tyıjh54p

 

 

Ataşehir İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne yeni atanan Mustafa Bahri Çakır’la Ataşehir’de Gündem gazetesi olarak röportaj yaptık. Çok kısa bir zaman önce göreve başlayan Çakır, daha önce Nevşehir Acıgöl’de İlçe Nüfus Müdürlüğü yaptığını belirttiği konuşmasında, “Devletimiz bizi buraya uygun gördü; atamamızı yaptı. Görevimize başladık. İnşallah bundan sonra Ataşehir'de nüfus müdürü olarak çalışacağız.” dedi. Ürgüp, Avanos, Erzurum, Narman, Hınıs gibi Türkiye’nin birçok yerinde görev yapan Çakır, yaptığı iş için “hayatımızın her anında” diye sloganları olduklarını vurguladı. Çakır aynı zamanda  TUİK’in 20221-2022 tarihleri arasında Ataşehir için açıklanan 427 Bin 217 nüfus sayısında artış olmadığını ifade etti. Öte yandan Çakır, seçimlere altı ay kala ikametgah değişimlerinin kapandığını da vurguladı. 

 

Ataşehir İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne yeni atanan ve uzun yıllardır Türkiye’nin birçok yerinde devlete hizmet eden Mustafa Bahri Çakır’a sorularımızı yönelttik. Evli ve üç çocuk babası Çakır’la yaptığımız röportajdan öne çıkan başlıklar şöyle:

 

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNÜN BİTMEYEN GÖREVİ…

 

*Bizim şöyle bir hashtagimiz var. “Hayatımızın her anında” diye... Biz doğumla başlayan ölümde dahi bitmeyen bir hizmet veriyoruz vatandaşlarımıza...

 

 

*Vatandaşların çocukları doğuyor. Kimliklerini alıyorlar. Ondan sonra adresleriyle devam ediyoruz. Adres kayıtlarını yapıyoruz. Ehliyet aldıklarında ilk defa araç kullandıklarında bize geliyorlar. Sürücü belgesi veriyoruz. Yurt dışına çıktıklarında bize geliyorlar. Her türlü pasaportun başvurusunu alıyoruz. Evleniyorlar. Evlerine başvurularında yine bize geliyorlar. Biz belgelerini veriyoruz. Biz nüfusa işliyoruz. Evlendikten sonra yine kimliklerini değişiyoruz. Soyadı değişiyor hanımefendilerin. Kimlikleri değiştikten sonra tekrar adres kayıtlarını yapıyoruz. Yani hiç bitmeyen bir hizmetimiz var. Öldükten sonra bile… Allah korusun işte vefat ediyorlar. Vefat ettikten sonra işimiz bitmiyor. Vasiyetnamelerimiz var. Ondan sonra veraset ilanları bizden çıkıyor. Yani sloganımız çok doğru bir slogan. 

 

*Bu kadar büyük bir ilçede hiç çalışmadım. Kapadokya bölgesi zaten kalabalık bir bölgedir. Bizim orada nüfusumuz azdır; ama hizmet ettiğimiz vatandaş potansiyeli çok yüksektir. Orada da yaz aylarında böyle tıklım tıklım vatandaşlara hizmet ettiğimiz oluyordu.

 

*Burada olmayan orada olanlar vardır. Çünkü orada turizm bölgesi olduğu için değişik hizmetlerimiz de var, yabancılara yönelik… Nüfusun yelpazesi çok geniş. Yani hayatımız boyunca hiç görmediğimiz şey karşımıza çıkıyor. Bir de dediğim gibi hayatınızın her anındayız. Vatandaşın sorunu çok çeşitli. Yelpaze çok geniş.

 

 

*Vatandaş geliyor mesela. Evlenmeden çocuk olmuş diyelim. O çocuğun yazılması gerekiyor, çetrefilli işler... Evlilik olmuş. Bu arada örneğin boşanmadan çocuk olmuş. O çocuk yazılmamış. Çok yıllar geçmiş aradan, çocuk hala yazılmamış. Babası ölmüş bu arada. Annesi kaybolmuş. Çocuğun nüfus kimliği yok; gibi gibi şeyler... 

 

*Hayatımızda hiç karşılaşmayacağımız, ilk defa gördüğümüz diyeceğimiz şeyler oluyor. Ama içinden çıkıyoruz. 

 

DAHA FAZLA PERSONEL DAHA FAZLA HİZMET…

 

*Personel konusunda sıkıntımız her zaman var nüfus müdürlüklerinde. Çünkü işimiz çok. Vatandaşımız çok. İşlerimiz uzun süren işler.

 

*Ben müdür olarak hiçbir zaman kendimi ben müdürüm havasında görmek istemiyorum. Yani müdür odasından çıkmam. İşte gelen benim ayağıma gelsin. Ben personelin işini yapmam şeklinde bir anlayış göstermek istemiyorum.

 

*Benim görevim Ataşehir'e hizmet etmek bundan sonra. Elimizden geldiğince, gücümüzün yettiğince vatandaşımızın sorunlarını çözmeye çalışacağız.

 

* Daha iyi yardımcı olabilmek için randevu sistemiyle çalışıyoruz. Mümkünse randevu alarak gelmelerini istiyoruz vatandaşlarımızdan.

 

SEÇİM SÜRECİNDE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNÜN ROLÜ…

 

 

 

*Önlem mevzuatımız neyi öngörüyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Daha önce de seçim dönemlerinde çalıştım. Müdürlük yaptım. Şeflik yaptım. Mevzuatımız der ki; adres kayıtlarında beyan esastır. Adres doğruysa belge getirilmesi gerekir.

 

* Şüphe yanlış duyurulursa adres beyanında şüphe düşünülürse tahkikat yaptırılır. Kaymakamın, mülki idare amirinin emriyle. Yani bu talimat doğrultusunda biz de üzerimize düşen neyse seçim döneminde de böyle. 

 

*Seçim dönemlerinde ilçe seçim kurullarının kararıyla adres kaydı yaparız. Geçen seçimde seçimlere altı ay kala ikametgah değişimi kapanmıştı. Bu seçimde de aynı şekilde olacaktır muhtemelen.

 

ATAŞEHİR’İN NÜFUSUNDA ARTIŞ YOK!

 

*Nüfus müdürlüğü diye geçiyor bizim ismimiz ama nüfus sayılarını tutmak, nüfus müdürlüğünün işi değil. Biz sadece adres kaydı yaparız. Türkiye İstatistik Kurumu İstatistikleri açıklar ve nüfus sayılarını açıklamak onların işi.

 

*Yani bir artış söz konusu değil, o zaman geçen ki seçimde de dört yüz otuz bin küsurdu. Yine aynı dediğim gibi, ona Türkiye İstatistik Kurumunun sitesinden bakmak lazım. Bizim sistemimizde öyle bir nüfus sayısı yok.