mansur-yavas4

Adalet Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın Togo Kuleleri hakkındaki röportajına yapılan suç duyurusuna verilen takipsizlik kararı için kanun yararına bozma isteminde bulundu. CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan karara tepki gösterdi ve "Adalet Bakanlığı Ankara seçimlerine müdahale etmek istemektedir." dedi.

 

ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın, Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e 27 Aralık 2019 tarihinde Togo Kuleleri hakkında verdiği röportajın ardından eski ATO Başkanı Sinan Aygün ile eski ABB Başkanı Melih Gökçek’in avukatı Mehmet Ali Alan, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na röportajda kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.  

 

TAKİPSİZLİK KARARINA 'KANUN YARARINA BOZMA' İSTEMİ

 

Savcılık, 20 Ekim 2020 tarihinde “açıklanış şekliyle konusu arasında düşünsel bir bağ bulunduğu ve nesnel bir açıklama ile desteklendiği” gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş ve Alan karara itiraz etmişti. Ancak Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği de itirazı reddederek savcılığın kararını hukuka uygun bularak kesinleştirmişti.

Adalet Bakanlığı, Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin üç yıl önce verdiği karara ilişkin kanun yararına bozma isteminde bulundu. Karara tepkiler ise gecikmedi. 

 

"ADALET BAKANLIĞI ANKARA SEÇİMLERİNE MÜDAHALE ETMEK İSTEMEKTEDİR"

 

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Adalet Bakanlığı’nın kararına tepki gösterdi. Akdoğan, "Adalet Bakanlığı bugün itibariyle Ankara seçimlerine müdahale etmiştir. Bu Ankara halkının iradesine karşı yapılmak istenen bir darbe girişimidir." dedi. 

 

CHP Ankara Milletvekili Akdoğan, kararın siyasi olduğu değerlendirmesinde bulunurken, "Siyasallaşmış yargının nasıl işlediğine dair somut bir örneği bugün yaşadık. Bakın durum ne? TOGO kuleleri konusunu hatırlıyor herhalde herkes. Daha çok para kazanmak, daha çok beton dökmek, daha çok rant için gözü dönmüşlerle Mansur Yavaş’ın belki de ilk mücadelesiydi. İşte bu dönemde, 3 sene önce hem Sinan Aygün’ün hem de Melih Gökçek’in avukatı olan bir şahıs, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş hakkında, 2019 yılında verdiği bir röportajdan ötürü suç duyurusunda bulunuyor. TOGO Kulelerinin meşhur avukatının bu suç duyurusu hakkında savcılık takipsizlik kararı veriyor. İtiraz ediyor, bu itiraz da reddediliyor ve takipsizlik kararı kesinleşiyor. Buraya kadar her şey normal. Gel gelelim, 3 yıl sonra, on binlerce dosya arasından Adalet Bakanlığı gidip bu dosyada alınan kararı bozma isteminde bulunuyor. Yani ne hikmetse, Mansur Yavaş’ın adaylığı açıklandıktan hemen sonra Bakanlık eliyle yargıya müdahale ediliyor. Yani Ankara seçimine müdahale edilmek isteniyor." sözlerini kullandı.

 

ANKA