8 temmuz

 

Küresel sorunumuz Koronavirüs salgınında normalleşme sürecinin üzerinden beş hafta geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın maske ve mesafe kuralını sık sık güncellediği paylaşımlarına rağmen Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nda vaka sayılarının 1000’li sayılarda takılı kalması tedbirlerinin yeteri kadar yapılmadığını gösteriyor.

11 Mart’ta ilk can kaybının yaşandığı Türkiye’de bugünkü tablo ile can kaybı toplamda  beş bin 282 oldu. Günlük vaka sayısı bin 41, iyileşen sayısı iki bin 219, test sayısı kırk dokuz bin 302, vefat sayısı ise 22 olarak açıklandı. 

Salgınla mücadele kapsamında bugün bir araya gelen Koronavirüs Bilim Kurulu, sonrasında açıklama yapan Bakan Koca şunları söyledi:

 

*Dünya Sağlık Örgütü Direktörü, yeni yaptığı açıklamada hiçbir ülkenin güvende bulunmadığını duyurdu. Salgının 3. ayında tüm dünyada vaka sayısı 400 bindi, geçen hafta içinde 400 binden fazla insana Covid-19 tanısı konuldu. Sizden şu anda dünyada yaklaşık 12 milyon Covid-10 vakası olduğunu, 550 bine varan can kaybının yaşandığını hatırınızda tutmanızı istirham ediyorum.

*Süreçte birçok ülkenin sağlık sistemi çöktü, ülkemizin durumu birçok yönden iyi olmak üzere, 11 Mart’ta ilk can kaybımızın açıklandığı günden itibaren acımız devam ediyor.

*Sizden bu ölümlerin, önlenebilir sebeplere bağlı olduğunuz hatırlamanızı rica ediyorum. Covid-19’dan kaçınmak mümkündür ve maske tüm dünyada kabul gören önemli bir tedbirdir. Yakın mesafede maske yetersizdir, mesafe kuralı da tartışılmaz bir tedbirdir. El temizliği ise olmazsa olmaz bir kuraldır.

*8 ilimizde asker uğurlamaları yasaklanmıştır. Din görevlilerimiz, cenaze merasimi, taziye, mevlid ve toplu ibadetten kaynaklanan riskleri önlemek için çalışmalar başlatmıştır.

*Düğün nişan gibi törenlerde toplum sağlığı açısından gözlemci bulundurmak için hazırlık vardır. Başta bakanlıklar olmak üzere birçok bakanlığımızla işbirliği içindeyiz. Amaç tedbirlerin daha yaygın uygulanması ve tedbirlere uyanların riske atılmasının önlenmesidir.

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM