HİMMET KAYA

CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı, 5 Aralık 1934’te Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk kadınlarına tanıdığı hakla tüm dünyaya örnek olunan Kadına Verilen Seçme ve Seçilme Hakkının 87.yıl dönümü dolayısyla ilçe başkanlık binası önünde açıklama yaptı. CHP  Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın'ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte, CHP Ataşehir  İlçe Kadın Kolları Başkanı Seval Düzenli de konuşma yaparak kadına yönelik şiddete dikkat çekti. Düzenli, parti olarak kadınların yanında olduklarını belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediyoruz. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine aracı oluyoruz.’’

 

 


 

5 Aralık Kadına Verilen Seçme ve Seçilme Hakkı  günü dolayısyla CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı basın açıklaması gerçekleştirdi. Etkinliğe Celal Yalçın, Seval Düzenli, kadın parti üyeleri, örgütün gençlik kolu üyeleri ve birçok Ataşehirli de kadının seçme ve seçilme hakkının 87. yıl dönümü için başkanlık binasının önünde toplandı. Pankartlarla farkındalık oluşturan örgüt üyelerinin bulunduğu basın açıklmasında birçok Ataşehirli örgütün yanında yer aldı.

 

 

Seval Düzenli'nin öncesinde açılış konuşmasını yapan Celal Yalçın günün anlam ve önemine vurgu yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:“Tüm kadınlar seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 87. Yıldönümünde tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyorum. Dünya’ya örnek olmamızı sağlayan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir daha minnetle anıyorum ve günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanımız Seval Düzenli’ye sözü bırakıyorum.’’

 

 

GÜNÜMÜZDE KADINLAR GERİ PLANA İTİLİYOR!

Yalçın’ın konuşmasının ardından  CHP Ataşehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Seval Düzenli kadınların toplum içerisinde ve siyasette geri plana itildiğini işaret etti.

 

Düzenli'nin kadınların toplumdaki yeri ve önemine dikkat çektiği konuşmasından bazı satır başları şöyle sıralandı:

 

* "Türk kadını aradan geçen 87 yıla rağmen, ilerlemek bir yana geri bırakılmaya çalışılmaktadır. Öyle ki 1934 yılında parlamentoda kadın temsilinde ikinci sırada olan ülkemiz, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolar Arası Birlik tarafından hazırlanan rapora göre 129. sıraya gerilemiştir.

 

 

*Ayrıca Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne üye olan 41 ülke arasında, parlamentoda kadın temsil oranı açısından sonuncuyuz. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınlandığı 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre ise; 156 ülke arasında 133. sıradayız.

 

 

*AKP Hükümeti’nin uyguladığı politikalar nedeniyle, ülkemiz adeta kadın mezarlığına dönüştü. Bu cins kırımı durdurmak ve kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 5 Aralık 2020 tarihinde “Yaşam Hak’’ projemizi hayata geçirdik.

*Bir yıl önce bugün 'Yaşam hakkı; dokunulamaz, devredilemez ve vazgeçilemez olan en temel insan hakkıdır’ diyerek yola çıktık.

 

 

* Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediyoruz. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine aracı oluyoruz.’’

 

 

 

 

 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ NEDİR?

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934’te Seçim Kanunu’nda değişiklik yaparak kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasını sağladı. Kadınlar 87 yıl önce yürürlüğe giren bu kanun ile söz söyleme hakkına sahip oldu.

 Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Bu kanunla birlikte Türkiye; Fransa, İtalya, Belçika ve İsviçre gibi ülkelerden önce kadınlara bu hakkı tanıyan ülke oldu.