muhalif-liderden-hamaney'e-faciadan-haberiniz-var-mıydı

 

Ukrayna Havayolları’na ait uçağın füze isabet etmesi sonucu  İran’ın “yanlışlıkla” düştüğünü açıklaması ve Ruhani’nin de “bu affedilemez bir hata” açıklamasının ardından ülkede ev hapsinde bulunan muhalif lider Mehdi Kerrubi Hamaney’e “rehberlik” vasfında olmadığı yönünde tepkide bulundu. Kerrubi, “Bu olaylar katliam zincirinin halkalarını oluşturuyor.” dedi.

 

İran’ın Ukrayna Havayolları’na ait PS752 sefer sayılı  yolcu uçağını düşürmesinin ardından  İran Cumhurbaşkanı Ruhani,“bu affedilmez bir hata” açıklamasını yaparken, Dışişleri Bakanı Zarif ise özür dilemişti. Gelişmelerin ardından İran'da ev hapsindeki muhalif liderlerden Mehdi Kerrubi, ülke lideri Ali Hamaney'in "rehberlik" için yeterli şartlara sahip olmadığını ileri sürdü.

 

Kerrubi, Hamaney'e yazdığı ve eski başbakanlardan Mir Hüseyin Musevi'ye yakınlığıyla bilinen "kaleme" adlı internet sitesinde yayınlanan mektubunda ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili eleştirilerde bulundu. Hamaney'i 2009'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yaşanan olaylar, 2018'in başında meydana gelen gösteriler ve son olarak benzin zammı protestocularına uygulanan muameleden sorumlu gören Kerrubi’nin açıklaması şöyle:

 

“KATLİAM ZİNCİRİNİN HALKALARI”

 

"Bu olaylar katliam zincirinin halkalarını oluşturuyor. Eğer söyledikleri gibi bu facialara herhangi bir dâhiliniz yoksa ve hakikati öğrenmeye de çalışmadıysanız, nasıl bir silahlı kuvvetler genel komutanısınız ki başkaları sizinle ve ülkeyle böyle oynayabiliyor? Bu durumda da çok açıktır ki kudret, cesaret, yönetim ve siyaset yönünden rehberlik için yeterli şartlara sahip değilsiniz."

 

Uçağın düşürülmesinden silahlı kuvvetler genel komutanı olarak Hamaney'in sorumlu olduğunu savunan Kerrubi, ülke liderine "Lütfen söyleyin: Çarşamba sabahı facianın meydana geldiği anda olayın içinde miydiniz yoksa size yakın medyanın iddia ettiği gibi cuma günü mü haberdar oldunuz?" sorusunu yöneltti

 

“ÜLKENİN TÜM İŞLERİNE GEREKSİZ MÜDAHALE”

Hamaney'i "ülkenin tüm işlerine gereksiz müdahale etmekle" suçlayan ve yönetimini "kötü" diye nitelendiren Kerrubi, "Askeri, emniyet ve diğer yetkililere halkı yanıltma yönünde izin verdiyseniz hiç şüphesiz ki anayasaya göre rehberlik sorumluluğunu üstlenme şart ve sıfatlarına sahip değilsiniz demektir."kanısında bulundu.

 

KAYNAK: AA

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM