ABD-ERMENİ-SOYKIRIMI-KARARRI

 

ABD Senatosu tarafından 1915 olaylarının sözde 'Ermeni soykırımı' olarak tanınmasına yol açacak tasarının oy birliğiyle kabul edilmesi, Türkiye’den yoğun tepkiler alıyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, 1915 Ermeni olaylarını sözde “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti. Bu karara Türkiye’den art arda tepkiler geliyor.

 

İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN: “İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE ATMAKTADIR”

 

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’da yaptığı paylaşımda karara tepki gösterdi.

ABD Kongresinin bazı üyelerinin tutumunun Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verdiğini belirten Altun, şöyle devam etti:

 

“Dün ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesinden geçen yaptırım tasarısı ve bugün Senatoda kabul edilen Ermeni karar tasarısı, ikili ilişkilerimizin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Barış Pınarı Harekatı’nın başlangıcından itibaren, Amerikalı mevkidaşlarımıza Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonumuzun nedenlerini ve hedeflerini anlattık. Yaptırımlar ve tehditler bizi ulusal güvenlik çıkarlarımızı korumaktan vazgeçirmeyecektir.”

 

“ABD Kongresindeki bazı üyeler Suriye’deki askeri operasyonlarımızdan rahatsız oldu diye ulusal güvenliğimizden taviz verecek değiliz.” sözlerini kullanan Fahrettin Altun, terör örgütü YPG ile iş birliği yapmanın en başından beri mantıksız bir politika olduğunu bildirdi.

 

Türkiye’nin terör tehditleri karşısında, vatandaşlarının güvenliğini ve refahını sağlamaya devam edeceğini vurgulayan Altun, şunları kaydetti:

 

“Bazı Kongre üyelerinin tarihi siyasallaştırmak için attıkları her adımda, biz konunun araştırılması için bir çalışma grubu oluşturulması görüşümüzü yineledik. Tarihin milletleri bölmesi değil birleştirmesi gerektiğini ifade ettik. Fakat son birkaç aydır ABD Kongresinin bazı üyeleri bir NATO müttefikinin görüşlerini ve hassasiyetlerini umursamadığı gibi, iki ülke ve toplum arasındaki ilişkileri germek için sorumsuzca davrandı.

 

Bu kararların Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilere hiçbir fayda sağlamayacağı açıktır. Daha önce ifade ettiğimiz gibi, biz Ermeni kardeşlerimizden, görüş farklılıklarımızı bilimsel ve akademik kanallar yoluyla uzlaştıracak çabaları ABD Kongresinin yok etmesine izin vermemelerini bekliyoruz. Tarih bu kararları, bazı ABD Kongresi üyelerinin Türkiye’ye karşı sorumsuz ve mantıksız adımları olarak not düşecektir. Bu kararlarda imzası olanlar ise tarihe iki ülke ilişkilerine verilen kalıcı zararın sorumluları olarak geçeceklerdir.”

 

İBRAHİM KALIN’DAN KINAMA

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “ABD senatosunun kararını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Yok hükmündeki bu karar, Türkiye’nin haklı ve kararlı duruşunu etkilemeyecektir.” dedi.

 

DIŞİŞLERİ BAKAN ÇAVUŞOĞLU: GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK İSTEMEYEN KORKAKLARDIR

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı “ABD Senatosu'nun kararı siyasi bir gösteriden ibarettir. Hukuki bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur. Tarihi siyasi amaçlar için kullananlar gerçeklerle yüzleşmek istemeyen korkaklardır.” paylaşımıyla karara tepki gösterdi.

 

BAKAN DÖNMEZ’DEN KINAMA

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ABD Senatosu’nun karar tasarısını kabul etmesini kınadı.

 

Dönmez, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada “Umut ederim bu hatalarından dönerler ve yıllardır müttefik olarak NATO ve çeşitli uluslararası arenalarda ilişki kurduğumuz bu ülkeyle inşallah ilişkilerimizi de rayına oturtmuş oluruz.” ifadelerini kullandı.

 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN TEPKİ

 

Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu tarafından kabul edilen karara tepki gösterdi.

 

Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada şunlar denildi:

 

"ABD Senatosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili 12 Aralık 2019 tarihli kararı her türlü tarih bilincinden ve hukuki temelden yoksundur. Bağlayıcılığı ve geçerliliği de bulunmamaktadır.

 

Senato'nun bu kararı, tarihin nasıl siyasileştirilebileceğinin utanç verici örneklerindendir. Ancak, tarihi siyasi amaçları için kullananlar gerçekleri gözardı ederek hedeflerine asla ulaşamayacaktır.

 

Bu karar, aynı zamanda Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi yönündeki çabaları da sekteye uğratmayı hedefleyen tahripkar bir teşebbüstür.

 

Türkiye'nin bölgesindeki hayati çıkarlarını korumak için verdiği mücadele bu tür haksız ve izansız kararlardan etkilenmeden kararlılıkla devam ettirilecektir."

 

 

AK PARTİ’Lİ ÜNAL’DAN KINAMA

 

Karara tepki gösteren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Twitter hesabından “Senato’da alınan bu kararı kınıyor, yok hükmünde addediyoruz” paylaşımı yaptı.

Ünal, şunları belirtti:

Tarihi siyasileştirmek, iç pazarlıklar uğruna çarpıtmak ancak Türkiye ile ABD arasındaki ayrılıkları daha da keskinleştirmeye hizmet edecektir. Türkiye’nin bu konudaki tavrı nettir: her türlü iddiaya ilişkin öncelikle tarih konuşturulmalıdır, ideolojiler veya lobiler değil.

Türkiye’yi çeşitli şekillerde cezalandırmak isteyen çevrelerin müttefiklik ilişkisiyle hiçbir şekilde bağdaşmayan saldırgan girişimleri sonucu Senato’da alınan bu kararı kınıyor, yok hükmünde addediyoruz.

 

PARTİLERDEN KINAMA

 

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Grup Başkanvekilleri, tasarının kabul edilmesini kınadı.

 

CHP’Lİ ÖZKOÇ: AMERİKAN EMPERYALİZMİNİ ŞİDDETLE KINIYORUZ

 

TBMM Genel Kurulu'nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçeleri görüşmelerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, ABD Senatosunun kararını hatırlatarak “Amerikan emperyalizmini şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar bağımsızlık ruhuna nasıl sahipse, ülkemizin varoluşunu hangi değerlerle kazanmışsa bundan sonra aynı değerlerle buna sahip çıkacaktır. ABD emperyalizmine asla boyun eğmeyecektir. Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları bir soykırımın parçası değildir. ABD emperyalizminin aldığı bu kararı şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

MHP’DEN TEPKİ GELDİ

 

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, konuyla ilgili CHP’nin ortaya koyduğu fikirlere katıldıklarını belirterek, bilgiyi teyit etmeye çalıştıklarını söyledi.

Bülbül, “Bunun teyit edilmesi halinde Meclis olarak inşallah hep birlikte bir tavır geliştirip ABD Senatosunun vermiş olduğu bu yanlı, taraflı, milletimize, tarihimize, ortak geçmişimize hakaret ve iftiraları teşkil edecek olan karara karşı hep birlikte hareket etmenin uygun olacağını bizler de düşünüyoruz.” dedi.

 

İYİ PARTİ’DEN KINAMA

 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, bunun teyit edilebilmiş bir bilgi olmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Şayet bu sözde Ermeni yasa tasarısı ABD Senatosundan çıkmışsa diğer siyasi partilerin grup başkanvekillerinin ifade ettiği gibi TBMM olarak ortak bir kınama kararı alınmasının yerinde olacağı kanaatini taşıyorum. Eğer ABD Senatosu böyle bir karar vermişse TBMM de ona layık olduğu cevabı verecektir diye umuyorum.” 

 

KAYNAK: SÖZCÜ

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM