ATAŞEHİR İLGEZDİ CHP ATAŞEHİR DEGÜNDEM MECLİS

Ataşehir Belediye Meclisi 2021 yılının ikinci birleşimi Ak Partili meclis üyelerinin geç katılmasıyla gergin başladı. Bu gerginlik Ak Partili Şerafettin Ay’ın Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye ithafen yapmış olduğu, “Sayın Başkanım, siz göreve geldiğinizde '6 ayda sorunları çözeceğiz' dediğiniz zaman üzerinden 14 ay daha geçti. Ne zaman sözünüzü tutacaksınız?” eleştirisinden sonra tırmandı.  İlgezdi'de, “Siz galiba gündemi takip etmiyorsunuz; uzayda yaşıyorsunuz. İnsanlar çöpten ekmek topluyor farkında mısınız? Bana gelmiş soruyorsun ne yaptın? Her gün 10 bin kişiye yemek verdim. Ben hayal satmıyorum. Bırakın bu işleri ben ve arkadaşlarım Ataşehir’i  İstanbul’un marka kenti yaptık. Burada hak var, hukuk var, eşitlik var, özgürlük var. Bir dahaki seçimde CHP  60 bin oyla gelecek yazın bunu.” ifadelerini kullandı.

 

Ataşehir Belediye Meclisi 2021 yılı ikinci birleşimi gerçekleşti. Pandemiden dolayı saat 14.00’te başlayan  meclis toplantısına AK Parti grubu 14.30’da katıldı. Salona geç gelen Ak Parti grubunu eleştiren Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı ve CHP Ataşehir Meclis Üyesi Abdullah Der,  “AKP grubu bunu hep yapıyor. Yüce meclise biraz saygılı olunsun. Kaç sefer ikaz edildiler?” dedi. Öte yandan İYİ Parti Ataşehir Meclis Üyesi Oğuz Sarul da “İBB Meclisi’nde de aynısını yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.  Yapılan eleştirilere cevap veren isim ise Ak Parti Meclis Grup Başkanı Naim Yağcı oldu. Yağcı: “Toplantıya başlayabilirdiniz. Güç elinizde” dedi.

 

MECLİS TOPLANTILARI ARTIK SAAT 15.00'TE

Sözlü tartışmaların ardından başlayan toplantıda Meclis Başkanı Sevgi Uluğ  gündem  dışı söz almak isteyenlere söz hakkı verdi.  Söz alan CHP Ataşehir Meclis Üyesi İnan Bektaş toplantıların daha geç bir saatte başlamasını teklif etti. Teklifin ardından oy birliğiyle meclis toplantıları artık saat 15.00’te gerçekleşmesi kararı alındı.

 

 MECLİSTE ENFLASYON YUMURTA ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRİLDİ

Bektaş’ın ardından söz alan Ak Partili  Haluk Sadıkoğlu Türkiye’nin gelişimiyle ilişkin konuşma yaptı ve aynı gelişimin Cumhurbaşkanı nezdinde 2021’de de devam edeceğini dile getirdi. Haluk Sadıkoğlu, konuşmasında Türkiye için olumlu tablo çizmesi üzerine  CHP’li İlhami Yılmaz söz hakkı alarak şunları söyledi:  “Bunlar buranın yeri değil. Burası yerel yönetimlerin  yeri aslında ama, yumurtanın fiyatı bile yüzde 40 artmış. Herhalde Haluk arkadaşımız başka bir yerde yaşıyor. Ekonomi daraldı. Sağlık Bakanlığı’na bakalım,  bir maske dağıtamadı. Maske dağıtamayan bir hükümet (!) Dünya aşılama yapmışken biz aşılamaya başlayamadık.” 

 

İLGEZDİ AK PARTİLİLERE SORDU: “HANGİ SÖZÜNÜZÜ TUTTUNUZ?”

Gündem dışı söz alan bir diğer isim ise Ak Partili Meclis Üyesi Şerafettin Ay oldu. Şerafettin Ay’ın  konuşması Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin 2019 seçimlerinde “6 ay içerisinde sorunları çözeceğiz.” cümlesi üzerine kuruluydu.  Ay,  “Göreve geleli yaklaşık 20 ay oldu. Elle tutulur gözle görülür bir şey göremedim. Bağışlarla yapılmaya çalışılan bir kültür merkezi var sadece. Sayın Başkanım, siz göreve geldiğinizde ‘6 ayda sorunları  çözeceğiz’ dediğiniz zaman üzerinden 14 ay daha geçti. Ne zaman sözünüzü tutacaksınız?” ifadelerini kullandı.

 

 AŞIK VEYSEL ve MUSTAFA KEMAL MAHALLELERİNE İMARDA HAKSIZLIK!

Şerafettin Ay’ın eleştirilerine cevap veren Battal İlgezdi, “Siz çok söz verdiniz. Hangi sözünüzü tuttunuz. Arkadaş haklı tabii 25 yıldır bu kenti ben mi yönettim?” dedi.

 

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin  konuşmasında yıllardır İBB tarafından Ataşehir mahallelerinin verilmeyen imarı da  yer aldı. İlgezdi’nin konuşmasında özellikle  CHP oylarının yoğun olduğu bölgelere haksız imar verilmesi ve bunun da sebebi olarak burada oturan vatandaşların etnik kökenlerinin olduğunu belirtmesi üzerine  meclis toplantısında AK Parti grubunun eleştirileri yükseldi.

 

Meclis gündeminin ikinci planda kaldığı 2021 yılının ikini birleşiminde Battal İlgezdi’nin konuşmasından gündem yaratacak bazı satır başları şöyle:

 

*Siz çok söz verdiniz hangi sözü yaptınız?

 

*Bırakın bu işleri ben ve arkadaşlarım Ataşehir’i  İstanbul’un marka kenti yaptık. Burada hak var, hukuk var, eşitlik var, özgürlük var. Burada 24 saat ışıklar yanıyor. Eğer bir kentte ışıklar yanmıyorsa orada yaşam yoktur. 

 

*Bana gelmiş soruyorsun ne yaptın? Her gün 10 bin kişiye yemek verdim. Ben hayal satmıyorum. Türkiye’nin koşulları belli. Dün altında arabası olan, evi olan adam bugün iflas etti. Para olmadan nasıl iş yapacaksın? Bugününüze bakın, bir de 5 yıl öncenize bakın! 

 

* Benim  Ataşehir’de 11. yılım ve İBB sizdeyken daha önce hiç yardım almadım. Burada hiç bir sorun çözmediniz. Tam tersi İçerenköy Kültür Merkezi’ni yapıyorduk gelip inşaatı durdurdunuz.

 

*25 yıldır yapmadığınız imarı 2019 seçimlerinde seçime beş kala çıkardınız. Ataşehir’in imarı geliyor bakalım tavrınız ne olacak? Ferhatpaşa Mahallesi’ni siz mağdur ettiniz. Yüzde 80’ni Ak Parti’ye oy veriyor; kendi seçmenlerini mağdur ediyorlar. Ama biz Nisan- Mayıs gibi Ferhatpaşa’yı yapıyoruz.

 

 *Ömür boyu bir daha burada seçim kazanma şansınız yok! Siz galiba gündemi takip etmiyorsunuz; uzayda yaşıyorsunuz.  Siz artık Ataşehir’i unutun. Bir dahaki seçimde CHP  60 bin oyla gelecek yazın bunu.

 

* Ben 8 yıl Kadir Topbaş’tan randevu alamadım. Ekrem Bey (İmamoğlu) buraya geldiğinde sizleri davet ettim. Ak Parti grubu olarak toplantıya gelmediniz. Niye gelmediniz? 

 

*Sorunun partisi yok. Ekrem Başkana da söyledim. Sadece bizim sorunumuzu çözmek değil amaç. Bütün sorunlarımızı çözmek gerek.

 

* İnsanlar perişan aç! Ataşehir'de hangi şirket ayakta kaldı? Hiçbiri vergi borçlarını ödeyemiyor. Vatandaş vergi borçlarını ödeyebiliyor mu?  İnsanlar çöpten ekmek topluyor farkında mısınız? Pazarlara gidin akşamları, dünyadan  habersiz yaşıyorsunuz. Gerçekleri konuşun. 

 

*Müteahhit yok tablo ortada. Yenisahra, Barbaros için  gelsinler imarlarını vereyim.

 

*Aşık Veysel, Mustafa Kemal imarına itiraz yapıldı. Oranın imarlarına haksızlık yapıldı. Çünkü oralar CHP’ye oy veriyor. Oranın vatandaşlarının  etnik  kökenlerinden dolayı ayrım yapıldı. İnsanların etnik kökenlerine karşı ayrım yapılmaz! Siz yaptınız.

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM