480985

 

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 97’nci kuruluş yıl dönümünde Anıtkabir’i ziyaret etti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan Kılıçdaroğlu, “Tarihimiz unutturulmak isteniyor. Bizim tarihe karşı bir sorumluluğumuz var. Biz CHP olarak bu sorumluluğu almak zorundayız.”dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaret sonrası parti genel merkezinde bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından bazı satır başları:  

* CHP o kadar acımasız eleştirilmiştir ki tarihi unutturularak o kadar sert eleştirilmiştir ki anlamakta zorlanıyorum.

*Tarihimiz unutturulmak isteniyor. Bizim tarihe karşı bir sorumluluğumuz var. Biz CHP olarak bu sorumluluğu almak zorundayız.

*  1 metre milli demir yolumuz yoktu. Bu genç cumhuriyet ne yaptı? Topladığı vergilerle Malatya’ya, Adana’ya, Erzincan’a, Batman’a birçok şehre demiryollarını götürdü…

* Dikili ağacı yok diyorlar, insanda en azından bir miktar vicdan kırıntısı olur. Bunlar gidip birilerine el avuç açılarak yapılmadı. Her kuruşun hakkı yerinde verildi.

* Gölcük’te tersane kurdular. 1924’te İş Bankası’nı kurdular. Bursa’da, Karacabey’de, Hatay’da, Muş’ta devlet üretme çiftliklerini kurdular. Ama çiftçi ne ekeceğini bilmiyordu. Devlet buraları kurarak çiftçiye örnek gösterdi. Bugün hâlâ bu çiftlikler çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ilk kez madeni para basıldı ve üzerinde T.C. yazıldı.

* Okuma yazma oranı, hep tartışılır. 1927 yılında resmi sayım yapılır, nüfusun yüzde 8’i okuma yazma biliyor. Cumhuriyet kurulmuş, Osmanlı’dan miras alınmış, nüfusun yüzde 92’si okuma yazma bilmiyor. Demokrasiye neden hemen geçmedik dediler, ama şunu düşünmüyorlar, Hakkari’de seçim yapılsa tutanak tutacak birileri olacak mıydı? Hadi bulundu, Ankara’ya nasıl gelecekti? Bunların hepsi çözüldü. Millet mektepleriyle çözüldü bunların hepsi. Kız öğrencilerin sayısı fazladır. CHP bunları yapmıştır.

* Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin parasını basan banka 1930’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kuruldu. 1932-1937 arasında, savaştan çıkmış bir devlet var. Yeni bir savaşa hazır dünya var. Kırıkkale’de entegre silah sanayi kurulur. Oyumuzun en düşük olduğu yerlerden biri Kırıkkale. O fabrikayı CHP kurdu. Sizin dedeleriniz çocuklarınız o fabrikalarda çalıştı. Şimdi o fabrikaların durumunu görün.

* Her Giresunlu bilsin ki diktiği ağaçtan elde ettiği fındıktan CHP’nin hakkı ve hukuku vardır.  FİSKOBİRLİK’i kuran CHP’dir.

* Demokratik rejimin gayet basit bir tılsımı vardır. İktidarı bırakabilmek. İktidarda bulunanlar bunu yapabildiği takdirde rejim yaşar ve soysuzlaşmaz. Ama iktidardan gitmemek için her türlü dümeni döndürüyorsanız, nasıl seçim kanununda değişiklik yaparım da ben iktidarımı sürdürürüm derseniz demokrasiye en büyük darbeyi vurursunuz. Gelmesini bilmek gibi gitmesini de bilmek gerekir.

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM