unnamed MAYIS 12

MAYIS AYI İKİNCİ BİRLEŞİMİNDE MECLİSİN TANSİYONU TAVAN YAPTI!

 

Ataşehir Belediye Meclisi ikinci oturumunda  tansiyon yükseldi. 2021 Mali Yılı Kesin Hesap Plan ve Bütçe açıklamasını yapan CHP’li İlhami Yılmaz’ın konuşmasının ardından AK Partili Fatih Kayacı tartışmalı saatlerin yaşanmasına öncü oldu. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin borçlardan ve projelerden konuşulduğunda İBB’yi işaret etmesini eleştiren Kayacı,  Cumhuriyet Halk Partisi'ni algı belediyeciliği ile suçladı. Ardından İBB’ye de yüklenen Fatih Kayacı Mart 2019’dan beri İBB’nin borçlarının tırmandığını ifade ederek, “İBB çöküyor. İBB yönetimi göreve geldiğinden bu yana belediyeyi borç batağına sürüklemektedir.” ifadeleriyle toplantı salonunda uzun süren tartışmalara neden oldu.

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi ikinci birleşimi grup başkanlarının konuşmalarıyla başladı. Ardından CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz’ın kürsüye çıkarak 2021 mali yılı kesin hesap plan ve bütçe açıklamalarının ardından Ataşehir Belediyesi’ne AK Parti tarafından eleştiri okları yöneltildi. İlhami Yılmaz’ın madde madde açıkladığı bütçenin ardından konuşan  Kayacı Ataşehir Belediyesi’ni eleştirdi. Kayacı: “Aslında gerçek olan vergi ve SGK borçlarının toplamı 135 milyon liradır. Kredi borçları 72 milyon lira. 135 milyon lira olan borcu 400 milyon lira  yapmak niye? Devlete neden 400 milyon lira vergi borcunu yaslıyorlar? Yuvarlayıp söylüyorlar. Vatandaş da diyecek ki ya devletin devlete borcu olabilir. Belediye de devletin bir kurumudur. Sayın Başkan borçlardan bahsederken olayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne taşıyarak İstanbul'da belediyenin durumuna bakıp AK Parti olarak milyarlarca lira borç bıraktınız diyerek maalesef talihsiz başka bir açıklamaya imza atmıştır. İBB'nin 2019’da toplam borcu 28 milyar TL'dir. Bunu mart 2019 seçimlerinden sonra Ekrem Bey (İmamoğlu) üçüncü oturumunda arka ekranında Google'da bir sayfa vardır bakarsanız. Orada da böyle bir algı çalışması yapmak istemişti. İBB'nin verilerine göre 2024’te toplam borcu 93 milyar liraya ulaşacağı tahmin edilmektedir. Evet İBB çöküyor. İBB yönetimi göreve geldiğinden bu yana belediyeyi borç batana sürüklemektedir.” şeklinde açıklama yaptı.

 

TUĞBA DÖNMEZ: "BEN DE FATİH KAYACI ARKADAŞIMIZ GİBİ HAYALLERİM OLSUN İSTERDİM"

 

 

Ataşehir Belediyesi’nin seçim çalışmaları içinde yer alan projelerden de söz eden Kayacı’ya  cevap CHP’li Tuğba Dönmez’den geldi. Dönmez Kayacı’nın yapılamayan spor komplekslerini sormasına karşılık Ataşehir Belediyesi’nin kapanan kadın sığınma evine karşı duyarlılık göstermemesine dikkat çekti. Öğrenci yurdu yapan ilk belediyelerden olan Ataşehir Belediyesi olduğunu da ifade eden Dönmez, ilçede yakın gelecekte daha da büyüyecek olan barınma sorununu da meclise taşıdı. AK Partili gruba yönelik yaptığı konuşmasında Dönmez, tırmanan enflasyon karşısında kendisinin de barınma sorunu yaşayıp yaşayamayacağının endişesini taşıdığını belirtti ve AK Partili Kayacı’nın proje beklentileri için, “Ben de Fatih Kayacı arkadaşımız gibi hayallerim olsun isterdim. Ama şu anda barınma sorunu ile karşı karşıyayız. Her hafta fiyatı artan bir damacana su ne kadar olmuş? Ataşehir Belediyesi önceki dönemlerini de inceledim çok güzel çalışmalar yapmış ilçede; kültür merkezleri, sanat merkezleri yapmış. Bizim kültüre de sanata da ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

 

OĞUZ SARUL:"AK PARTİ İKTİDARI BU ÜLKEYİ YÖNETEN GELMİŞ GEÇMİŞ EN KÖTÜ SİYASİ PARTİDİR"

 

AK Parti Grup Başkanı Naim Yağcı’nın da söz aldığı toplantıda İBB’nin kötü yönetildiğini İBB Başkanı Ekrem İmamoğl’nun Trabzon çıkartmasını işaret ederek “Ekrem Bey’e (İmamoğlu) önce hangi şehrin başkanı olduğu hatırlatılsın” dedi. Yağcı’nın son olarak partisi hakkında “ AK Parti bu ülkeye demokrasi getirmiştir” ifadelerinin ardından salondaki itiraz sesleri yükseldi. Yağcı’ya  cevap eren İYİ Partili Oğuz Sarul ise, “AK Parti iktidarı bu ülkeyi yöneten gelmiş geçmiş en kötü siyasi partidir.” dedi.

Fatih Kayacı ve İlhami Yılmaz’ın tartışmaların yoğunluk kazandığı toplantıda Meclis 1.Başkan Vekili Kudret Aslan sık sık meclis üyelerini uyardı. Tartışmaların ardından gündem maddeleri oylanarak 2 saati geçen toplantı sona erdi.