321462801_1202780703678346_5241413851602488_n

 

İstanbul Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Dernekler Federasyonu birinci kuruluş yıl dönümü nedeniyle federasyon üyeleriyle bir araya geldi.  Yapılan kahvaltılı toplantıya yoğun ilgi dikkat çekti. Etkinlikte konuşan Federasyon Başkanı Gürsel Sarımaden, Erzincan’da 1939 yılında yaşanan ve çok sayıda vatandaşın vefatıyla sonuçlanan depremi anarak şu ifadeyi kaydetti: “Acıları yüreğimizde hissettiğimiz yarın Yıldönümü olan 26 Aralık  1939 Erzincan depreminde hayatını kaybetmiş hemşehrilerimizi rahmetle anıyorum.”

 

İstanbul Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Dernekler Federasyonu  çok sayıda kişinin katıldığı kahvaltılı toplantıya ev sahipliği yaptı. Yoğun ilginin yaşandığı etkinliğe birçok sanatçı, iş insanı ve federasyon üyeleri katılım sağladı. Etkinlikte konuşan Federasyon Başkanı Gürsel Sarımaden AYEDEF’in Anadolu Avrupa Yakası Erzincan Dernekler  Federasyonu’nun  herhangi bir  federasyona alternatif olarak kurulmadığının altını çizdi. 

 

Çarpıcı açıklamalarda bulunan Sarımaden’in yaptığı konuşmadan bazı satır başları şöyle sıralandı: 

 

*"Erzincan bir mozaiktir. Ortak sevdamız. Konu Erzincan olunca Erzincan kimliğimiz ağır basmaktadır. Herkesin bir siyasi görüşü  var biliyorum. Ancak burada siyaset değil büyük Erzincan ailesini konuşacağız. 

 

*Erzincan acıları çok fazla yaşamış bir kentimiz. Acıları yüreğimizde hissettiğimiz yarın Yıldönümü olan 26 Aralık  1939 Erzincan depreminde hayatını kaybetmiş hemşehrilerimizi rahmetle anıyorum. 

 

*Bir hafta sonra yeni bir yıla  gireceğiz. 2023 yılının tüm insanlığa sağlık, huzur, başarı, kardeşlik, barış, birlik ve beraberlik getirmesini temenni ediyorum.

 

 

*Cumhuriyetimizin 100.yılına girerken  federasyonumuzun çalışmalarına yön vereceği, katkısı olacağı ve hemşehrilerimiz ile bir arada olmak için bu toplantıyı düzenledik. Katılımınız bizlere güç verdi. Umut verdi. Tekrar teşekkürler. Bizler bu federasyona neden gerek duyduk? Neden kurduk? Amacımız nedir? 

 

*Erzincan birlik ve beraberliği konusunda İlçeleri temsil eden dernekler ve federasyonlar olmalı, Erzincan'ı tüm ilçeleri ile temsil edecek bir üst kuruluş, konfederasyon kurulması gerektiğini her platformda AYEDEF yönetimi olarak  söyledik.

 

*Ancak bu çalışmalarda Federasyonların yada konfederasyonun  sessiz sedasız, bir gecede alınan kararla  yada talimatlar ile veya pazarlık yapmak amacıyla veya ben kurdum sizde gelin,  ben kurmasaydım onlar kuracaktı mantığında aynı ilçeden 5 dernekle Erzincan'ı temsil eden bir oluşuma her zaman karşı olduk. ‘Ben, onlar’ diye yapılan kıyaslamaya karşı sesimizi yükselttik.

 

*STK’ların en küçük resmi kurumu olan köy derneklerini görmezden gelen her yapıyı yanlış bulduk. Çünkü köy, yöre, nahiye dernekleri olmadan üst kuruluşlar oluşamaz. Hiç bir çalışma yapamaz, birlik beraberlik de sağlanamaz.

 

*AYEDEF Anadolu Avrupa Yakası Erzincan Dernekler  federasyonu herhangi bir  federasyona alternatif olarak kurulmadı.

 

*Toplantılarda aldığımız görüşler doğrultusunda çoğulcu katılımla büyüyen bir STK olacaktır. Kuruluşunu 10 dernekle yaptığımız Federasyonumuzun Genel Kurulu'nu 20 üye dernek ile gerçekleştirmiş ve önümüzdeki dönemde genel kurullarında evrakları tamamlanan derneklerin katılımı ile daha da büyük bir aile olacağız. 

 

*Ben değil biz olacağız. Bizler öncelikle insan olarak bir olmalıyız. Erzincan ve Erzincanlılar olarak adımızdaki  gibi ‘can’ olmalıyız.  Bir olmalıyız Birlik Olmalıyız. Can oluşumuzdan örnek olmalıyız.

 

*Erzincan ve Erzincanlıları temsil eden STK lar bir araya gelmelidir. Yeni bir süreç başlatılmalı, İlçelerden bu sürece destek verecek bir komisyon oluşturulmalı ve geçmiş unutularak ileriye dönük birlik ve beraberlik  çağrısı yapılmalıdır.

 

*Ayrışmaların hiçbirimize katkısı olmadığını gördük ve görüyoruz.  Eleştiri yapmayı biliyorsak eleştirdiğimiz konularda STK’larda bir araya gelerek çözümler üretmeliyiz."

 

 

 

1.YILINI DOLDURAN AYEDEF’İN YÖNETİM VE DENETİM KURULU ÜYELERİ:

 

AYEDEF Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri;

 

*Ahmet EREN, Ahmet AYKIN, Ali GÖKTAŞLAR

*Naci BİNAY,  Ergün EŞİYOK, Bülent DİNLER         

*Berkant SABANCI, Çiçek ÇELİK ŞİMŞİR, Yücel KAYA       

*Doğukan DANIŞMAN, Serkan DEĞİRMENCİOĞLU

*Ebru SEVİNDİK, Elif SINIRTAŞ, Zeynep KABAN

*Erdal TARAKÇI, Kazım KIZILIRMAK,Doğan BAKIR

*Mehmet TAYANÇ, Mustafa SEDEFOĞLU

*Rafet ATEŞOĞLU,Şahin DEMİRBAŞ 

*Yıldız AKIN EROĞLU, Yusuf DUMANLI                

 

AYEDEF Başkanlar Kurulu;

 

*Yıldırım TOPGÜLOĞLU, İbrahim ÇEVİK,Nurettin DAĞ

*Nurettin DİNLER, Haydar KIZILIRMAK, İbrahim İMAL

*Hamza TOĞUÇ, Altundal DANIŞMAN,Arslan ALUÇ

*Cemal BİNAY

 

AYEDEF KURUCULARI

 

*Nejdet GÜNEY, Hüseyin DEMİR, Kenan ORAL  

*Kenan KAYA, Kemal ŞAHİN,Can HARMANCI   

*Öznur TALAY, Hanife BÜYÜKKAHRAMAN 

*Binali ALAGÖZ Bayram, ASLAN  Recai ATEŞOĞLU 

*Gökhan MADENDERE, İdris ŞİMŞİR