LUILUIGLUIL

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı ikinci oturumunda; “2021 yılına ait Mali Yıl Bütçesi” ile “Performans Programı” ve “2021-2024 Yılları Stratejik Plan Güncellemesi” oylandı. Yapılan oylama sonunda gelir-gider bütçesi olarak belirlenen 610 milyon TL oy çokluğuyla Meclis’ten geçti. Belediye Binası Konferans Salonu’nda yapılan Meclis toplantısında Barbaros Mahallesi Kapalı Semt Pazarı”nda Pazartesi günleri “Kumaşçı Pazarı” kurulabilmesine ilişkin teklif de oy birliğiyle kabul edildi. Kabul edilen bütçenin ardından konuşan  Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi Ferhatpaşa Mahallesi’ne yapılacak hayvan barınağı projesinin de çok kısa sürede başlanılacağını müjdeledi.

 

 

 

 

Ataşehir Belediyesi’nin 2021 Mali Yılı Bütçesi 610 milyon TL olarak İlçe Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Belediye Binası Konferans Salonu’nda yapılan Meclis toplantısı Ekim ayı ikinci oturumunda oy çokluğuyla kabul edilen bütçenin ardından konuşan  Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, kabul edilen bütçenin Ataşehir’e hayırlı olmasını diledi. 

 

 

İlgezdi'nin konuşmasından bazı satır başları şöyle:

 

*Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallerimizin imar planlarındaki emsal değerlerinde haksız bir durum var. Çevre mahallelere 2.5 emsal verilirken, bu iki mahalleye 1.66 ve 1.40 olarak değerler verildi. Böyle adalet olmaz.

 

*Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde şu an uygulama imar planları başladı. İçerenköy ve Küçükbakkalköy imar planları mahkeme kararıyla iptal edildi. Şu an kurum görüşleri alınıyor. Çok kısa sürede, plan değişikliğine uğramadan Meclis’e geleceğini düşünüyorum. 

 

*Kayışdağı ve İnönü imar planları İBB’nin kasım ayında gerçekleştireceği meclis toplantısına gelmesini bekliyoruz. Örnek, Esatpaşa ve Fetih mahallerinde imar sıkıntısı yok. Yeni Çamlıca ile ilgili çalışmalar devam ediyor, önce tapu ve mülkiyet sorunu çözülecek ardından İBB Meclisi’ne gönderilecek ve onay alınacak. Tahmin ediyorum 6 ay sonra bölgedeki 3 mahallemizde imar planı çalışmalarına başlayacağız. 

 

 

“YATIRIM VE HİZMETLER DEVAM EDİYOR”

Toplantıda konuşan ve bütçe hakkında bilgi veren Ataşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz, Ataşehir sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların refah ve mutluluğuna öncelik vererek yatırım ve hizmetlere devam edileceğini vurguladı. Yılmaz, “İnsan ve çevre bilinci içerisinde değişimi ve gelişimi takip eden bir yönetim anlayışıyla; eğitimden, sosyal yardımlaşmaya, sağlıktan kültüre, alt yapı çalışmalarımızdan, yeşil alan yaratmaya kadar çeşitli alanlarda sayısız faaliyetlerimizi esas alarak programlarımızı ve bütçemizi en iyi şekilde hazırladık.” şeklinde konuştu. Hedeflerinde yapılacak olan yatırımların ve çalışmaların Ataşehir'in İstanbul'un önemli ilçelerinden biri haline getirmeyi planladıklarını vurgulayan İlhami Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:“Tabii ki bu rakamın yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak çıtayı yükseltmek adına çabalarımız önemli boyutta kendini gösteriyor. İlçemizde vatandaş memnuniyetini ve demokrasiyi kendine amaç edinmiş bir yönetim anlayışıyla gelecek nesillerimizin; daha özgür, daha çağdaş bir toplum düzenine kavuşması için gerekli çalışmaları yapmaktayız. Diğer taraftan sosyal kültürel ve ekonomik alanlarda yaptığımız yatırımlarla, ilçemize gerekli ivmeyi kazandırıp yıldızı parlayan önemli ilçelerden biri olmasını hedefliyoruz.” dedi.

 

 Ataşehir Belediye Meclisi 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ’nun başkanlığında toplanan mecliste söz alan AK Partili Meclis Üyesi Fatih Kayalı 2021 yılı bütçe performans programı için, “Sosyal tesislerinden spor tesislerinden mahrum bir Ataşehir’in on yedi mahallesinde hangi kalıcı eserler yapılacak?” eleştirisini yaptı.

 

AK PARTİ GRUBUNDAN BÜTÇEYE ELEŞTİRİ 

 

Fatih Kayalı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:  

 

“Ataşehir Belediyesi’nin 2021 yılı Performans Programı ve 2021 yılı Bütçesi de bu bağlamda değerlendirilmiştir. Ataşehir Belediyesi’nin 2021 yılı performans Programı ve 2021 yılı bütçesini biraz önce dinledik. Sosyal tesislerinden spor tesislerinden mahrum bir Ataşehir’in 17 Mahallesine hangi kalıcı eserler yapılacak. Stratejik Plan ve Güncellenen Stratejik Planlar uzun vadeli ve Belediye Başkanlarının vaatlerini ve yapacaklarının göstergesidir. Beş yıllık yapılan planlar revize ediliyor, söylenen vaatler ile planı karşılaştırdığımızda birçok vaatlerin görsel amaçlı ajans çalışmalarından ibaret olduğunu anlıyoruz.  Son 7 yılın toplam bütçesi 2.963.000.000,00 TL ve gider gerçekleşmesi: 2.265.381.554,22 TL’dir. Bu bütçeler birçok ilin bütçesinden bile fazladır. Son 7 yıla baktığımızda bu boyutta ve büyüklükteki bir bütçenin Ataşehir’e ve Ataşehir halkına ne kadar faydası olmuştur sizlerin takdirine bırakıyoruz."

 

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM