0b0fa1b7-f04f-4379-aeb1-ef9f9651d728

Ataşehir Belediye Meclisi Eylül ayı ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda konu yine imar oldu. Bazı mahallelere Ataşehir Belediyesi tarafından açılan imar danışmanlık büroları hakkında konuşan AK Parti grubu yapılan danışmanlık bürosundan vatandaşlık payının ne olduğunu sorguladı. 

 

Ataşehir Belediye Meclis Perşembe günü toplantısında konu yine imar oldu. Ak Partili Haluk Sadıkoğlu gündem dışı söz alarak vatandaşların anlaştıkları firmalar üzerine izlenen yolda yine vatandaşların kaygılarını ele alarak vatandaşlık payı çalışmasını meclise taşıdı. Konuyla ilgili Sadıkoğlu şunları söyledi: “Bölgemizde imar neticelendi. Vatandaşlar, anlaştıkları şirketler üzerinden binaların yapım yoluna gidiyorlar. Benim burada söz almamdaki maksat şu;  bu tarz kentsel dönüşümlerde tabii vatandaşlarımızın hak mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi adına vatandaşlar belediyeden bu anlamda destek beklerler. Bu uygulamada gördüğümüz kadarıyla  yüzde bir vatandaştan bir pay alınıyor. Yüzde bir  müteahhitten bir pay alıyor. Onun karşılığında bir danışmanlık hizmeti veriyor. Sorum şu: Yani bu konuda danışmanlık hizmeti verebilecek altyapısı var mıdır? İkinci husus şu, vatandaşlar burada tabii ki yüzde yüzü belediyeye sahip olduğu münasebetiyle bu konularda biraz daha rahat hareket edebilirler. Ancak kentsel dönüşümün kendi içinde barındırdığı zorluklardan dolayı yarın olası bir  konu vatandaşlarımızla belediyeyi karşı karşıya getirir. Dolayısıyla buralarda biraz daha hassas davranılması gerekir. Şöyle ki bazı danışmanlık hizmetleri içerisinde ben okuduğum kadarıyla site yönetimi konusunda da inşaat bittikten sonra bir çaba var; çok yanlış. Çünkü biz Fikirtepe örneğinde de bunu gördük. Lüks konutlarda bu yaşanıyordu. Vatandaşlar üst konulardaki aidatla da alakalı inşaatlar bittikten sonra ödeme bozukluğu yaşıyor. Ve daha sonra icrada konular oluşuyor.  Şimdi yarın bu işler bittiğinde biz belediye olarak tarafımızdan vatandaşlara icraat göndereceğiz. Dolayısıyla bu bir örnek sadece. Bunun gibi içinde tabii sorular barındırıyor. Biz şu anki yönüyle bunu destekliyoruz. Zaten AK Parti yönetimi olarak ve ilçe yönetimimiz olarak da vatandaşlarımızla sürekli orada istişareler yapıyoruz. Kentsel dönüşümde en azından sürecin hızlandırılması konusunda destek vermeye çalışıyoruz. Zira planlardaki  mücadelemiz ortada. Bu vesileyle burada bir şey görüyorum.  Yarın bir gün en azından belediyemiz  vatandaşları haklarını savunamaz hale gelmemesi açısından biraz daha dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu da meclis bilgisine sunmak istiyorum.”

 

İMAR MECLİSİN ANA KONUSU

 

Sadıkoğlu’nun işaret ettiği konulara yönelik açıklama yapan CHP’li Sadık Semih Kayhan ise vatandaşlarla müteahhitler arasında sözleşme sıkıntısı olduğunu ifade etti. Kayhan: “  Vatandaşların orada iki buçuk yılı aşkındır imara çıktı. Müteahhitler  aynı ada üzerinde anlaşmış olmalarından kaynaklı sözleşmelerde  sıkıntılar var. Vatandaşların da bir kısmı hatta firmaların da bir kısmı belediyeden bu konuda destek istediler. Yani vatandaşın güvenliğini sağlamak açısından belediye  sadece site yönetimi hukuksuzca ondan sonra zaten istese de yazılmaz. Onlar çekinmek zorunda. Bu çalışma oradaki insanların riskini ortadan kaldırma kaynaklı. Biliyorsunuz birçok bina tamamen sisteminden çıktı.” dedi.

 

EKONOMİK KRİZ MECLİSTE DERİN HİSSEDİLİYOR

 

Barbaros Mahallesi imarı için konuşan AK  Partili Bayram Varol orada yaşayan vatandaşların sorunlarını dile getirdi.  Varol, “Komşularımızın şu anda beklentisi bir an önce bu bölgede hak edilen elli altmış yıllık emeğin sonucu olarak bir an önce beklentilerinin karşılanma görüşü var.”  dedi. Ardından Küçükbakkalköy’de satışa çıkan bölge üzerine konuşan Sadıkoğlu’na CHP’li İlhami Yılmaz da ihtiyaçtan satışların yapıldığını söyledi. Ülkede yaşanılan ekonomik krizinden dolayı yakın geçmiş zamanda 13 yıllık ilçe olan Ataşehir’de giderler hesaplanarak ilk defa bütçe artırımına gidilmişti. 

Gündem dışı konuşmaların ardından mecliste  gündem raporları okundu. Meclisin gündem raporları şöyleydi:

1-Aylık Maktu Fazla Çalışma Ücretine ilişkin Hukuk Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 40 sayılı raporu.

2-Şartlı Araç Bağışına ilişkin Hukuk Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 41 sayılı raporu.

3-Araçların Niteliğine ilişkin Hukuk Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 42 sayılı raporu.

4-2022 Mali Yılı Ücret Tarifesi değişikliğine ilişkin Tarife Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 11/13 sayılı ortak raporu.

5-Ayni Sermaye Artışına ilişkin Hukuk Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 43 sayılı raporu.

6-Ataşehir İlçesi Küçükbakkalköy Mahallesi 232 pafta 1955 ada 4 parsel sayılı taşınmazda bulunan 3 no’lu bağımsız bölümün satışına ilişkin Hukuk Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 44 sayılı raporu.

7-2022 yılında çalıştırılacak sözleşmeli personel adetleri ve ücretlerine ilişkin Hukuk Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 45 sayılı raporu.

8-Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün Görev ve Çalışma Yönetmeliği Tadilatına ilişkin Hukuk Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 46 sayılı raporu.

9-Gündüz Bakım Evi açılıp işletilmesi ve adının “Ataşehir Belediyesi Fidan Kalpler Gündüz Bakım Evi” olarak belirlenmesine ilişkin Hukuk Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 47 sayılı raporu.

10-Ataşehir İlçesi 1/1000 ölçekli Yenisahra Mahallesi ve Çevresi II. Etap Uygulama İmar Planına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonunun 29.07.2022 tarihli ve 22 sayılı raporu.

11-Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünün Görev ve Çalışma Yönetmeliği Tadilatına ilişkin Hukuk Komisyonu ile Kadın ve Sosyal Yardımlaşma Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 48/03 sayılı ortak raporu.

12-Ataşehir İlçesi Atatürk Mahallesi 3370, 3371, 3372, 3373 Adalara ait Nazım İmar Planı Değişikliği,  Uygulama İmar Planı Değişikliği ve Uygulama İmar Planına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 24 sayılı raporu.

13-Ataşehir İlçesi İçerenköy Mahallesi 1. Etap Uygulama İmar Planına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonunun 07.09.2022 tarihli ve 25 sayılı raporu.