4686846

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi Kasım ayı son toplantısı, uzun zamandır yaşanmayan ağır eleştirili bir münazara havasında geçti.  

Ataşehir Belediye Meclisi Kasım ayı son toplantısında tansiyonlar yükseldi. Ataşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Av. Mustafa Naim Yağcı’nın belediyeye yönelik ağır eleştirileri CHP Ataşehir Belediye  Meclis üyelerinin ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin Yağcı’ya verdiği cevaplarla mecliste hararetli anlar yaşandı.

 

Ataşehir Belediye Meclisi 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ’nun gündem dışı söz almak isteyenlerin olup olmadığı sorusu  üzerine söz alan CHP Ataşehir Belediye Meclisi Grup Başkanı İlhami Yılmaz, 8 Kasım Mevlid Kandili üzerine kısa bir konuşma yaptı. Yılmaz, Mevlid Kandili’nin dünya üzerine barış, mutluluk ve huzur tohumlarının yeşertmesi temennisinde bulundu. Ayrıca ülkenin kanayan ve gün geçtikçe ülke tarihinde derin izler bırakan kadın cinayetlerinin ve kadına karşı uygulanan psikolojik ve fiziksel şiddetin son bulması dileklerini de  belirtti.

 

 

Gündem dışı söz alan bir diğer isim de Ataşehir Belediye Meclisi AK Parti  Grup Başkanı Av. M. Naim Yağcı oldu. Kürsüye çıkarak konuşma yapan Yağcı, daha önceki meclis toplantısında Ataşehir Belediye Meclisi AK Parti grubu tarafından meclise sunulan Küçükbakkalköy Mahallesi’nde bulunan yeşil alan hangi amaçla kimlere verildiği sorusuna cevap arayan AK Parti grubunun yazılı önergesi üzerinde durdu. Yağcı: “ Bahsi geçen yerde yaptığımız tespitlerle kimliği belirsiz kişiler tarafından otopark olarak kullanıldığı görülmüştür. Alanın içindeki araçlar tarafımızca çıkartılarak parselin giriş ve çıkış bölümüne şerit çekilerek parsel muhafaza altına alınmıştır. Yer ise belediyenin parkı. Kimlerin kullandığı belli değil. Bu tespiti de yapan zabıta ekipleri. Bu tespit bizim yazılı önergemizden sonra gerçekleşiyor. Belediyenin himayesinde olan bu alan nasıl olur da kimliği belirsiz kişiler tarafından kullanılır? Zabıta bu kişilerin kimliğini tespit edemiyor. Nasıl oluyor da hâlâ kimlikleri belirsiz bu kişilerin ve bu yazıda bize bu şekilde cevap olarak geliyor. Bu yazıyı hazırlayan Zabıta Müdürlüğünü meclise saygısızlık yapıyor. Bu ciddiyetsizliktir. Kurumsal anlayışa yakışmayan bir ciddiyetsizlikle karşı karşıyayız.”

 

 

 

 

 

 

YAĞCI: KÜLTÜR MERKEZİNİZ Mİ VAR?

 

" Batı Ataşehir’de bulunan Mor Amber Sokak’ta da aynı durum tarafımızca tespit edildi. Geçen günlerde sayın başkan bizim için ‘Herhalde Ataşehir’de yaşamıyorlar’ dedi. Ben Ataşehir dediğinde ne kastettiğini anlamadım. Ben Ataşehir’de yaşıyorum. Sokağımda üç kez sokak taşları değiştirildi ve yağmurda yine parmaklarımın ucuna basarak gezdiğim Ataşehir sokaklarında yaşıyorum. Belediyenin toplamadığı çöplerin İBB’nin yardımıyla çöp toplama aksaklığının giderildiği Ataşehir’de yaşıyorum. Ben halkın içinde halkın sorunlarıyla beraber yaşıyorum. Sayın Başkanın kullandığı başka bir cümle vardı. Herkes haftasonu için Ataşehir’e geliyor diye. Acaba Ülker Arena stadını yaptı da insanlar maç izlemeye mi geliyor? Havuz yaptı da havuza yüzmeye mi geliyor insanlar? Ama Ataşehir’den arkadaşlarımız Sancaktepe’ye yüzmeye gidiyor. Kültür merkeziniz mi var? Ataşehir’e gelen birilerinin olduğunu ve belediyenin hizmetlerinden yararlanıldığı bana bir kişi örnek versin. Biz Ataşehir’de Ataşehir’in sorunlarıyla yaşıyoruz. Hizmette gönlünüz olmayınca yapacak işte bulamazsınız. Yürüyecek yol da bulamazsınız.” şeklinde konuştu.

 

 YILMAZ: “ACABA NAİM YAĞCI UZAYDA MI YAŞIYOR?”

 

 

 

 

 

Yağcı’nın konuşmasının ardından İlhami Yılmaz da kürsüye çıkarak konuşma yaptı. Konuşmasının başında Yağcı’nın eleştirilerine cevap verdi. Yılmaz: “AK Parti grup başkanı  arkadaşımız konuşurken can kulağıyla dinliyoruz ve diyoruz ki; acaba Naim Yağcı uzayda mı yaşıyor? Bazı şeyleri görmezden gelmek mümkün değil. Kültür merkezlerimiz yok diyor. MSKM’ye hiç geldiniz mi Sayın Yağcı? MSKM’de her hafta 5 bin vatandaş tiyatro izliyor, etkinliklere katılıyor, konferansları izliyor. Neşat Ertaş Kültür Merkezi’ne hiç geldiniz mi Sayın Yağcı? Biz kafamıza kuma gömmüyoruz. Biz önümüze bakıyoruz.”

 

YILMAZ: “ATAŞEHİR’DE ON YEDİ MAHALLEDE KAPALI PAZAR ALANI OLMAYAN YER KALMAYACAK”

 

 “Ataşehir’in on yıllık mazisi var. İstanbul’un otuz dokuz ilçesine baktığımız zaman Ataşehir’in parlayan bir yıldız olduğunu görüyoruz. Ataşehir bir yaşam merkezi oldu. Yağcı’nın bahsettiği Cumhuriyet Meydanı’nın alt kısmındaki bölüm İSKİ’nin su ishale hattı. Oraya hiçbir şey yapamazsınız. Mor Amber Sokak için söyleyeceğimiz şu; vatandaşların talepleri var. Vatandaşların insanca alışveriş yapabilecekleri kreşi, otoparkı, tuvaleti olan bir kapalı pazar alanı yapmak istiyoruz. Mor Amber Sokak da kapalı pazar alanı olacak. Ataşehir’de on yedi mahallede kapalı pazar alanı olmayan yer kalmayacak.”

 

DER: “YAĞCI’NIN HEP RANT MÜCADELESİ VARDI”

 

Yılmaz’dan sonra söz alan Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı ve CHP Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Abdullah Der, Yağcı’nın eleştirileri üzerine sert çıkışta bulundu ve Yağcı’nın beş yıllık ilçe başkanlığı görevini icra ederken Ataşehir’e  verdiği zarar iddialarını dile getirdi. Der: “5 yıl ilçe başkanlığı yaptığını söyleyen ve Ataşehir için çok şey yaptığını dile getiren Yağcı benim bildiğimi üç şey yaptı. Birincisi sözüm ona Ataşehir’i düşünen bir ilçe başkanı Esatpaşa’da bulunan kapalı spor kompleksini  Ataşehir Belediyesi’ne vermemek için mücadele etti. İkincisi ise yine bir mücadele örneğiydi, ama ne için? Kurbağlıdere’de bir kısmı yeşil alan olan ve imarı olmayan bölgeyi belirli kişilere oranın tapusunu vermek için ettiği mücadeleydi. Üçüncü çabası ise Ataşehir’de özellikle otellerin yerlerinin kat mülkiyetlerini yükselterek otel olabilmesi için çaba gösterdi. Bu iç çabayı gösterdi Sayın Yağcı. Yağcı’nın hep rant mücadelesi vardı.  Halka yönelik hiçbir çabası yoktu. Yapılan hiçbir çaba halk için değil çıkar içindi. Bunun mücadelesini verdi kendisi hem de  beş yıl boyunca. Ben başka bir şeye şahit olmadım.” dedi.

 

 

 

Yağcı’nın ağır eleştirilerine CHP Meclis üye grubundan sesler yükselirken, konuşma yapan bir diğer isim de Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve Ataşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Sadık Kayhan oldu. Kayhan, Naim Yağcı’nın yaptığı  açıklamada bilgisizliğin olduğunu dile getirdi. Kayhan: “AK Parti grup başkanı keşke bu konuşmayı yapmadan önce özellikle imar konusu ile ilgili biraz bilgi edinseydi. Keşke bize sorsaydı. O zaman böyle bir hatalı konuşma yapmazdı. Bazı teknik konular için konuşma yapan arkadaşlarımız önceden gelip sorarlarsa daha doğru olacaktır. ” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Naim Yağcı belediyenin çalışmalarına karşı yaptığı eleştirilere cevap veren CHP meclis üyelerinin açıklamalarına “sataşma” benzetmesi yaparak tekrar söz hakkı istedi ve şunları söyledi: “Sizlerin bu çabaları benim duruşumu değiştirmeyecek. Söylediklerinizi size iade ediyorum. Burası Arena değil. Sayın Der’in iddialarını ispata davet ediyorum. Kişi karşısındakini kendisi gibi bilirmiş. Söylediklerinizi ispatlayacaksınız.” diye konuştu.

 

SADIKOĞLU: “BİZİM ELEŞTİRİLERİMİZ GERİ KALMIŞ HİZMETLERİ DESTEKLEMEK İÇİN”

 

Ataşehir Belediye Meclisi AK Parti Meclis Üyesi Haluk Sadıkoğlu ise meclisteki tansiyonu düşürmek için şu ifadeleri kullandı: “Değerli meclis üyesi arkadaşlarım hepiniz çok  değerlisiniz. Yanlış kararlar alınabilir. Hatalar olabilir. Belediye hizmetlerinde geri kalmış olabiliriz. Bizim eleştirilerimiz geri kalmış hizmetleri desteklemek için. Ama şuan burada konuşulanları gazete kupürlerinden örnek vererek konuşmak doğru değil. Herkesin seveni de var sevmeyeni de. Birbirimize karşı biraz medeni ve saygılı olmamız gerekiyor. Burada suçlama yapılması haksızlık.”

 

İLGEZDİ: “HER BEŞ YILDA BİR YENİLMEKTEN BIKMIYORLAR!”

 

Abdullah Der ve Naim Yağcı arasında sözlü tartışmaya dönüşen konuşma sonrasında Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi kürsüye çıkarak hararetli geçen Kasım ayı meclis toplantısında Ataşehir’e yıllardan beri yapılan haksızlıkları tek tek dile getirdi. İlgezdi halkın menfaati hiçe sayılarak yapılan siyasi oyunları da örnekler vererek açıkladı.

 

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Her beş yılda bir yenilmekten bıkmıyorlar. Siyaset yalan söyleme makinası değildir. Elinizi vicdanınıza koyun ben belediye başkanı olduğumda belediye binası var mıydı? Teknik başkan yardımcımız burada bize yer verdiler de biz mi yapmadık? Bana akıl vermeyin, aklınızı kendinize saklayın.”

 

 

 

 

 

İLGEZDİ: “YENİ ÇAMLICA İKTİDARIN EN BÜYÜK AYIBI”

 

"10 senedir bütün yetki ve imkânlarınıza rağmen Ataşehir’e bir çivi çakmadınız. Yeni Çamlıca iktidarın en büyük ayıbı. Vatandaşların imarlarını çıkarmadığınız gibi mülkiyet gaspı yaptınız. TOKİ elinizde, İBB elinizdeydi, işin içinde kim var? Belediye var. Muhtarlar var. Emlakçılar var. Birileri gelmiş arsaya ortak olmuş. Şimdi buyurun yapalım. Yapalım tabii! Bir oda dolası evraklar var. Yeni Çamlıca’da seçime beş kala planları niye çıkardınız?”

 

 

 

 

İLGEZDİ: “HALİN YERİ ARAPLARA PEŞKEŞ ÇEKİLİRKEN NİYE SESİNİZ ÇIKMADI?”

 

“Beni eleştiriyor AK Parti grup başkanı. Benim verilmeyecek hesabım yok! Beni bir yıl açığa aldınız. Ben burada kişilerin özel meselelerine girmem. Hal diyor grup başkanı hal mal yok ortada milleti kandırmayın! Seçime beş kala tabela astılar. Hali taşıyoruz diye. 25 yıldır ben mi yönetiyorum bu şehri siz yönetiyorsunuz. Halin yeri araplara peşkeş çekilirken niye sesiniz çıkmadı? Ben belgelerle konuşurum. Burada halin yerine Kadir Topbaş 3,5 emsal verdiğinde ilçe başkanı olarak niye sesin çıkmadı? Ak Parti grup başkanının dünyadan haberi yok. İçerenköy, Küçükbakkalköy planları iptal oldu haberi yok. Planlar yeniden yapılacak. Mahkemece planlar iptal edildi.” dedi. İlgezdi'nin konuşma süresi boyunca  sürekli olarak Naim Yağcı'nın İlgezdi'nin konuşmasına müdahele etmesi dikkat çekti. 

 

 

İLGEZDİ: "25 YILDIR YAPMADIĞINIZI BİZ BİR DÖNEMDE YAPACAĞIZ"

 

 

İlgezdi; “Ben sizler konuşurken saygıyla dinledim. Varsa bir söyleyeceğin bir dahakine kürsüye çıkarak söylersiniz.” dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: “ Ben herkesin kürsüyü kullanmasına müsaade ediyorum. Gidin başka ilçelere herkes yerinden konuşuyor, kürsüden konuşamıyor.  Ben demokratım.  Madem çok demokratsınız siz de Optimum AVM’nin olduğu yer imara açıldığında niye bağırmadınız? Dere yataklarına 40 kat yapılırken niye bağırmadınız? Siyaset yapıyorsunuz, duyarlı vatandaşsınız niye sesiniz çıkmadı? Cadde kenarları inşaat firmalarına verilirken niye bağırmadınız. Ataşehir halkını kandırmaya gerek yok!"

 

İLGEZDİ: "SEÇİME BEŞ KALA KAZMAYI VURDUĞUNUZ YERDE TABELANIZ DURUYOR"

 

"Burada doğru da eğri de açıktır. Doğru bir tanedir. Plan yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığındadır. İBB 5000'liği yapar bize gönderir, biz  de 1000’liği yaparız. Örnek Mahallesi’ndeki kültür merkezinin olduğu yeri bir fırına peşkeş çekmiştiniz. Niye boşaltmadınız? Madem duyarlı vatandaşsınız. Şimdi aslanlar gibi İBB başkanı var. Hiçbir siyasi görüş gözetmeden, hiçbir parti demeden herkesin ayağına gidiyor ve sorununu dinliyor. Siyaset böyledir. Seçilirken partinin seçildikten sonra herkesin belediye başkanısındır. Bana öneri de bulunmayın kendinize saklayın. Madem imkânlarınız vardı da niye spor komplekslerini yapmadınız? Sizler hali taşımayı seçime beş kala, spor kompleksi yapmayı seçime beş kala, imar planlarını çıkarmak seçime beş kala olmasını beklediniz. İmar iskan planlarının değişikliği beşe beş kala. İmar İskan Blokları çöküyor. Olası bir depremde orada kimse hayatta kalamaz. Seçime beş kala kazmayı vurduğunuz yerde tabelanız duruyor. O sorunu çözmeye sizleri davet ediyorum. Burada suçlamayla çözüm bulmak olmuyor. Yetki elinizde seçime sayılı günler kala her soruna çözüm tabelalarını hazırladığınıza göre.  Burada siyaset değil gariban ve hakkını alamayan vatandaş söz konusu. Yetki sizde, yetki Bakanlıklarda. Yetki  ben de olsaydı çoktan bu sorunu çözmüştüm. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun her sorunu çözeceğini inanıyorum . Ataşehir’e iki sefer geldi ve kendisine teşekkür ediyorum . Ataşehir’in bu sorunlarının çözüleceğine inanıyorum. Önce Yeni Çamlıca’nın tapu sorunu sonra tüm bölgenin imar sorununu çözeceğiz. Sizin 25 yıldır yapamadığınız biz bir dönemde yapacağız.”