4234731D-566C-44FC-A9BD-29FCFC7FEC33

696 SAYILI KHK İLE İSTİHDAM EDİLEN İŞÇİ PERSONELİMİZİN DİKKATİNE

 

Genel İş Sendikası 1 nolu Şube tarafından 31.10.2019 tarihinde Tüm Müdürlüklerde 1 günlük iş bırakma eylemi yapılacağı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

4857 sayılı İş Kanununun “Ücretlerin Gününde Ödenmemesi” başlıklı 34 üncü maddesinde “ Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir.” Hükmü olmakla beraber Genel İş sendikası ile ATAPER arasında imzalan toplu iş sözleşmenin 58 inci maddesinde ücretlerin her ayın 15 inde ödeneceği hüküm altına alınmıştır. Yasal olarak 4857 sayılı İş Kanununun 34 üncü maddesinde belirlenen 20 günlük süre dolmadan yapılacak bir iş bırakmanın hukuki bir dayanağı yoktur. Aksi halde maaşlarda ki kısmi ödemeler veya gecikmeler gerekçe gösteriler yapılacak bu eylemin hukuki bir dayanağı olmadığı gibi idare olarak bizde 4857 sayılı İş Kanun İşverenin Haklı Nedenle Derhal Fesih Hakkı başlıklı 25 inci hükümlerini uygulamak zorunda kalacağız.

Çalışanlarımız ile bu güne kadar bir ailenin fertleri olarak kurduğumuz gönül ilişkisinin sizlere bugünde yarında faydası olmayacak olan yapılar eliyle bozulmasına müsaade etmeyelim.

Sonuç olarak Türkiye’nin genel bir sorunu haline gelen ekonomik krizin faturasını sadece sosyal demokrat belediyelere kesilmeye çalışılmasını da çalışan işçilerimizin taktirine bırakıyoruz. Sizlerin zamanında ücretlerinizi alabilmeniniz ve Ataşehir halkına hizmet verebilmek için canla başla mücadele eden bu büyük ailenin her bir ferdi bizim için değerlidir. Bu değeri ortadan kaldırmayı hedefleyen girişimler ile ilgili ayrıca yasal süreç başlatılacaktır.