IMG-8797

 

Ataşehir Belediye Meclisi Ekim ayı birinci birleşimi gerçekleşti. Yapılan toplantıda geçtiğimiz ay AK Partili Meclis Üyelerinin bazı mahallelerde çıkan imarlar için belediye tarafından açılan imar proje danışma bürolarından belediyenin komisyon aldığına dair iddialarına Ataşehir Belediye Başkanı Battal  İlgezdi yanıt verdi. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan İlgezdi, mevcut mahallelerde müteahhitlerin anlaşamaması sonucu vatandaşların mağduriyetini gidermek için açılan danışman firmaların devreye girerek mağduriyeti ortadan kaldırdığını belirtti. İlgezdi, “Mahallelerde belediye şirketleri var. Gidiyor vatandaş adına firmalarla toplantı yapıyor. Anlaşmayı sağlamaya çalışıyor. İki firmayla sorun çözüldü. Anlaşma yapıldı. Vatandaşlardan alınan komisyon gibi bir durum söz konusu değildir. Amaç mağduriyeti gidermek.” ifadelerini kullandı. 

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi Ekim ayı birinci birleşimi gerçekleşti. Uzun saatler süren toplantının konusu yine imar oldu. Gündem maddelerinden önce söz alan İlhami Yılmaz, Barbaros ve Yeni Sahra Mahallelerine uygulanacak projeler hakkında bilgi verdi. Projelerin görsellerini de basınla paylaşan Yılmaz, yaşanılır kent ilkelerinden vazgeçmeden her türlü alt yapı ve üst yapı çalışmaların denetim altında olduğunu açıkladı. Yılmaz, “Mevcut sözleşmeyi imzalamış olan inşaat şirketleri ile ve yürütme kurulunun da onay planı tarafımızca hazırlanmış olan  yapılacak  inşaata ilişkin projeyi, müşahedelik ve teknik şartnamenin inşaatını yapacak olan firma tarafından kabul edilecekle projelendirilecek"dedi. 

 

YAĞCI: "BELEDİYE HİZMETİ BIRAKMIŞ TİCARETE ODAKLANMIŞ"

 

 Yılmaz’ın ardından konuşan AK Partili Naim Yağcı ise şunları söyledi: “Belediye müşahedelikle bir hizmet sunacaktır. Ancak vatandaşın belediyeden beklediği hizmeti şirketine yaptıracaktır, bilabedel burada vatandaş nasıl bir külfetin altına girecektir? Burada belediye asli sorumluluğunu kendi üzerinden atıp o işlerden sıyırma gayretini görüyorum. Belediye hizmeti bırakmış ticarete odaklanmış.” 

 

İLGEZDİ: "İMARI ÇIKAN ADALARDA MÜTEAHHİTLER ANLAŞAMIYOR"

 

İlhami Yılmaz’ın açıklamalarının ardından konuşan Battal İlgezdi  imarı çıkan mahallelerde belediye olarak devreye nasıl girdiklerini anlattı. İlgezdi vatandaşların müteahhitlerle yapmış olduğu anlaşmada belediyenin herhangi bir sorumluluğunun olmadığını vurguladı. İlgezdi, “Burada Ataşehir Belediyesi’nin herhangi bir sorumluluğu yok. Daha önce de söyledim vatandaş, eline çantayı alıp gelen herkesle sözleşme yaptı. Belediyenin bir sorumluluğu mu var burada, mal vatandaşın. Baktım konu çözülmüyor. Ben çalışma arkadaşlarımı çağırdım ve bu işe bir çözüm bulalım, toplantı yapalım vatandaşın mağduriyetini giderelim. Şu anda bir iki firmayla görüşme yapıldı. İmarı çıkan adalarda müteahhitler anlaşamıyor. Oralarda belediye şirketleri var. Gidiyor vatandaş adına firmalarla toplantı yapıyor. Anlaşmayı sağlamaya çalışıyor. İki firmayla sorun çözüldü anlaşma yapıldı. Vatandaşlardan alınan komisyon gibi bir durum söz konusu değildir. Amaç mağduriyeti gidermek.”

 

 

 Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Son olarak gündem maddelerinin içinde yer  alan kardeş kent projesinde yer alan ve meclis üyelerinin birlikte gidecekleri Monheim (Almanya) için AK Partili Naim Yağcı’yla CHP’li Meclis Üyeleri arasında tartışmadan uzak samimi diyaloglar yaşandı.