ASLKJDALŞSKJDASKLJ

 

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verileriyle 2017’de 10 milyon 719 bin 234 üyesi olan AK Parti’nin üye sayısı, resmi olarak 9 milyon 816 bin 987’ye geriledi.  AK Parti’deki bu yoğun üye gerilemesine ilişkin konuşan CHP’li Milletvekili Gürsel Tekin, istifa etmek isteyenlerin sayısının 1,5 milyon kişiyi çoktan aştığını ancak Yargıtay’ın sistemindeki bilinçli yavaşlatma nedeniyle bunun rakamlara yansımadığını söyledi.

 

Cumhuriyet Halk Parti’li (CHP) Gürsel Tekin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla siyasi partilerden istifa etmek isteyen vatandaşların işlemlerinin geciktirildiğini ileri sürdü. AK Parti’den istifa etmek isteyen vatandaşların toplam sayısının bir buçuk milyonu geride bıraktığını ifade eden Tekin, “Yargıtay işlemleri yavaş ilerlediği için istifa ve üyelik düşürülmesi de frenlenmiş oluyor.” dedi.

 

"TOPLUMUNA YABANCILAŞAN SİYASİ İKLİM"

 

Hızlandırsalar ortaya çıkacak rakama toptan baktığımızda şaşkınlık yaşayanlar olabilir.” diyen ve istifaların altında yatan gerçek nedeninin ekonomik sorunlar olduğunu kaydeden Tekin, "Bu kadar insanın oyunu verdiği partiden ayrılması pek de hayra alamet değil. Vatandaş toplumuna yabancılaşan siyasi iklimden sıkılmış durumda. Neredeyse hiçbir siyasi partiye oy vermek istemiyor.” diye konuştu.

 

"İŞSİZLİK VE YOKSULLUK VATANDAŞIN BELİNİ BÜKMÜŞ DURUMDA"

 

Vatandaşların partiden istifa etme sorununu sadece AK Parti’nin yaşamadığını ancak en büyük etkinin iktidar partisinde görüldüğünü ifade eden Tekin, şunları söyledi: “Süreç böyle devam ederse seçimlerde sadece kararsızlar değil sandığa gitmeyenlerin sayısında da önemli bir artış olabilir. Toplum, umutsuzlaştıkça siyasetten de uzaklaşıyor. Kendisini hiçbir siyasi partiye yakın hissetmiyor. İşsizlik ve yoksulluk vatandaşın belini bükmüş durumda. Evine götüreceği ekmeğin derdinde. Toplumdan uzaklaşan ve kendisini saraya kapatan yönetim anlayışı değişmedikçe, vatandaş, seçip yolladığı milletvekilinin etkinliğinin elinden alındığını gördükçe siyasetten tamamen kopacaktır. İşte o zaman Türkiye’nin derin olan sorunları biraz daha derinleşmiş olacaktır. Kendisine yabancılaşan bir toplum ilerleyemez.

 

 

KAYNAK: birhaberoku.com

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM