ABDEN-TÜRKİYE'YE-YAPTIRIM

Türkiye’nin Kıbrıs adası açıklarında yaptığı sondaj çalışmaları il Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na AB’den ciddi yaptırım kararı geldi. AB, Türkiye’ye katılım öncesi yaptığı destekten yüzde 75 keseceğini açıkladı. Kalan tutar ise demokrasi ve hukuk üstünlüğü ile kırsal kalkınma için harcanacak. 

AB kesintisi ise Essen merkezli Funke Mediengruppe’nin , Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrel tarafından Avrupa Parlamentosu’na gönderilen mektuba ulaşmasıyla ortaya çıktı. Buna göre; AB, Türkiye’ye yapılacak katılım öncesi yardımı yüzde 75 kıstı.

Bu bağlamda AB Türkiye’ye sadece 168 milyon Euro yardımda bulunacak ve bu fonun 150 milyon Euro’su demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi konusunda harcanacak. Geri kalan 18 milyon Euro ise kırsal kalkınmaya ayrılacak.

GEREKÇE: BARIŞ PINARI HAREKATI VE KIBRIS AÇIKLARINDAKİ SONDAJ

İspanyol siyasetçi, AB’nin kesintisine gerekçe olarak ise Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nı ve Kıbrıs Adası açıklarında yaptığı sondaj çalışmalarını gösterdi.

KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM