c52da91e-051b-4b6a-b854-83d6a514a72c

                    

 

 

 

 

2019-2020 eğitim öğretim yılı bugün itibariyle başladı. 18 milyonun üzerinde öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen bugün ders başı yaptı. 

 

Okul kenti olarak da anılan Ataşehir’de de ders zili çaldı; milli eğitim, öğretmenler ve veliler de en az çocuklar kadar heyecanlıydı. Ataşehir’de Fetih İMKB İlkokulu’nda Ataşehir Kaymakamı  İsmail Hakkı Ertaş,  Ataşehir Belediyesi Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, şube müdürleri, Garnizon Komutan Vekili,  okul müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve STK yöneticileri ile çok sayıda velinin katılım gösterdiği törenle  2019-2020  eğitim öğretim yılının ilk gün  heyecanı paylaşıldı.

 

 

 

 

Öğrencilerin şiirleri ve halk oyunları gösterileriyle renklenen törende Fetih İMKB İlkokulu’nda  Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican ve okul Müdürü Çetin Yalçın  günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptılar. 

 

 

 

 

Konuşmalara ve gösterilere geçilmeden önce Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal  Atatürk ve tüm şehitler adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı söylendi.

 

İstiklal Marşı’nın ardından okul Müdürü Çetin Yalçın yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi. Yalçın: “ Milletimizin en büyük güvencesi, toplumsal dayanağı siz öğrencilersiniz. Şunu unutmayınız ki her şey not demek değildir. Akademik eğitiminizin yanında vatanı, milleti irfanı, hürriyeti, adaleti merhameti, samimiyeti, vefayı, yardımseverliği, cömertliği mutlak süratle öğrenmelisiniz. Bu değerler yüce değerlerdir. Toplumun her kesiminde ve her ferdi tarafından temsil edilip, size örnek olarak sunulmak zorundadır. Ancak böyle şahsiyet sahibi olunur. İmân ve vatan sevgisi için Nene Hatun’u okuyun, kararlılık ve irade için Yavuz’u okuyun.” dedi.

 

 

 

 

Daha sonra konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Bilican, yeni eğitim öğretim dönemine nasıl hazırlandıklarına ve yeni hazırladıkları atölyelere değindi. Bilican konuşmasında “ İyi bir akademik başarı beraberinde sosyal ve duygusal başarıyı da getirmiyorsa istediğimiz o akademik başarıyı  elde edemeyiz” dedi. Bilican sözlerine şöyle devam etti: “Çok saygı değer mesai arkadaşlarım sayın velilerimiz, değerli öğrenciler, kıymetli basın mensupları hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. 2019-2020 eğitim öğretim yılına Ataşehir’de hummalı ve büyük özveri gösterdiğimiz bir hazırlık dönemi sonucunda bugün itibariyle  büyük bir heyecanla başlamış bulunmaktayız.”

 

 “BU YIL YENİ BİR ATILIMLA OKULLARIMIZDA TASARIM ATÖLYELERİ GELİŞTİRDİK”

 

 “Aslında velilerimiz için tatil dönemi bizim yeni dönemimiz için hazırlık evremizdi.  Biz sevgili çocuklarımızı yaz tatili sonrası büyük bir heyecanla bekliyorduk. Okullarımızı en güzel şekilde çocuklarımız için hazırladık. ‘İyi ki okula döndük’ dedirttirecek kadar okullarımızı çocuklarımızın sevecekleri gibi düzenledik.  Bu yıl yeni bir atılımla okullarımızda tasarım atölyeleri geliştirdik. Atölye çalışmalarımıza devam edeceğiz. Neden bunları yapıyoruz? Çünkü okulun sadece sınıftan, derslikten ibaret olmadığını biz çok iyi biliyoruz.  Okul aynı zamanda bahçede ve atölyede de keyiflidir. Biz çocuklarımızın akademik eğitimle birlikte sosyal ve kültürel becerilerini geliştirebilmesi için ortamlar hazırladık. Bugün 80 binden fazla öğrencimize Ataşehir’de evinize, yuvanıza hoş geldiniz dedik. Hoş geldiniz çocuklar.”

 

 

 

“SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM AKADEMİK GELİŞİM KADAR ÖNEMLİDİR”

 

 "Burada tüm anne ve babalarımıza hatırlatmak istediğimiz önemli bir konu var. Çocuklarımızın akademik gelişimlerini takip ederken sosyal ve duygusal gelişimlerini de takip etmek gereklidir. Sosyal ve duygusal gelişim akademik gelişim kadar önemlidir. Kaldı ki; iyi bir akademik başarı beraberinde sosyal ve duygusal başarıyı da getirmiyorsa istediğimiz o akademik başarıyı elde edemeyiz.  Bu konuda siz velilerin destekleri gerekmektedir. 2019-2020 eğitim öğretim hayatının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize yani Ataşehir eğitim ailesine hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçte en büyük çabayı ve gayreti üstlenen meslektaşlarıma, öğretmen arkadaşlarıma başarılı, huzurlu, sağlıklı ve hayırlı bir eğitim öğretim yılı olmasını diliyorum. Eğitime destek veren, bizimle bu sorumluluğu üstlenen herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Konuşmaların ardından Fetih İMKB İlkokulu’nda ahşap atölyesinin açılışı yapıldı. Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Ataşehir Belediye Başkan Vekili  İlhami Yılmaz ve Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican açılış kurdelesini kestiler. Kurdele kesiminden sonra konuşan Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş “Öğrencilerimize güveniyoruz.” dedi. Ertaş: "Bugün ilçemizde 80 bin öğrencimiz 2019- 2020 eğitim öğretim hayatına başladı. Hepsine başarılar diliyorum. Bizim amacımız vatanını, milletini seven gençler yetiştirmek. Vatanına faydalı bireyler olabilmelerini sağlamak. Biz onlara güveniyoruz.” dedi.

 

 

 

Ahşap atölyesinden sonra Fetih İMKB İlkokulu’ndaki diğer bir atölye olan robotik kodlama sınıfına geçildi. Robotik kodlama sınıfı yakın geleceğin yazılımcı adayları olan öğrencilerin büyük ilgisini topladı. 

Atölyelerin açılışlarından sonra, ilkokula yeni başlayan öğrencilere ziyaret de gerçekleştirildi. Birinci sınıfa başlayan öğrencilerle yakından ilgilenen Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Ataşehir  İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul  Bilican çocuklara “Hoş geldiniz” ikramlarında bulundular. Ayrıca hayvan sevgisini aşılamak için de mama hediye ettiler. İkramların ardından Ertaş ve Bilican öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdiler.