0c7c3518-1bd4-4ede-bd2b-103f6723fea6

 

ÖZEL HABER...

153 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin markası haline gelen Kızılay’ın Ataşehir Şube Başkanı Talha Keleş Ataşehir’de Gündem gazetesi İmtiyaz Sahibi Himmet Kaya’ya verdiği röportajda, birliktelik çağrısı yaptı. “Biz maaş almadan gönüllü olarak iyilik için buradayız” ifadelerini de kullanan Keleş, Türkiye’de her geçen gün sayısı artan ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmelerinde  gönüllü bağışçılarının rolünün büyük olduğunu belirtti. Son olarak Keleş, Ataşehir’in bazı kesimlerinin yargılarını kırmalarını gerektiğinin altını çizerek, “Klavyeden değil yakından görün bizleri sonra eyleme geçip bizimle gönüllü olun” ifadelerini kullandı.

 

Ataşehir Kızılay başkanı olarak üçüncü yılınızı dolduruyorsunuz. Bu üç yıllık süre zarfında çalışmalarınız nasıl ilerledi, neler yaptınız?  

 

“Biz 2019’da ekip olarak geldik. Geldiğimizde ekibimiz beni başkanlığa seçti. Burada işler nasıl işliyordu, çok fazla bilmiyorduk. Acemilikle ilk yılımız geçti. 2020’nin başında Türkiye Elazığ depremiyle sarsıldı. Daha sonra pandemi yaşandı, hâlâ da yaşıyoruz.”

 

“KENDİ İÇİMİZDE VEFAKÂR İNSANLARIMIZ VAR”

 

“Ataşehir Kızılay’ı olarak 2020 ve 2021 döneminde kadın gönüllülerimiz, geçlerimiz, Ataşehir Kızılay şubesi olarak yönetimimizle birlikte yedi yirmi dört çalıştık. Biz  hiçbir maddi geliri olmayan bir şubeyiz. Buna rağmen 2020-2021’de bir çok şubeden daha fazla çalışma yaparak  çok sayıda vatandaşa ulaştık. Bunu nasıl yaptık? Bağışlarla… Kendi içimizde vefakâr insanlarımız var. Bu insanlarımız kendilerine ön plana çıkarmak istemiyorlar.” 

 

“ATAŞEHİR ŞUBEMİZİ GECE GÜNDÜZ ÇALIŞARAK BAĞIŞLAR VE GÖNÜLLÜLERİMİZİ ARTIRARAK GELİR TABLOMUZU YÜKSELTTİK”

 

 

153 yıllık geçmişi sanırım siz ve sizin gibi gönüllüler sayesinde ulaşabildi Kızılay. Bize biraz gönüllü sayınızdan ve şubelerinizden bahsedebilir misiniz?

 

 “Biz maaş almadan gönüllülük esasıyla çalışan başkanlarız. Bizde yapı şu; profesyonel kadro var. Yaklaşık 12 bin çalışan var.  Bunlar maden suyunda, kan hizmetlerinde, sağlık hizmetlerine, kültür, aş, sosyal hizmetler, 12 bin profesyonel çalışanı aşağı yukarı da 20 bin şubemiz var. Şubeden kastım; Kadın Kolları, Genç Kızılay,  Engelsiz Kulüp ve Şube Yönetimleri dahil olmaz üzere 20 bin gönüllümüz var. Diğer gönüllülerle birlikte Türkiye genelinde 50 bin civarı  bir yapıya sahibiz. Kızılay çok farklı; çünkü nerede bir mazlum varsa Türk Kızılay’ı orada. Ataşehir şubemizi gece gündüz çalışarak bağışlar ve gönüllülerimizi artırarak gelir tablomuzu yükselttik. Bizim markamız Kızılay. Türk Kızılay’ı olarak hizmet etmeye ihtiyaç sahiplerine dokunmaya devam edeceğiz.”

 

“1935’DE O ZAMANKİ CUMHURBAŞKANIMIZ VE BİZİM ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DÖNEMİNDE TÜRK KIZILAY’INI CEMİYET OLARAK ALIYOR”

 

O zaman Sayın Keleş Kızılay için şunu diyebilir miyiz? Kızılay Dünyanın her yerindeki ihtiyaç sahibi için taşın altına elini her daim koyuyor.

 

“153 yıl önce Hilal-i Ahmer-i adına merhamet ve iyilik adına kurulan kurum 1935’de o zamanki Cumhurbaşkanımız ve bizim Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk döneminde Türk Kızılay’ını cemiyet olarak alıyor. Türk Kızılay’ı  daha sonra dernek olarak devam ediyor. Kızılay olarak Afrin’deyiz, Bosna Hersek,  Kosova’dayız, Mısır’dayız, Libya’dayız, 16 daimi temsilciliğimiz var; biz bunlarla birlikte hizmet ediyoruz.”

 

“BİZDEN GÖNÜLLÜ İSTEDİLER; VEFA HAFTALIK GRUBU  OLUŞTURDUK”

 

Gelelim küresel krizimize… Dünyayı etkisi altına alan koronavirüste çalışmalarınızı takip ettik. Türk Kızılay’ı olarak bu süreçte nasıl bir koordinasyon sağladınız? 

 

“İlk olarak Ataşehir İlçe Kaymakamlığı’nda toplantımız oldu. Valilikle birlikte koordineli bir şekilde yapıldı. Toplantıda belediye, sağlık müdürlüğü, sosyal hizmetler, milli eğitim katılımları ile istişarelerde bulunduk. Bizden gönüllü istediler; vefa haftalık grubu  oluşturduk. Bizden genç gönüllülerimiz orada telefonlara baktılar. Vefa grubunda ihtiyaç sahiplerine zor durumda olan insanlarımızın çeşitli ihtiyaçlarını karşıladık. Alışverişlerini yaptık.”

 

“KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE KAYMAKAM, BELEDİYE,    MÜFTÜLÜK MİLLİ EĞİTİM OLARAK GÖNÜLLÜ OLUŞTURDUK”

 

 “Tabii bu sırf Kızılay olarak değil koronavirüsle mücadelede Ataşehir’de Kaymakam, belediye, müftülük milli eğitim olarak gönüllü oluşturduk. Bu oluşumun içinde Kızılay olarak önemli bir paya sahibiz. Bağışçılarımız gönüllerinden ne koparsa verdiler; tabiri caizce ahdi vefa grubu kurduk. biz bunlarla birlikte virüse yakalanan insanlarımızı telefonla aradık; ihtiyaçlarını sağladık. Kızılay olarak yanlarında olduk. Pandemiyle birlikte Ramazan ayında da çalışmalarımıza devam ettik. Düşündük dedik ki; mübarek günlerde insanlar zaten evinden çıkamıyor neler yapabiliriz, onlara nasıl yardımcı olabiliriz? Hemen mahallelere girdik. Aşağı yukarı 1000 - 1500 adet pide dağıtımı yaptık. Bu bir sosyal yardım değildi. Buradaki amacımız sosyal yardımlaşmadan ziyade ikram olarak yaptık. İhtiyaç sahiplerine erzak yardımları hazırladık. Kolilerini kendi araçlarımızla evlerine teslim ettik. O zamanlar biliyorsunuz dezenfekte, maske ve eldiven bulanamıyordu.”

 

 

“ATAŞEHİR’DE TÜM KURUMLARIMIZLA BİRLİKTE BİR BÜTÜNLÜK İÇİNDE ÇALIŞTIK”

 

 

 “Bağışçılarımız sayesinde gelen eldiven, maske ve hijyen paketlerimizi başta kurumlar olmak üzere bütün idari birimlere, sağlık hizmetlerine ve Ataşehir halkına dağıtımını yaptık. Normalde planlanan bütçenin yedi, sekiz katı bağışlar yaptık. Ataşehir İlçe Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş’ın büyük emekleri vardır. Belediyenin de, milli eğitimin de… Bu süreçte bütün kurumlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettik. Ataşehir’de tüm kurumlarımızla birlikte bir bütünlük içinde çalıştık.” 

 

“İKİ YIL BOYUNCA YASAKLARDA KAN BAĞIŞI KAMPANYAMIZDA EN ÇOK KAN BAĞIŞINDA ANADOLU YAKASI’NDA ATAŞEHİR ŞUBESİ OLARAK BİRİNCİ ÇIKTIK”

 

Tabii bu arada gıda ihtiyaçları ve diğer ihtiyaçların yanı sıra  başka kan ve plazma ihtiyaçları da oldu. Kan ve plazma ihtiyaçları için koronavirüs geçiren hastaların plazma bağışı gündeme gelmişti. 

 

“Ataşehir Kızılay'ı olarak pandemi süresince her hafta sonu kan bağışı yaptık. Kızılay şubemizin bahçesinde çadırlarımızı kurduk; inanılmaz şekilde talep oldu. Evde canı sıkılan insanlarımız arkadaşları ile geldi; çay ikramımız oldu onlara… Hem kan verdiler, hem evden dışarı çıktılar kendileri arkadaşları ile vakit geçirmiş oldular.  İki yıl boyunca yasaklarda kan bağışı kampanyamızda en çok kan bağışında Anadolu Yakası’nda Ataşehir şubesi olarak birinci çıktık.” 

 

“DİN, IRK, MEZHEP GÖRÜŞÜMÜZ YOK. KİMİN NE OLDUĞU BİZİ İLGİLENDİRMİYOR  BİZ KIZILAYCIYIZ; BİZ MERHAMET ELİNİ UZATIRIZ. TEK DERDİMİZ BUDUR”

 

 

“Birlik beraberlik içinde hareket ederek kan bağışı için insanlarımızı motive ettik. Kan bağışı yapacağım diyen, arabam yok diyenler oldu; gittik kendi araçlarımızla kan verdirmek için getirdik. Personelimizin yemeklerini kadın kollarımız üstlendi. Şöyle söyleyeyim amiyane tabir olmasın benim oğlum da etkinliğe emek vermek istedi. ‘Baba ben de pilav yapmak istiyorum’ diyerek pilav yapıp gönderdi. Gerçekten ekip çok iyiydi. Din, ırk, mezhep görüşümüz yok. Kimin ne olduğu bizi ilgilendirmiyor. Biz Kızılaycıyız; biz merhamet elini uzatırız. Tek derdimiz budur.”

 

“ÖNCELİKLE ÖN YARGILARDAN KURTULUP HAREKETE GEÇMEK ÖNEMLİ”

 

Başkanım gönüllülük esasına dayalı bir kurum olarak ilçenizi değerlendirdiğinizde ne gibi bir tablo ortaya çıkıyor? Batı Ataşehir ve Doğu Ataşehir olarak belirlenen kesimler biraz tepkili bakıyorlardı. Bu algıyı kırabildiniz mi?

 

“Öncellikle ön yargılardan kurtulup harekete geçmek önemli. Yani görmeden, duymadan, tanımadan duyumlarla hareket etmemek lazım. En azından gelin bir görün. Bizi sorgulayın. Bizimle iletişime geçin. Klavyeden değil yakından görün bizleri sonra eyleme geçip bizimle gönüllü olun. Hep birlikte merhamet eli olalım. Ataşehir Kızılay başkanlığı olarak bu algıyı eskiye göre %50 kırdığımızı düşünüyorum.”

 

“YOLUNUZ HAYIR OLURSA AKIBETTE HAYIR OLUYOR”

 

 Pandemi döneminde hep dışarılarda olduk. Yolunuz hayır olursa akıbette hayır oluyor,  biz buna  inanıyoruz. Benim bir arkadaşım aradı Talha'cığım dedi elim de dezenfekte malzemesi var. Bu malzemeleri alıp hafta sonları parklarda dezenfektan dağıttık. Daha sonra gofret çikolata geldi; bunları da halka dağıtık. Daha sonra yine hijyen seti geldi; maske, eldiven,  dezenfektan gibi genel merkeze bağışlanan malzemeler geldi bize, onların dağıtımını da yaptık.”

 

“KIZILAY OLARAK BURADA OLDUĞUMUZU GÖSTERMEK İÇİN, ALGILARI YIKMAK İÇİN YEDİ YİRMİ DÖRT ÇALIŞTIK”

 

 “Bunları dağıtırken laf söylenmedi mi, söylendi. Biliyorsunuz ki  hafta sonları 65 yaş üstü insanlarımız sokağa çıkma izni verildi. Biz hafta sonları bağışçılarımızdan gelenleri dağıttık. Kızılay olarak burada olduğumuzu göstermek için, algıları yıkmak için yedi yirmi dört çalıştık. Gerçekten burada çok güzel işler yapıyoruz. Üç yıldır bazı markalarla beraber biraz daha bize güvenerek çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

 

Son olarak Ataşehir Kızılay’ının yakın gelecek projelerinden bahsedebilir misiniz?

 

“Bizim şuan 5 tane projemiz var;  kadın kolları ve yönetimin ortaklaşa yapmış olduğu üç projemiz kadın kollarının… Bir tanesi ‘şenlendirme projesi’ adlı;  içeriği ise hastanelerde yeni doğan bebeklere, ihtiyaç sahibi ailelere yeni doğan malzemeleri dağıtacağız. Hastanelere kadın doğum bölümünde terlik yok biz terlik aldık.  Hastanelerde ortalama 50 – 60 arası doğum olur. Bunun yüzde 10’u genelde ihtiyaç sahibi.” 

 

“BİZİM TÜRKİYE’DE 28 ADET İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZLERİMİZ VAR”

 

"Bir tane ‘bohça projemiz’ var. Diğer projemiz ‘takı takma’ projesi. Boyama ile ilgili bir projemiz sosyal medyadan canlı yayın üzerinden psikolog arkadaşımızla insanın gelişiminin çocukluktan başlayıp sürecini psikolojik anlamda anlatıyor. Beşinci projemiz ilk yardım üzerine okullarda öğretmenlerimizle, muhtarlıklarımızla, mahallerimizle site yönetimleri ile ilk yardım dersleri vereceğiz. Bizim Türkiye’de 28 adet ilk yardım eğitim merkezlerimiz var. Sürprizlerle ilerideki günlerde basın mensupları ile projelerimizi paylaşacağız.”