CAHİT BERKAY, GÜNEY’İN KONUĞU OLACAK ATAŞEHİRDE GÜNDEM

 

Pandemi döneminde kültür ve sanat etkinliklerine devam eden Ataşehir Belediyesi, Nisan ayında usta sanatçıları ve vatandaşlar ile buluşturdu. 28 Nisan Çarşamba günü usta sanatçı Cahit Berkay ve Erdal Güney, sinema ve müzik konusunu “Film Müziği Konuşuyoruz” isimli programda konuşacaklar. Ataşehir halkı programa dijital platformlar aracılığıyla ulaşabilirler. 

28 Nisan tarihinde YouTube üzerinden gerçekleşecek olan Erdal Güney ile “Film Müziği Konuşuyoruz” programına Cahit Berkay konuk olacak. Berkay, programda film müziğine yaklaşımını ve üretim sürecini anlatacak.  Program, 30 Nisan’da saat 10.30 ve 22.30’da Radyo Ataşehir’de de olacak. Ayrıca programı kaçıranlar 30 Nisan saat 11.00 itibariyle Spotify adlı dijital platformdan da ulaşabilirler. 

 

ERDAL GÜNEY KİMDİR? 

 Erdal Güney Anamur doğumludur. Güney'in küçük yaşlarda başlayan müzik yaşamı üniversite yıllarıyla yoğunluk kazandı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Tahsin İncirci, Elmira Aşrafov, Jerair Arslanyan, Kemal Kaplan ve Ferhat Livaneli’den müzik dersleri aldı. 1993-94 yılları arasında Metz-Fransa'da bir kültür kuruluşunun davetlisi olarak bağlama dersleri verdi. 1998-2003 'de Berlin 'de özel bir kuruluş olan Alman[1]Türk Müzik Akademisi'nde öğretim kadrosu içinde yer aldı. Yaptığı dizi film müzikleri ile geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. Taşeli Platosu üzerine alan çalışmasına dayalı müzik incelemesi yapmaktadır. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Erdal Güney, 2013- 2019 yılları arasında aynı üniversitenin film tasarımı bölümünde film müziği dersleri verdi, Maltepe Üniversitesi`nde Sinema alanında doktora yapmaktadır.

 

CAHİT BERKAY KİMDİR? 

Cahit Berkay 1946'da Isparta'da doğdu. Müzik hayatına, 1962 yılında Siyah İnciler grubunda başladı. Moğolları kuran ilk kadroda yer aldı. Grupta akustik elektrik gitar, yaylı tambur, ıklığ, bağlama çalıyordu. Moğollar dışında yıllardır film müzikleri yapıyor. 1978'de"Fırat’ın Cinleri", 1982'de"Kırık Bir Aşk Hikayesi", 1991'de"Gizli Yüz" 2001’de de “Melekler Evi” film müzikleri ile Altın Portakal ödülünü aldı. En sonuncusu Orçun Benli’nin yönettiği “Bu Son Olsun” filmi olmak üzere 200'den fazla uzun metrajlı filmin müziği ve birçok dizi müziği dağarcığında yer almaktadır. 1997'de Cahit Berkay film müzikleri albümleri serisinin birincisini yaptı. Film müzikleri volüm 2, 1998'de, volüm 3 ise 2001'de çıktı. 2007 yılında Grup Zan ile “Toprak” isimli albümünü yayınladı. Moğollar ile yaptığı olağan sahne ve albüm çalışmalarının yanı sıra, 2012 yılında Derya Petek ile yaptığı “arda kalan” isimli albümünü yayınladı.

 

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM