KFJGŞ

 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) tarafından yönetilen Ev İçi Şiddet Acil yardım Hattı 1-30 Eylül tarihleri arasında toplam 267 çağrı aldığını açıkladı. Bu çağrıların 53’ü İstanbul’dan geldiği belirtti. İstanbul’u, İzmir 13, Aydın 12 çağrıyla izledi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) tarafından yönetilen Ev İçi Şiddet Acil yardım Hattı 1-30 Eylül tarihleri arasında toplam 267 çağrı aldığını açıkladı.Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonunca yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

"Bu iller dışında 26 farklı ilden çağrılar gelmiştir. Bu iller şu şekilde sıralanmaktadır: Ankara:5 Antalya:6 Balıkesir:3 Bolu:1 Bursa:1 Çanakkale:2 Çorum:1 Erzurum:2 Eskişehir:1 Gaziantep:2 Kayseri:1 Kars:1 Kocaeli:3 Konya:1 Malatya:2 Manisa:3 Mersin:4 Muğla:1 Niğde:1 Sakarya:3 Samsun:1 Trabzon:1 Van:2 Batman:2 Yalova:1 Osmaniye:1.

En çok çağrının geldiği İstanbul ilinde çağrıların ilçelere göre dağılımı ise şu şekilde olmuştur: Pendik:2 Sancaktepe:2 Sultanbeyli:1 Ümraniye:2 Arnavutköy:3 Avcılar:4 Bağcılar:2 Bahçelievler:3 Bakırköy:4 Başakşehir:1 Beyoğlu:1 Beylikdüzü:4 Esenyurt:19 Fatih:2 Gaziosmanpaşa:1 Küçükçekmece:2 Sultangazi:2. Çağrıların şehir ve ilçeler arasındaki dağılımı göstermektedir ki, şehirlerin gelişmişlik seviyeleri, sosyoekonomik durumları fark etmeksizin farklı şehir ve ilçelerden şiddet ihbar çağrıları gelmiştir.

15 Ekim 2007’den günümüze ev içi şiddet hattına gelen toplam çağrı 86.125 olmuştur. Bu çağrılar içerisinde Türkiye’nin tüm illerinden gelen ihbarlarla birlikte çok sayıda ülkeden (Almanya, Fransa, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Hollanda, Avustralya, Amerika, Suriye, İsviçre, İran, Tunus, İngiltere, İsveç, Romanya, Libya, Japonya, Ukrayna, Gürcistan, Kenya, Kanada, Kazakistan, Yunanistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Kıbrıs) gelen ev içi şiddet ihbarları yer almaktadır. Eylül ayında Almanya’dan bir ihbar alınmıştır.

Eylül ayı içerisinde Ev içi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı gelen ve kayııt açılan toplam 98 vakanın 86’sı ev içi şiddet ihbarıdır. Bu şiddet ihbarlarının 69’u eş şiddeti ihbarlarıdır. 12 çağrı sığınak talebinde bulunmuştur. Acil müdahale gerektiren 4 vaka ihbarı olmuştur. 82 çağrıya hukuki bilgilendirme yapılmıştır. 38 çağrı karakola, 25 çağrı ise barolara yönlendirmiştir. Eylül ayı içerisinde hatta gelen şiddet ihbarlarında belirtilen mağdurların yaşları 1-80 arasında değişmiştir.

Gelen aramalar göstermektedir ki, ev içi şiddetin mağdurlarının büyük çoğunluğu kadınlardır (%88,0). Bu oranı %3,6 ile çocuklar izlemektedir.

İhbar edilen şiddet vakalarının önemli çoğunluğu psikolojik ve fiziksel şiddet vakalarıdır (psikolojik şiddet %41,67; fiziksel şiddet %36,67). Bu şiddet türlerinin dışında gelen çağrıların %13,33’ü sosyal şiddet, %2,50’si cinsel şiddet ve %5,83’ü ekonomik şiddeti ihbar eden çağrılar olmuştur. Burada şunu belirtmekte fayda bulunmaktadır: Her ne kadar analiz yaparken şiddet türlerini birbirlerinden kavramsal olarak ayırmak kolayken, gerçek hayatta bu durum o kadar kolay olmamaktadır. Çoğu vakada birçok şiddet türü birlikte yer alabilmektedir, fakat bir ya da iki tanesi mağdur üzerindeki derin etkileri nedeni ile diğerinden öne çıkmakta ve mağdur tarafından dile getirilmektedir. Aynı zamanda fiziksel şiddet dışındaki şiddet türleri mağdurlar tarafından bilinmiyor olabilir. Ayrıca, farklı şiddet türleri biliniyor olsa dahi ihbarda bulunmak, o konuda yardım talep etmek için yeterince acil ve ciddi bir durum olarak değerlendirilmiyor olabilir.

Acil yardım hattına gelen çağrılar göstermektedir ki, kadınlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete uğramaktadır. Gelen çağrılar şiddetin en güvenli yer olduğunu varsaydığımız ev içerisinde kadınların hayatlarını paylaştıkları eşler ve diğer aile bireyleri tarafından uygulandığını göstermektedir. Eşler %69,7 ile saldırganlar içerisinde en geniş grubu oluşturmaktadır. Eşleri, %3,9 ile diğer aile üyeleri takip etmektedir. Aile içerisinde genel anlamda aile, baba, ağabey, abla, kız ve oğlan çocuklar şiddet uygulayanlar olarak mağdurlar ya da ihbarda bulunanlar tarafından belirtilmiştir. Aynı zamanda evlilik bağı olmayan duygusal ilişkilerde kadınlar bu ilişkide bulundukları erkeklerin şiddetine maruz kalmaktadırlar. Eylül ayında erkek arkadaşların saldırganlar arasındaki yüzdesi %3,9 olmuştur. Bununla birlikte, erkekler duygusal ilişkileri bittikten sonra da kadınlara şiddet uygulamaktadır. Saldırganların %2,6’sı eski eş olmuştur."