8dfe5d07-acbb-4a00-8740-c27c929094e4

 

Ataşehir Belediye Meclisi Ocak ayı ikinci birleşimi vaka sayılarının çoğalması nedeniyle yine hizmet binasında gerçekleşti. Gündem maddelerinin oylandığı toplantıda AK Partili Naim Yağcı Bakan Kurum’un temel atma törenine katıldığı TOKİ’nin projelendirdiği Ataşehir Şerifali İmar İskan Blokları’nın 1. etabı için, “İnşallah Ataşehirimizin depreme dayanıksız binaları kalmayacak. Bu konuda emek veren bütün paydaşlara özellikle Çevre Şehircilik Bakanımıza (Murat Kurum) ve bütün ekibine gönülden Ataşehir adına teşekkür ediyorum” dedi. Öte yandan CHP’li İlhami Yılmaz ise yapılacak olan toplamda 1072 konut için, “Geç kalınmış bir karar” ifadesini kulandı. Gündem maddelerinden belediye başkanına borçlanma yetikisini içeren 5. maddenin oy çokluğuyla geçmesi üzerine Yılmaz, bu maddenin oy birliğiyle geçmesinin daha doğru olacağına ilişkin açıklama yaptı. Yağcı ise, belediyenin borçlarına AK Parti grubu olarak ortak olmayacaklarını söyledi.

 

Ataşehir Belediye Meclisi 2022 yılının ikinci toplantısı gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin oylanarak komisyona gönderilmesi kararlarının alındığı toplantıda AK Partili Yağcı Ataşehir’e TOKİ tarafından kazandırılan Şerifali İmar İskan Blokları hakkında konuştu. Yağcı: “Ataşehirimiz için önemli olan bir temel atma töreninden geldik. Sayın Belediye Başkanım (Battal İlgezdi) ve yardımcıları da buradaydı. İmar işleri tarafından dönüşümüyle ilgili üç etabın birinci etabının temel atma töreni hamdolsun az önce Çevre Şehircilik Bakanımızın katılımıyla gerçekleşmiş oldu. Vatandaşlarımıza ev sahiplerine ve Ataşehirimize hayırlı olsun. İnşallah Ataşehirimizin depreme dayanıksız binaları hepimiz kalmayacak. Bu konuda emek veren bütün paydaşlara özellikle Çevre Şehircilik Bakanımıza ve bütün ekibine gönülden Ataşehir adına teşekkür ediyorum.” dedi.

 

"KİM BİR ÇİVİ ÇAKIYORSA, BİZ ONUN KULU KÖLESİ OLURUZ"

 

 

Naim Yağcı’nın ardından konuşan İlhami Yılmaz ise, “Evet arkadaşımızın söylemiş olduğu bütün düşüncelere katılıyoruz. Ancak geç kalınmış bir karar. Şimdi  belediye başkanımız  burada geçen gün ifade ettiler. ‘Kim bir çivi çakıyorsa, biz onun kulu kölesi oluruz’ diye, doğru. Hakikaten öyle. Kim  bir çivi çakıyorsa yani elinden geleni yerine getiriyorsa biz onun kulu kölesi oluruz diyoruz. Biz de teşekkür ediyoruz. İnşallah Ataşehir vatandaşına hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından Meclis 1. Başkan Vekili Kudret Aslan gündem maddelerini oylamaya sundu. Gündemin 3 maddesi oy birliğiyle kabul edilirken dördüncü maddede yapılan değişiklik için Yılmaz, “Müdürlük komisyon raporu doğrultusunda raporu düzeltmiş. Ancak şöyle bir durum var. Burada meclisin karar vermesi lazım.” dedi. 4. madde yapılan değişiklik neticesiyle yeniden oylanarak oy birliği sağlandı. Gündemin 5. maddesi ise oy çokluğuyla karara bağlandı.

 

"BİR YATIRIM İÇİN BORÇLANILMIŞ DEĞİL"

 

 

 

5. madde için söz alan İlhami Yılmaz, “Bu borçları geçen sene de aynı şekilde yaptırdık. Geçen sene  otuz milyonluk bir borçlanma talebimiz vardı. Yine aynı şekilde mecliste oy çokluyla geçti. Oy birliğiyle geçmesi daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Sonuçta belediyemiz. Bu paranın ne şekilde kullanılacağı zaten yazıyor. Onun için oy birliğiyle geçerse iyi olur diye düşünüyorum.” dedi.

 

 

"ATAŞEHİR BELEDİYESİ BÜTÜNÜYLE GİDERLERİNİN AÇIĞINI KAPATMAK İÇİN BORÇLANDI"

 

Naim Yağcı ise Yılmaz’dan gelen öneri için, “Netice itibari ile yatırım demiyor. Borçlanacağız oy birliği yapalım. Niye borçlanmaya ortak olalım? Ataşehir Belediyesi bütünüyle giderlerinin açığını kapamak için borçlandı. Bir yatırım için borçlanılmış değil, bir yatırım, borçlanma olsun. Şurada bir hizmete, projeye bir borçlanma olsa, bir kültür merkezi, bir spor kompleksi yapıyoruz. Bir hastane yapıyoruz, okul yapıyoruz. Ataşehir'e  kendi bütçemizLe, kendi imkanlarımızla  park yapıyoruz dense… Sayın Başkan geçen bir röportajında bütün açıklığıyla söylüyor. 'Bütçenin yüzde 80’ni 90’nı çalışanlara gidiyor' ve binanın içerisinde kalıyor yatırım yapacak hizmet üretecek bir tane kaynağımız yok. Onunla da borç alacaksınız. Biz de buna ortak olacağız. Olmayız! Yani böylece geçsin.” şeklinde açıklama yaptı. 

 

CHP’DEN AK PARTİ’YE ALGI OPEROSYONU ÇIKIŞI

 

AK Partili Mustafa Naim Yağcı’nın algı operasyonu yaptığını ifade den İlhami Yılmaz, “Mustafa arkadaşımız başka bir algı operasyonu yapıyor. Eylül ayında bütçeyi  burada görüşürken o günün enflasyon oranıyla 16.9 oranlı bütçe yapıldı. Bütçeyi biz ona göre organize ettik. Asgari ücret iki bin sekiz yüz yirmi beş liraydı. Şimdi asgari ücreti dört bin iki yüz elli lira olarak hesapladılar. Zaten bizim buradaki teklifimiz de cari harcamalarla ilgili olarak geliyor. Yatırımla ilgili olarak ifade ediyor ki; cari açığın adı. Ben belediyelerin yerinde olsam artık ek bütçe yaparım. Çünkü artık sorun oraya doğru gidiyor.” dedi.