c053dfcc-1366-4f3d-a3d0-06d870560fe4

 

 

Ataşehir Belediyesi’nde çalışan iki sendika üyesinin belediye tarafından işten çıkarılması  sendika üyelerini harekete geçirdi.  DİSK’e bağlı  İstanbul Anadolu Yakası 1.No’lu Şubesi  işlerine son verilen arkadaşlarının bir an önce işlerine geri alınması için belediye önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Eylemde konuşan Genel-İş İstanbul 1 No’lu  Şube Başkanı Ahmet Arıkan, Ataşehir Belediye yönetimi tarafından iki işçinin işten atıldığını hatırlattı. İşçilerin işten atılma sebeplerine dikkat çeken Arıkan, Ahmet Arıkan konuşmasının başında farklı belediyelerle de sorun yaşadıklarını dile getirdi. Arıkan: “Bizler Ataşehir Belediyesi dışında Kartal Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi örgütte olan 6500 tane üyemizin olduğu büyük bir aileyiz. Yani yaşadığımız problemler sadece Ataşehir Belediyesi’ne özel değil. Kadıköy’de de,  Ataşehir’de de ve Türkiye’nin her yerinde burada yaşanan benzer problemleri yaşıyoruz. Dolayısıyla emek birliğimiz var, mücadele birliğimiz var. Bu problem Genel-İş ‘e bağlı 100 bin işçinin problemidir. 100 bin işçinin mücadelesi ve onurudur arkadaşlar. Bunu açıkça ifade edeyim.” dedi. 

 

 

 

 

“BİZLER ATAŞEHİR’İ VAR EDEN  İNSANLARIZ”

 

Sendika üyelerinin pankart ve sloganlarla destekledikleri basın açıklamasında basının da ilgisi oldukça yoğundu. “ Yılgınlık yok, direniş var” diye sloganlarla basın açıklamasına destek veren sendika üyeleri pankartlarıyla da  arkadaşlarının işlerine geri alınmasını istediklerini belirttiler. Genel-İş İstanbul 1 No’lu  Şube Başkanı Ahmet Arıkan sloganlarla sık sık kesilen konuşmasına şöyle devam etti: “Ataşehir Belediyesi’nde ve diğer belediyelerde diplomasiyi öldüren, iş barışını bozmadan sorunları ve problemleri iki resmi yetkili kurum adına üst düzeyle görüşerek çözme yolunu tercih ettik.  Bugüne kadar hep bu yolda yürüdük.  Çünkü bizler kamu emekçileriyiz. Bizler Ataşehir’i var eden  insanlarız. Bizler burada kalıcıyız. Bizle işçiler olarak seçimlerle gelmedik. Alın terimizle ve emeğimizle buradayız. Dolayısıyla bizler yolcu değiliz, hancıyız arkadaşlar. Bizler buranın gerçek emekçileriyiz. Ataşehir’i ayakta tutan, halka gece gündüz hizmet veren insanlarız.” 

 

 

 

 

“HER GÜN BİR PROBLEME UYANIYORUZ!”

 

“Ama bizlerin bu uzlaşmanın ciddi tutumu bazen, yönetimler tarafından yanlış yorumlanıyor, yanlış anlaşılıyor. Arkadaşlar  iş barışı diyoruz ama bizim yetkimiz var, haklarımız var Anayasa haklarımız, İş yasası ve her şeyden önemlisi Ataşehir Belediyesi’yle toplu bir sözleşmemiz var. Bu toplu sözleşmenin yükümlülüklerinin hepsi geçerlidir ve herkesi bağlar. Ben buradan bir maddeyi uygulamayacağım, ‘birkaç tanesi benim umurumda değil’ demek ne bizim ne Ataşehir Belediyesi’nin uygulayacağı bir yöntem olamaz. Her gün bir probleme uyanıyoruz arkadaşlar. Biran önce  bu yanlıştan Belediye yönetiminin geri dönmesini istiyoruz, arkadaşlarımızın biran işlerine başlatılmalarını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.