qwrtyuy

 

CHP’li Milletvekili Yavuzyılmaz, Milli Piyango’nun kimler tarafından yönetildiğini sorguladı. Mecliste konuşan Yavuzyılmaz: “Bir nevi çekilişleri Milli Piyango değil, GTECH Corporation yönetiyor.” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango'da ABD Merkezli 'IGT Turkey' isimli firmanın 23 yıldır ihaleleri aldığına dikkati çekerek, bir nevi çekilişleri Milli Piyango'nun değil bu firmanın yönettiğini iddia etti. Vekil, TÜBİTAK ve HAVELSAN'ın alternatif yazılım geliştirme projelerine ise müsaade edilmediğini söyledi.

 

Yavuzyılmaz, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Milli Piyango ile ilgili yaptıkları araştırmalara işaret ederek, 2000’den itibaren bu konuda Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu ve Sayıştay’ın hazırladığı raporları incelediklerini bildirdi.

 

“ÇEKİLİŞLERİ GTECH YÖNETİYOR” İDDİASI

 

Aynı firmanın 23 yıldır sözleşme kapsamında birer yıl uzatmayla Milli Piyango’dan ihale aldığına dikkati çeken Yavuzyılmaz, “Bu firma sistem yazılımlarını yapıyor, danışmanlık, müşavirlik hizmetleri veriyor. Çekiliş ürünlerini Milli Piyango’ya satıyor. Bir nevi çekilişleri yönetiyor.” dedi.

 

Bu firmanın ilk olarak 1996 yılında ABD merkezli GTECH Corporation ismiyle ihale aldığını söyleyen Yavuzyılmaz, 2016’dan bugüne ise aynı firmanın International Game Technology (IGT) Turkey ismiyle ihaleleri almayı sürdürdüğünü söyledi.

 

“BİR NEVİ ÇEKİLİŞLERİ MİLLİ PİYANGO DEĞİL, GTECH CORPORATİON YÖNETİYOR”

 

Bu firmanın 23 yıldır Milli Piyango’da çekilişleri yaptığını savunan Yavuzyılmaz, “Bir nevi çekilişleri Milli Piyango değil, GTECH Corporation yönetiyor.” diye konuştu.

 

“MİLLİ BİR YAZILIM İÇİN TÜBİTAK İLE HAVELSAN HAREKETE GEÇİRİLDİ”

 

Yavuzyılmaz, yetkililerin 2001’den itibaren bu durumun sakıncasını fark ettiğini ve bir tekel oluşmasını engellemek amacıyla yerli, milli bir yazılım yapılması için TÜBİTAK ile HAVELSAN’ı harekete geçirdiğini aktardı.

 

Ancak TÜBİTAK ve HAVELSAN’ın çalışmalarına müsaade edilmediğini öne süren Yavuzyılmaz, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu raporlarının bu çabaların nasıl boşa çıkarıldığını gösterdiğini dile getirdi.

 

TBMM’ye bu konuyla ilgili bir araştırma önergesi verdiklerini bildiren Yavuzyılmaz, “Milli Piyango’nun ne kadar milli ve yerli bir kuruluş olduğunun daha fazla tartışmaya açılmaması için, ihalelerin çok daha şeffaf ve katılımlı bir şekilde yapılması zaruridir.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:SÖZCÜ

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM