asi

Son yıllarda Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de aşı tartışması yaşanıyor. Bu bağlamda aşı sayısının çok fazla arttığını belirten Onkolog Dr Yavuz Dizdar, “Bu da vücudu uyaran maddelerin artması ve bazı hastalıkların tetiklenmesi anlamına geliyor.” dedi

 

Son yıllarda Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de aşı tartışması yaşanıyor. Pek çok kişi aşıların çocuk ve yetişkinlerde alerjiye yol açıp, ilerde Alzheimer'a yakalanma riskini artırdığı kaygısıyla aşı yaptırmayı reddederken; bazı uzmanlar aşı karşıtlığının salgınlarla toplum sağlığını tehlikeye atacağına dikkat çekiyor. Onkolog Dr Yavuz Dizdar'ın konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Onkolog Dr. Yavuz Dizdar

 

-HASTALIKLARA KARŞI MUTLAKA AŞI YAPTIRMAK GEREKİR Mİ?

 

“Aşı son yıllarda çok fazla tartışılıyor, bu kısmen aşı karşıtlığına da dönüştü… Ben temel aşıların yapılması gerektiğine inananlardanım, bu yaklaşık 20 yıl öncesinin temel aşı takvimine karşılık gelir. Ne var ki doktorların pek bilmedikleri bu alanda son yıllarda çok fazla aşı geliştirildi. Bu hevesin nedeni açık… İlacı gerçekten hasta olana vermelisiniz ama aşı korumak amacıyla yapıldığından aslında hedef kitlesi bütün nüfusu kapsayabilir. Teknolojinin yardımıyla çok fazla mikroorganizmaya karşı aşı geliştirildi ama bunların gerçekten etkili olup olmadıkları zaten muamma…”

 

– AŞILARIN SAYISININ ARTMASI MI SORUN?

 

“Kısmen doğru ama kısmen de eksik… Aşı sayısı çok fazla arttı, bu beraberinde vücudu uyaracak maddelerin de artması anlamına geliyor. Bağışıklık dediğimiz şey savunma değil aslında bir uyum süreci. Günlük yaşamda da çok fazla uyarıyla karşılaşıyoruz ama bunların küçük bir kısmı kalıcı uyumla sonuçlanıyor. Aşılar aslında karşılaştığımız bu etkenlere karşı abartılı bir yanıt oluşturarak etki ediyor ki, bunun da esası aşının kendisi değil aracısı olan bileşikler. Uyarının kalıcı olması, yani aşının tutması için ağır metal yağlarının kullanılması temel kural. Ağır metal olarak cıva, alüminyum kullanılıyor, bu da ister istemez ağır metal alınması anlamına geliyor.”

 

“BİR UCUNDA OTİZM, DİĞER UCUNDA FELÇ TABLOSU “

 

"Ama sorun daha başka, aşırı uyarılma seçici olmadan vücudun kendi kendini hedef almasıyla da sonuçlanıyor. Bundan beyin hücreleri etkilenirse bir ucunda otizm, diğer ucunda Gullian Barre denen felç tablosu var. Bunların hepsi için reddedilemez örnekler verildi. En çok tartışılan grip aşıları için bu yan etkiler defalarca yayın oldu, aşının etkinliği dikkate alındığında bu çok ağır bir yan etki."

 

KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM