Belediye-İş-Sendikası

BELEDİYE İŞ'TEN AK PARTİLİ ŞAHİN'E TEPKİ

Belediye İş Sendikası, yazılı bir açıklama yaparak AK Partili Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin'e tepki gösterdi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (Türk-İş) bağlı Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş), sendikaya üye oldukları için Ordu'nun Gürgentepe ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Yaşar Şahin tarafından hakaretlere maruz kaldıktan sonra işten çıkarılan, 1996 yılında Hakkari'nin Şemdinli ilçesi kırsalında şehit düşen Jandarma Er Sezgin Karaca'nın yengesi Sevinç Karaca'nın da içlerinde olduğu belediye işçileri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

AK Partili Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin'in bir şehit yakınına karşı takındığı tavrın çirkin olduğunun ifade edildiği açıklamada, sendikal baskıların Anayasaya göre suç olduğu ve başkan Şahin'in de açıkça suç işlediği belirtildi. Açıklamada, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın Bingöl'de şehit yakını Tahir Gümren'e küfrettiği olaya da değinilerek, "Umarız yetkililer, İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkan’a gösterdikleri tepki kadar, üyemiz şehit yakını, emekçi Sevinç Karaca’nın yaşadıklarına da gösterip, Belediye Başkanı Yaşar Şahin’i görevden alıp, aylardır verilmeyen yargılama iznini verirler. Sendikamız bu sürecin de takipçisi olacaktır." ifadelerine yer verildi.

Belediye-İş Sendikası imzasıyla yayınlanan açıklama şöyle:

"Ordu Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin’nin; Belediye-İş üyesi şehit yakını, Sevinç Karaca’ya yönelik  hadsiz, seviyesiz, gayri ahlaki tutumu her emekçinin en doğal hakkı olan sendika seçme özgürlüğünün ihlalidir.

Belediye-İş Sendikası siyasi parti ayrımı yapmadan ülke sathında yüzlerce belediyede örgütlü bir sendikadır. Örgütlü olduğu işyerlerinde sendikamızın belediye başkanlarına bakışı, mensup oldukları partiye göre değil, emeğe ve emekçiye verdikleri değere göredir.

Ordu Gürgentepe Belediyesi ve iştiraki Gürgentepe Personel Limited şirketi sendikamız Belediye-İş’in yıllardır örgütlü olduğu işyeridir.

Ordu Gürgentepe’de 2019 Mart yerel seçimlerinde isim değişse de, seçimi yine AKP adayı kazandı. Belediye başkanı seçilen AKP’li Yaşar Şahin, seçimlerden kısa bir süre sonra, Belediye-İş üyelerini toplayarak baskı, tehdit ve hakaretlerle sendika değiştirmelerini istedi.

Yaşar Şahin sendikadan istifa edin, aksi taktirde “size bu belediyede ekmek yedirmeyeceğiz” diyerek işçilerden E-Devlet şifrelerini istemiş, istifa etmeyen üyelerimizin işyerleri değiştirmiş, baskı, küfür ve hakaret her geçen gün artarak devam etmiştir.

Tüm baskı tehdit ve hakarete rağmen sendikamız üyesi Sevinç Karaca ve arkadaşları Belediye-İş’ten istifa etmeyince de “Kuş kadar aklınızla bana karşı mı geliyorsunuz” diyerek işten atmıştır.

Şehit yakını demeden, kadın demeden, emekçi demeden seviyesizce hakaret etmekten çekinmeyen, kanun düzen tanımayan Yaşar Şahin kuşkusuz bu davranışlarıyla seviyesini göstermiştir. Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi, “Kimi insanlar alçakgönüllüdür, bazıları da alçak olmaya gönüllüdür.”

Sendikamız Yaşar Şahin’in hakaret, küfür ve hukuksuzlukları karşısında üyelerinin hakkını korumak için anında hukuki süreci başlatmıştır. Ayrıca, üyelerimizin sendikalı olma hakkını engelleyen, sendika tercihlerine baskı ve tehditle müdahale eden Yaşar Şahin başta olmak üzere ilgili kişiler hakkında; Türk Ceza Kanunun “Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi” başlıklı 118. Maddesi gereği 1 yıldan 3 yıla kadar hapis talebiyle kamu davası açılması için Gürgentepe Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur.

Sendikamızın Yaşar Şahin başta olmak üzere ilgili kişiler yargılanması için 2019 yılında Gürgentepe Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuruya, aradan aylar yıllar geçmesine rağmen İçişleri Bakanlığı tarafından olumlu ya da olumsuz bir karar verilmemiş, beklemeye bırakılmıştır.

Umarız yetkililer, İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkan’a gösterdikleri tepki kadar, üyemiz şehit yakını, emekçi Sevinç Karaca’nın yaşadıklarına da gösterip, Belediye Başkanı Yaşar Şahin’i görevden alıp, aylardır verilmeyen yargılama iznini verirler. Sendikamız bu sürecin de takipçisi olacaktır. Saygılarımızla. 12.11.2021

Belediye-İş Sendikası"