DSC_6240

 

Ataşehir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları hız kesmeden devam ediyor. Günler öncesinden başlayan Cumhuriyetin 99. yıl dönümünün kutlamaları bugün Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde devam etti. Ataşehir Kaymakamlığının düzenlediği törende bayram tebrik kabulü yapıldı. Enstitünün ardından Ataşehir Bulvarı Tören Alanı’nda resmi tören gerçekleşti.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yaşına eriştiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Ataşehir’de renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. 28 Ekim günü başlayan kutlamalar 29 Ekim sabahı da devam etti. Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde başlayan bayram tebrik kabul töreni Ataşehir Bulvarı Tören Alanı’nda devam etti. Törende öğrenciler günün anlam ve önemine ithafen şiirler okurken, Ataşehir Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri halk oyunlarıyla tören alanını renklendirdi.

 

Ataşehir Bulvarı Tören Alanı’nda (Atatürk Mahallesi) gerçekleşen törende ilçenin öğrencileri resmi geçit töreni düzenledi. Şiirlerin ve halk oyunlarının renklendirdiği törende Cumhuriyetin yıl dönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının anıldığı konuşmayı Ataşehir İlçe Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş yaptı. 

Törene Ataşehir İlçe Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cengiz Cem Karakaşlı, Garnizon Komutanı İkmal Albay Volkan Aydın, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Güleç, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Günday, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, siyasi parti temsilcileri, gaziler, STK üyeleri, muhtarlar ve bir çok Ataşehirli katılım sağladı. 

 

 

Törenin ilk dakikalarında İsmail Hakkı Ertaş,  Garnizon Komutanı İkmal Albay Volkan Aydın, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi öğrencileri selamlayarak Cumhuriyet Bayramlarını kutladılar. Selamlamaların ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı coşkuyla söylendi. 

 

Törende konuşan İsmail Hakkı Ertaş, “Gençlerimize daha güçlü bir Türkiye bırakmak istiyoruz.” dedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesini kullanarak konuşmasına devam eden Ertaş şunları söyledi: “ Milli bir direniş göstererek bu toprakların bize ait olduğunu tüm dünyaya kabullendirdiğimiz günler üzerinden bir asır geçti Aynı birlik ve aynı milli kimlik ile yeni bir şahlanış için şartlar bugün daha ok müsait, mücadele azmimiz daha çok güçlü. Bugün daha çok çalışıyor, daha çok üretiyoruz.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesinde olduğu gibi ‘Ey yükselen yeni nesil İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.’ Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet ve şerefle anıyor, hepinize sevgi saygılar sunuyorum.” 

 

Ertaş’ın konuşmasının ardından tören alanında şiirler okundu. Zeybek ve halk oyunları gösterisi gerçekleşti. Ardından Atatürk Mahallesi’ni dolduran gençler geçit töreniyle protokolü selamladı.