ATAŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ 2021

 

Ataşehir Belediye Meclisi 2021 yılının ilk birleşimine AK Partili Naim Yağcı’nın neredeyse geçtiğimiz tüm meclis toplantılarında eleştirdiği belediyeye teşekkür etmesi damgasını vurdu. Yılın ilk toplantısında yaşanılanlar arasında dikkat çeken bir diğer konu ise  CHP’li Meclis Üyesi Tuğba Dönmez’in kadın cinayetleri ve çocuk istismarına karşı yaptığı konuşmasına AK Parti sıralarından Merve Çamoğlu’nun “Sende insan  kaçırdın” iddiası oldu.

 

 

 

 Koronavirüs önlemlerinin sıkı sıkıya devam ettiği yılın ilk meclis toplantısı hızlı başladı. Gündem dışı söz alan meclis üyelerinin başında Ataşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz oldu.

 

 İlhami Yılmaz yeni yıl dileklerini iletirken; pandemi süreci hakkında da konuştu. Yılmaz: “Bu illet hastalık nedeniyle geçtiğimiz dönem hayatını koronavirüsten kaybeden eski meclis üyemiz Süleyman Karadağ ve Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ekrem Köse’nin ağabeyine (Rasim Köse) Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi. Uğur Mumcu ve Hukukçu Muammer Aksu’yu da ölüm yıldönümü dolayısıyla anan Yılmaz, öte yandan Monheim Belediyesi iş birliği ile Monheim Tasarım Okulu’nun kazanmış olduğu Altın Karınca Belediyecilik ödülü için  emeği geçenlere teşekkür etti. 

 

ULUSAL BASIN ATAŞEHİR BELEDİYESİ'Nİ GÖRMEZDEN GELDİ

İlhami Yılmaz, son zamanlarda Avrupa’da ırkçılık adına camilere yapılan saldırılara rağmen (Almanya)Monheim Belediyesi’nin kendisine ait arsa üzerine cami yaptırarak örnek davranış sergilemesi, caminin sokağına Mevlana Celaleddin Rumi'nin adının verilmesi ve bu gerçek dostluk hareketinde Monheim Belediyesi ile Ataşehir Belediyesi’nin kardeş belediyecilik anlayışının katkısının ulusal basındaki haberlere sirayet etmemesini eleştirdi. Yılmaz hükümete yakınlığıyla da  bilenen Sabah gazetesinin söz konusu haberin yayımlandığı gazete kupürünü meclise getirerek, haberin içeriğini gösterdi. 

 

NAİM YAĞCI: "DEVLET HASTASINI SAHİPSİZ BIRAKMAZ"

Yılmaz’ın ardından konuşan Ak Partili Naim Yağcı da gündem dışı söz alarak Ataşehir Belediyesi’ne Monheim Belediyesi ile yapmış olduğu kardeş belediyecilik için teşekkür etti. Öte yandan halkın SMA hastaları için sosyal medyada  başlatmış olduğu Milli Piyango'nun yeni yıl çekilişinde varlık fonuna devredilen üç çeyrek biletin ikramiyesi (75 milyon TL) SMA hastalarına kullanılsın hashtagini (başlık etiketi) eleştirdi. Konuyla ilgili Yağcı; “Devlet hastasını sahipsiz bırakmaz.” dedi. 

 

 

Naim Yağcı, Ataşehir’in en büyük sorunu olan imar sorununa da  değinerek, “Ataşehir artık bu konuda bir şeyler yapıyor. Ataşehir Belediyesi’ne imarla ilgili yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi. Ardından imar iskan bloklarına da değinen Yağcı, “Bu yerle ilgili öncesinde protokoller yapılmıştı.TOKİ burada sorumluluk aldı. Benim ilçe başkanlık dönemimde çok ciddi mesailerimiz oldu. Bazen olumsuz yansıtmalar da oldu; imza verilmemeyle ilgili. Ama TOKİ oradaki çalışmasını ihale çıkacak şekle getirdi. Ancak  imza vermeyenler de vardı. İnşallah bu projeyle oradaki 1070 vatandaşımız yaşanacak metrekarelerdeki konutlara sahip olacaktır.” ifadelerini kullandı. Ardından CHP’li Milletvekili Mahmut Tanal ve Onursal Adıgüzel’i işaret ettiği konuşmasına şöyle devam etti: “ Oradaki bir takım sorunlar için oraya üşüşen ve taş üstüne taş koymayan kişiler farklı algı yaratmaya çalışıyorlar.” 

 

 

İLGEZDİ: "MİLLETVEKİLLERİ BİR YERDE HAKSIZLIK, HUKUKSUZLUK VARSA ORADA HALKI SAVUNURLAR"

 

 

Yağcı’nın sözlerine karşı Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi kürsüye çıkarak Yağcı’nın “taş üstüne taş koymayan kişiler” ithamına istinaden şunları söyledi: “Değerli meclis üyesi arkadaşlarım yanlış bir algılama var. Bahsetmiş olduğunuz toplantıya ben de katıldım. Türkiye Cumhuriyeti Milletvekilleri taş üstüne taş koymazlar. Millet onlara görev vermiştir. Milletvekilleri bir yerde haksızlık, hukuksuzluk varsa orada halkı savunurlar. Bugüne kadar orada konuyla ilgili bir takip gerçekleşmemiştir. Orada yapılan basın açıklamasında da imza atanlara verilecek olan dairelerle, imza atmayanlara verilecek olan daire metre karelerinin farklı olacağı söylendi. Bir vatandaşa 90 metrekare daire, diğer vatandaşa 70 metrekare daire vermezsiniz. Doğrusu neyse onun yapılması gerekiyor.  İktidarda CHP varsa oradaki haksızlık için, halkı savunmak için tabii ki Ak Partili milletvekilleri gelecek. Oraya gelen milletvekilleri taş üstüne taş koymak için gelmiyor. Nerede haksızlık varsa oraya gider milletvekilleri. Ayrıca yapılan o toplantıdan sonra herkese eşit daire verileceğinin de açıklaması yapıldı.”

 

 

 

Battal İlgezdi’den sonra kürsüye çıkarak konuşma yapan CHP’li Tuğba Dönmez kadına yönelik şiddete, çocuk istismarına ve son günlerde sayısı artan kadın cinayetlerine değindi. Dönmez: “ Kadınlar; boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair kararlar alırken öldürülmüştür. 2014-2017 yılları arasında 7466 erkek çocuk 51 bin 218 kız çocuk olmak üzere toplam 58 bin 684 çocuk cinsel istismara uğramıştır. Son 16 yılda istismara uğrayarak doğum yapan 15 yaş altı çocuk sayısı 15 bin 937’dir. 2020 yılının son günlerinde 4 tane kadın cinayeti haberi aldık. Bu kadın cinayetleri için kadınlar meydanlarda. Kadınlar öldürülen bu dört arkadaşımız için ses çıkartmışlardır. Kadınlar öldürülüyor. Katiller kılık değiştiriyor.  Kadın cinayetlerinin sebebi cinsiyete dayalı eşitsizlik ve ayrımcılıktır. Kadına ve çocuğa yönelik şiddeti azaltmak için her birimizin yapabileceği birçok şeymevcuttur.” dedi.

 

DÖNMEZ'DEN YEREL YÖNETİMLERE ÇAĞRI: "ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAK ZORUNDAYIZ"

 

“Yerel yönetimler olarak bizler üzerimize düşen görevi yerine getirmek zorundayız.” diyerek sözlerine devam eden Tuğba Dönmez konuşmasına Ataşehir Belediyesi’nin kurmuş olduğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’na Ak Parti grubunun yapmış olduğu itirazlara değindi. Dönmez’in konuşması sırasında yaptığı açıklamalara Ak Parti koltuklarından sesler yükseldi. Ak Partili Merve Çamoğlu Tuğba Dönmez ’in  konuşmasına “Sende insan kaçırdın” diyerek ses yükseltti.

 

KADIN CİNAYETLERİ İÇİN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİSYONU DEVREDE

CHP’li Tuğba Dönmez son olarak şunları söyledi: “Bizlerin, bizlere oy verenden tek farkı kadın şiddetini durduracak çalışmaları ortaya koyabileceği gerçeğidir. İşte tam da bu yüzden Eylül ayında Ataşehir Belediyesi olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonumuzun önergesini burada hepinizin de hatırlayacağı gibi tartışmalı bir şekilde kararlaştırmıştık. Ak Parti grubu ne yazık ki bu komisyona üye vermeyerek LGBT bireylerin çocuklarımıza ahlaksızlığı aşılayacağı korkusunu dile getirmiş oldular.  Sadece bunu da söylemediler. Kadın aile komisyonumuz varken toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonun kurulmasına gerek olmadığını da söylediler. Ak Parti grubu bu anlayışı reddederken sadece toplum ahlakını öne sürmüştür.”

 

Konuşmaların ardından gündeme geçildi. Denetim Komisyonu için yapılan oylamada İnan Bektaş ve Birkon Birol Yıldız 16, Fatih Kayacı 15 oy alarak Denetim Komisyonu’na seçildiler.

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM