DEPREM FOTO

Yurt genelinde son günlerde yaşanan depremlerin ardından gözler yeniden alınması gereken tedbirlere ve deprem toplanma alanlarına çevrildi.

Yaşadığımız her sarsıntıyla deprem gerçeğini bir kez daha hatırlıyoruz. Gerek binaların mevzuatlara uygun şekilde sağlam inşa edilmesi gerekse depremden sonra alınacak önlemler kayıpları en aza indirmek için çok önemli. Ayrıca her vatandaşın afet öncesi, afet anı ve afet sonrası süreçlerde ne yapacağını bilmesi hayati önem taşıyor. 

Depreme karşı hazırlıkların başında da, yıkıcı bir depremin ardından gidilecek güvenli toplanma alanları geliyor.

Deprem gerçeğini göz önünde bulundurarak yeşil alanları asla imara açmayan Ataşehir Belediyesi, ilçedeki deprem toplanma alanlarının sayısını 42’den 93’e yükseltti. 

Afet toplanma alanlarının sayısını artırmayı amaçlayan Ataşehir Belediyesi, iki parkın daha toplanma alanı olması için de gerekli başvuraları AFAD ve İstanbul Valiliği'ne yaptı.

Deprem felaketine karşı “sosyal bilinç” anlayışıyla hareket eden Ataşehir Belediyesi ile AKUT'un işbirliğinde 2012 yılında Ataşehir Belediyesi AKUT Özel Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü kuruldu.

Ataşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ise hem acil durumlarda koordinasyon sağlıyor hem de doğal afetlere karşı hazırlık amacıyla eğitimler düzenliyor.

Bu kapsamda Ataşehir Belediyesi’nin web sayfasında Ataşehir İlçesi Afet Bilgi Sistemi vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Afet Bilgi Sistemiyle olası bir afet durumunda, tüm bilgiler belediye ekipleri ve ilgili kurumların ekipleri için mobil erişime hazır durumda olacak ve gerekli müdahaleler bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilecek.

Ataşehir’de AFAD tarafından belirlenen 93 toplanma alanı bulunuyor. Ataşehir’deki size en yakın toplanma alanını, web sayfamızdaki Afet Bilgi Sistemi’nden öğrenebilirsiniz.

Afet Bilgi Sistemi Nedir?

Afet sonrası toplanma alanları, geçici iskân/çadır alanları, öncelikli yollar, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi kurulacak alanlar, hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri “Afet Bilgi Sistemi” üzerinde belirlendi.

Ayrıca sistem üzerinde; ileri dağıtım ve lojistik destek noktaları, su istasyonları, fırınlar, soğuk hava depoları; tüm kamu kurumları, belediye hizmet binaları, muhtarlıklar, polis noktaları, su vanaları, yangın hidratları; ilkyarım koordine merkezleri, hastaneler, ambulans bekleme noktaları, yaralı toplama merkezleri gibi tüm hayati bilgiler yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM