BATTAL İLGEZDİ 1

ACIMIZIN TARİFİ YOK!

 

 Dünyayı etkisi altına alınan küresel sorunumuz Koronavirüs salgınından dolayı beş aydır kapalı olan Ataşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı ilk toplantısını gerçekleştirdi.  Koronavirüs önlemleri kapsamında meclis binası yerine Ataşehir Belediye Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda fiziksel mesafe kurallarına dikkat edildiği gözlendi. Toplantı salonuna maskesiz alınmayan meclis üyeleri, birim müdürleri ve basının girişte ateşleri de ölçüldü. Meclis toplantısı Koronavirüs salgınına yakalanan ve on yedi gün boyunca verdiği yaşam mücadelesini kaybeden 27 yaşındaki CHP’li Meclis Üyesi Uğurcan Demir adına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı töreniyle başladı.

 

 

Maske ve mesafenin dikkat edildiği Meclis toplantısı Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden CHP’li Uğurcan Demir’in anmasıyla başladı. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi,  Ataşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Sevgi Uluğ, grup başkanları CHP’li İlhami Yılmaz ve AK Partili Mustafa Naim Yağcı, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Oğuz Sarul ve MHP  Belediye Meclis Üyesi Hakan Arıkaya Uğurcan Demir’in vefatından duydukları üzüntüyü dile getirdiler. 

 

 

“BU İŞİN ŞAKASI YOK” 

 

 

 "EN SON GÖRÜŞMESİ BENİMLE OLDU"

Koronavirüs sürecinin başladığı 11 Mart’tan bugüne kadar her türlü dezenfekte, yardım, maske ve mesafe kurallarını ilçede hayata geçiren Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Meclis Üyelerini Koronavirüs önlemlerine dikkat etmeleri için uyardı. İlgezdi konuşmasında Uğurcan Demir ile aralarında geçen diyaloğa yer verdi. İlgezdi; “Uğurcan’dan (Demir) Covid-19 hastalığına yakalandıktan dört gün sonra haberim oldu. İletişime geçtiğimde evde olduğunu beyan etti. Hastaneye götürelim dedim ve  kendisine hastaneye yatırdık. En son görüşmesi benimle oldu. Allah’tan rahmet ailesine ve dostlarına sabırlar diliyorum. Buraya gelmeden önce de Altınoluk’ta bulunan Uğurcan Demir’in babasının yanına gittim. Kendisinden helallik aldım. Hepinize selam söyledi. Zor bir süreç evlat kaybı.” ifadelerini kullandı.

 

 

 “Temennimiz biran önce bu virüsün bitmesi, Koronavirüs bitmeden bu ülkeye hatta bu dünyaya huzur geleceğini düşünmüyorum.” ifadeleriyle sözlerine devam eden İlgezdi, “Sizlerden ricam hem kendinizi, hem ailenizi koruyun. Kurallara dikkat edin. Bu işin şakası yok” dedi.

 

 

“HEPİMİZ  HÜKÜMETİMİZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞTIK”

2 Temmuz Sivas Katliamı’nın yıl dönümüne de konuşmasında yer veren Battal İlgezdi, “Hiçbir insan yanlışlarından veya görüş ayrılığından dolayı bir başka kişinin hayatına kastetmemelidir. Bildiğiniz gibi Sivas Madımak Oteli’nde aydınları yazarları yaktılar. Daha sonra Başbağlar Katliamı 33 vatandaşımız o katliamda şehit oldu. 15 Temmuz’da çok sayıda vatandaşımız şehit oldu. Hepsini rahmetle anıyorum.” şeklinde konuştu. 

Koronavirüs sürecinde belediye başkanlarının çalışmalarına da değinen İlgezdi, “Herkes elinden geleni yaptı ve çok çalıştı. Herkes taşın altına elini koydu. Hepimiz  hükümetimize yardımcı olmaya çalıştık.” dedi.

 

 AK PARTİ SALONU TERK ETTİ!

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin konuşmasının ardından komisyon seçimlerine geçildi. Bir oturum önce kurulan CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz’ın önerdiği komisyonlar arasında “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” Mecliste hareketli dakikaların yaşanmasına sebep oldu. AK Parti Grup Başkanı Mustafa Naim Yağcı "kurulmuş olan komisyona" itiraz etti ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu”na üye vermeyi reddetti. AK Parti grubu komisyonun üye oylaması sırasında grup olarak salonu terk etti.

 

 

YENİ DİVAN KATİBİ ARİF KUŞÇU

Uğurcan Demir’in 13.04.2020 tarihinde vefat etmesi nedeniyle boşalan Meclis Divan Kâtibi Asil Üyeliğine CHP’li Meclis Üyesi Arif Kuşcu seçildi. AK Parti Uğurcan Demir’e saygı amacıyla aday çıkarmadı.

Toplantının gündem maddeleri kapsamında Belediye Encümenine yeni üye seçimi, Meclis İhtisas Komisyonlarının teşekkülü ve sayılarının belirlenmesi. Meclis İhtisas Komisyonlarına üye seçimi gerçekleştirildi.

 

Belediye Encümenine Kudret Aslan, Oğuz Sarul ve Cengiz Kayayurt seçildi.

Toplantıda İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Hukuk Komisyonu, Tarife Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor  Komisyonu, Avrupa Birliği Komisyonu, Kadın ve Sosyal Yardımlaşma Komisyonu, Engelliler Komisyonu ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyeleri de seçildi.

AK Parti grubunun reddettiği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu”na CHP grubundan Tuğba Dönmez, İsmail Tan, Vedat Akyol seçilirken AK Parti grubu komisyona üye vermedi.

Temmuz ayının ilk Meclis toplantısında komisyon isimleri şöyle sıralandı: 

 

BELEDİYE ENCÜMENLERİ 

1-) Oğuz Sarul

2-)  Kudret Aslan 

3-)  Cengiz Kayayurt 

 

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU

1-) Sadık Semih Kayhan

2-) Cemal Şerifoğlu

3-) Abubekir Bozkızıl

4-) Haluk Sadıkoğlu

5-) Şerafettin Bal

 

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU

1-) Birkan Birol Yıldız

2-) Vedat Akyol

3-) Ertuğrul Baysal

4-) Fatih Kayacı

5-) Bayram Varol

 

HUKUK KOMİSYONU

1-) İnan Bektaş

2-) Kurtuluş Özaydın

3-) Sabahattin Barış

4-) Mustafa Naim Yağcı

5-) Salih Kızılhan

 

TARİFE KOMİSYONU

1-)  Şeref Uzun

2-) Zekeriya Angi

3-) İsmail Tan

4-) Esma Ersin

5-) Erdal Kaya

 

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU

1-) Selami İğrek

2-) Zekeriya Angi

3-) Sabahattin Barış 

4-) İdris Taşkın

5-) Erdal Kaya

 

EĞİTİM KÜLTÜR VE GENÇLİK KOMİSYONU

1-) Ekrem Köse

2-) Arif Kuşçu

3-) Duran Acar

4-) Veli Aslan

5-) Şerafettin Ay

 

AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU 

1-) Kurtuluş Özaydın

2-)  Şeref Uzun

3-) Tuğba Dönmez

4-) Merve Çomoğlu

5-) Erdem Konak 

KADIN VE SOSYAL YARDIMLAŞMA KOMİSYONU

1-) Tuğba Dönmez

2-) İsmail Tan

3-)  Ertuğrul Baysal

4-) Esma Ersin

5-)  Merve Çomoğlu

ENGELLİLER KOMİSYONU

1-) Sebahattin Barış

2-) Şeref Uzun

3-) Selami İğrek

4-) Erdem Konak

5-) Şerafettin Ay

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİSYONU

1-) Tuğba Dönmez

2-) İsmail Tan

3-) Vedat Akyol

4-) AK Parti üye ismi vermedi

5-) Ak Parti üye ismi vermedi