745931459a304a94ba6b3749f1878bd3

 

 

Bu yıl Ataşehir’de Koronavirüs salgını nedeniyle kurban satış ve kesim yerleri Ferhatpaşa Mahallesi’nde sekiz noktada kuruldu.

Ataşehir Belediyesi Veteriner ve Temizlik İşleri ile Zabıta müdürlükleri tarafından; denetim, kontrol, bilgilendirme, ilaçlama ve temizlik çalışmaları kurban satış ve kesim yerlerinde düzenli olarak dezenfekte edilecek.

 

Pandemi kuralları haricinde de her yıl olduğu gibi, kurban satış ve kesim yerlerindeki hayvanların sağlık kontrolleri Ataşehir Belediyesi’nin Veteriner Hekimleri tarafından yapılacak.

Küpe numaraları, hayvan sağlık raporları ve nakil belgeleri olmayan kurbanlıkların satışına  izin verilmeyecek. Hastalık taşımasından şüphe edilen hayvanların muayeneleri de yapılacak.

Kurbanlık hayvandan ve etinden şüphelenildiğinde veya kurbanlık hayvanın kaçması durumunda Ataşehir Belediyesi’nin ekipleri ilgilenecek.

Belirlenen alanlar dışında kesim yapanlar, kurallara uymayan, satış kesim izni almadan kaçak satış ve kesim yapanlar hakkında da cezai işlem yapılacak.

 

Yapılan çalışmalar doğrultusunda Ataşehir Belediyesi kesim işlemine yönelik uygulamalarının olmadığını duyurdu. Belediyenin konuyla ilgili duyurusu şöyle;

*Ataşehir Belediyesi’nin kesim işlemine yönelik bir uygulaması bulunmamaktadır.

*Kesim için Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından kesim izni verilen yerlerde ücret karşılığı hizmet alınmaktadır.

*Hayvan satış ve kesim noktalarında mutlaka sosyal mesafe kurallarına ve maske takma zorunluluğuna riayet edilmeli, el sıkışarak pazarlık edilmemelidir. 

*Hayvan kesim noktalarında; çok ortaklı kurban kesimleri için yalnız bir kişinin bulunması gerekmektedir.    

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM