ataşehir

 

Ataşehir Belediyesi tarafından Ataşehir’de yaşayan kadınların korunması ve desteklenmesi amacıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Kadın Dayanışma Merkezi hizmete açıldı. Açlışta konuşan Belediye Başkanı Battal İlgezdi,"Maalesef kadına yönelik şiddet kültürel, coğrafi, toplumsal ve ekonomik bir hak ihlali ve insanlık suçudur. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da varlığını sürdürmektedir. Bir kez daha buradan hayatını kaydetmiş bütün kadınları rahmetle anıyor ve en yüksek sesle kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyorum." ifadelerini kullandı.  

 

Ataşehir Kadın Dayanışma Merkezinin açılışına; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediyesi 1. Başkan Vekili Kudret Aslan, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları Sadık Semih Kayhan, Ekrem Köse, Hüseyin Hışman, Orhan Çerkez,  Ataşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Selami İğrek, Duran Acar, Zekeriya Avni, Tuğba Dönmez, Cengiz Kayayurt, Ertuğrul Baysal, Kurtuluş Özaydın, Ataşehir Belediyesi Birim Müdürleri, Ataşehir Mahalle Muhtarları katıldı.

 

TEK KURTULUŞ 6284

 Ataşehir Belediyesi tarafından Ataşehir’de yaşayan kadınların korunması ve desteklenmesi amacıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Kadın Dayanışma Merkezi hizmete açıldı. Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi, açılış töreninde yaptığı konuşmada şiddet gören kadınlara destek verileceğini söyleyerek kadınların haklarını kanunların etkin uygulanmasıyla korunacağını kaydetti:  “Şiddete uğrayan kadınların ihtiyaç duyabilecekleri psikolojik, hukuki ve sosyal desteğin sağlayacağı Kadın Dayanışma Merkezimizi bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde açmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Maalesef kadına yönelik şiddet kültürel, coğrafi, toplumsal ve ekonomik bir hak ihlali ve insanlık suçudur. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da varlığını sürdürmektedir. Bir kez daha buradan hayatını kaydetmiş bütün kadınları rahmetle anıyor ve en yüksek sesle kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyorum. Ataşehir Belediyesi olarak kadınların her zaman yanlarında olduğumuzu bilmeleri istiyoruz. Kadınları maddi olarak güçlendirmekten, kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan 6284 Sayılı Kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruncağı açıktır.”

İLGEZDİ: ‘’EŞİT VE ADİL BİR DÜNYA YARATACAĞIZ’’

 İlgezdi, Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılmasıyla birlikte  kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere şiddetle mücadele sürecinde ihtiyaç duydukları konularda destek sağlayacaklarını ifade ederek devam etti: “Kadınlar şiddete uğradığında ya da uğrama tehlikesi altındayken herhangi bir suçlama ve yargılanma endişesi olmadan merkezimize başvurabilirler. Kadınların cinsiyetleri nedeniyle, şiddete maruz bırakılmadığı, eşit ve adil bir dünyayı yaratmak için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

HEDEFLER BELİRLENDİ

*Şiddete uğrayan kadınlara, ihtiyaç duyabilecekleri psikolojik ve hukuksal hizmetleri sunacak,  

*Merkezde kadınların sosyal ve ekonomik anlamda güçlenmeleri için politikalar üretilecek çalışmalar yapılacak,

*Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve cinsiyete dayalı ayrımcılığa karşı farkındalık artırıcı çalışmalar ilk sırada yer alıyor.

HİZMETTE EŞİTLİK VURGUSU

Merkezde kadınlara; dil, din, ırk, yaş, etnik kültürü, cinsiyet kimliği, vatandaşlık durumu, bulunma statüsü, medeni hali, engellilik, maruz kaldıkları şiddet türü gibi kişinin ötekileştirilmesine neden olacak unsurların hiçbiri ayırt edilmeden hizmet verilecek. 

MERKEZİN İLETİŞİM BİLGİLERİ ŞÖYLE:

Adres:  Atatürk Mahallesi, Meriç Caddesi. No:10/7

Telefon: O216 570 5000/ 5712-5737