastalanma, grip olma, kilo alma gibi şeylerden uzaklaşmış oluyor ve sporun en büyük getirisi olan mutluluk hormonunu salgılıyor. Yapmayan ise evde bilgisayarın başında oturuyor, kilo alıyor, kamburlaşıyor. Ne yapıyor bu çocuk? Defalarca doktora gidiyor hem kendi sağlığından oluyor, hem de doktorun vaktini alıyor. Ama spor yapan çocuk ya bir ya da iki kere doktora gidiyor, belki de hiç gitmiyor. İçişleri Bakanlığı’nın işini  ise şöyle kolaylaştırıyoruz: Ataşehir’de gelmiş geçmiş yaklaşık 10 binin üzerinde lisanslı sporcumuz var. Bunlardan 2 binini sokaktan almayı başarmışsa spor, emniyetin işini hafifletmiş oluyor demektir. Milli Eğitim Bakanlığı bazında değerlendirdiğimizde ise  spor yapan çocuk enerjisini atmış, konsantrasyonu yüksek, disiplinli bir bireye dönüşüyor. Bu da haliyle çocuğun başarılı olmasını sağlıyor. Bizim amacımız Ataşehir’de7’den 70’e spor yaptırmak. Şu anda bütün parklarda eğitmenlerimizle spor yapılıyor. 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM