asgariii

 

 

Asgari ücret görüşmelerinin başlamasıyla birlikte yedi milyon çalışan merakla görüşmelerden çıkacak sonucu bekliyor. Ekonomik sıkıntıyla ve artan enflasyonla beraber asgari ücretle çalışan vatandaş alım gücünün düşmesinden şikayetçiydi. Peki vatandaşların asgari ücret beklentisi nedir?

 

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ve ilki 2 Aralık’ta yapılan asgari ücret görüşmeleri devam ediyor.  10 ve 17 Aralık’ta yapılacak iki toplantının ardından 2020 yılında uygulanacak asgari ücret ay sonunda açıklanacak. Peki vatandaşların 2020 asgari ücret beklentisi nedir?

 

Asgari ücretli çalışanların fiyat beklentisi farklılık gösterse de ortak düşünce geçim şartlarının son dönemde çok ağırlaştığı ve mevcut ücretin yeterli olmadığı yönünde.

 

KOCAELİ

 

Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden olan Kocaeli’de asgari ücret ile çalışan vatandaşlar yeni rakamın 3 bin TL olmasını istiyor.

 

 

İsmail Tolay

“UCU UCUNA YAŞIYORUM”

 

Kocaeli'de özel bir firmada çalışan İsmail Tolay asgari ücretle çalıştığını söyledi. Tolay şöyle konuştu: “Asgari ücret yeterli değil. Ay başında ödemelerimi yapınca elime 400 / 500 lira kalıyor. 1 ay boyunca o parayla geçiniyorum. Kirada oturuyorum. Bekarım. Ucu ucuna yaşıyorum. Şehir merkezinde bu para yetmiyor. 3 bin lira yeterli olur bizler için. Herkes geçinebilir. Asgari ücretin 3 bin lira olmasını istiyorum.”

 

 

Ruçhan Ağbal

 

“BİR AYAĞIM SÜREKLİ HASTANEDE. GEÇİNMEM İMKANSIZ”

 

Kocaeli'de bir kafede garsonluk yapan Ruçhan Ağbal ise “Asgari ücretle geçinmek zor. 2 bin 20 lira maaş alıyoruz. Açlık sınırının altında maaş alıyoruz. En az 2 bin 500 lira olması lazım asgari ücretin. Evde çocuğum var. Onun masrafları var. Eşim rahatsız. Bir ayağım sürekli hastanede. Geçinmem imkansız. En aşağı 3 bin 500 – 4 bin lira olması lazım asgari ücretin” dedi.

 

BURSA

 

Bursa’da tekstil atölyesinde çalışan kadınların asgari ücret beklentisi de 2 bin 500 / 3 bin TL seviyesinde.

 

 

Nilgün Çatalbaş

 

“TEK BAŞIMA EV GEÇİNDİRİYORUM”

 

Nilgün Çatalbaş: “Tekstil işinde çalışıyorum. Asgari ücretin en az 2 bin 500 TL olmasını istiyorum. 3 çocuğum var. Tek başıma ev geçindiriyorum. Hayat çok zor. Ev kirası 600 TL, elektrik, doğalgaz, su, mutfak giderleri, çocukların okul servisi derken elimde hiç bir şey kalmıyor. Hafta sonları ise ek iş olarak ne iş yapabilir diye bakıyoruz. Tarlaya yevmiyeye gidiyoruz. O da olursa” dedi.

 

 

Mukaddes Serdoğan

 

“BU ŞARTLARDA GEÇİNMEK ÇOK ZOR ”

 

Mukaddes Serdoğan: “Tesktil işinde çalışıyorum. Asgari ücretin en az 3 bin TL’den aşağı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Mevcut asgari ücretle geçinmek çok zor. Çocuklarım okuyor. Onların üniversite masrafları var. Eşimin sigortalı bir işi yok. Asgari ücret demek kırk kanaat geçinmek demek. Halimize çok şükür fakat yine de bu şartlarda geçinmek çok zor” dedi.

 

Hicaziye Okyay

“ASGARİ ÜCRET İLE GEÇİNMEK MÜMKÜN DEĞİL”

 

Hicaziye Okyay: “Tekstil işinde çalışıyorum. Burada hepimiz ev geçindiren hanımlarız. Eşleri olmayanlarımız var. Çocukları okutmak için mücadele verenler var. Her şey çok pahalı. Bugünkü asgari ücret ile geçinmek mümkün değil. Kazandığım, doğalgaz ile kiraya anca yetiyor. Asgari ücret gönül ister ki 3 bin TL olsun. Fakat bu mümkün değil. 500 TL bir artırıma gidilsin” dedi.

 

ANTALYA

 

 

Emin Yeşilorman

“ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN”

 

 

22 yaşındaki Emin Yeşilorman da asgari ücretle çalışıyor. Mevcut asgari ücret geçinmek için yeterli olmadığını söyleyen Yeşilorman, “Tüketim maddesinden, elektriğe kadar her şeye zam geldi. Asgari ücretle çalışan insanların bu koşullarda ayakta durması imkansız. Bugün asgari ücret en az 2 bin 700 TL olmalı. Bu ücretlerle bırakın 4 çocuk yapmayı evlenmek hayal. Allah sonumuzu hayretsin.” dedi.

 

 

KONYA

 

Konya’da da asgari ücretli çalışanların beklentileri ve şikayetleri benzerlik gösteriyor.

 

 

Mahsun Özçelik

“ALIM GÜCÜMÜZ DÜŞTÜ ”

 

Konya’da bir fabrikada çalışan Mahsun Özçelik, asgari ücretin en az 3 bin TL olması gerektiğini belirtti. Özçelik, “Elektriğe, doğalgaza ve diğer gıda ürünlerinin hepsine zam yapıldı. Alım gücümüz düştü. Günümüz şartları içerisinde 2 bin lirayla geçinmek çok zor. Ben bekârım ve evlilik yapmak istiyorum ama aldığımız maaşla bir birikim yapamıyoruz. Bu yüzden asgari ücretin en az 3 bin lira olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

Ömer Faruk Karabulut

“GÜNÜMÜZ TÜRKİYE’SİNDE BİR HAYAL”

 

Konya’da bir yerel gazete reklam ve tanıtım elemanı olarak asgari ücretle çalışan Ömer Faruk Karabulut, “Aldığımız asgari ücretle insani yaşam kalitemiz her geçen azalıyor. Her gün yeni bir zam haberi duyuyoruz. Benim 3 çocuğum var. Çocuklarımın hepsi okuyor. İhtiyaçlarını karşılamakta çok zorlanıyorum. Bu yüzden daha insani şartlarda bir hayat sürebilmemiz için asgari ücretin 5 bin liranın altında olmaması gerekir ama bu rakam maalesef günümüz Türkiye’sinde bir hayal. Bu sebeple asgari ücretin minimum 2 bin 800 lira sınırında tutulması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

ELAZIĞ

 

Elazığ’da da asgari ücret beklentileri değişse de şikayetler değişmiyor.

 

 

Fikret Acar

“AY SONUNU ZOR GETİRİYORUZ”

 

Asgari ücretle vatandaşın ay sonunu zar zor getirdiğini belirten çalışan Fikret Acar, “Asgari ücretin en az 2 bin 500 lira olması gerekiyor çünkü giderlerimiz çok fazla Türkiye'nin şu anki durumu mevcut bir işçi ancak mevcut asgari ücretle ay sonunu zor getiriyor. Bu pahalılık ortamında umarım işçilere güzel bir ücret çıkar” dedi.

 

Alpay Altunışık

 

“ÜLKEMİZDE HAKKETTİĞİMİZ ÜCRETİ ALAMIYORUZ”

 

Mevcut asgari ücretle geçim yapmanın çok zor olduğunu belirten Alpay Altunışık, “Asgari ücretin yüksek olmasını isterim şu an Türkiye'de yaşam şartlarını göz önünde bulundurursak en az 3 bin liranın altında olmaması gerekiyor. Ama mevcut koşullarda bu imkânsız gözüküyor. Avrupa ülkelerine göre bizim ülkemizde hakkettiğimiz ücreti alamıyoruz. Mevcut asgari ücretle ay sonunu getiremiyoruz. Kirasıdır, elektriğidir, çocuk bakımıdır, giyimidir derken ay sonunda cebimizde kuruş kalmıyor. Benim iki tane çocuğum var üç tane beş tane çocuğu olanın Allah yardımcısı olsun. Bu konuları konuşmaktan bıktık. Bu asgari ücretin iyi şartlarda olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

 

Mustafa Özaydın                                 

“2 BİN 20 LİRAYLA HİÇBİR İNSAN GEÇİNEMEZ ”

 

Asgari ücretin 2 bin 500 liranın üstünde olması gerektiğini belirten Mustafa Özaydın, “Çünkü 2 bin 20 lirayla hiçbir insan geçinemez. Beklentim asgari ücretin açlık sınırının üstüne çıkması umarım görüşmelerde iyi bir sonuç çıkar” ifadelerinde bulundu.

 

ESKİŞEHİR

 

Burak Turna

“İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEYE ZAM GELDİ”

 

Burak Turna 28 yaşında. Bir kafede işçi olarak çalışıyor. “Ailemle birlikte yaşıyorum. Bekâr olmama rağmen aldığım asgari ücret yetmiyor. Günümüz şartlarında en az asgari ücret 3 bin liranın üstünde olması gerekiyor. İğneden ipliğe her şeye zam geldi. Ülkemizde makul bir ücretin açıklamasını sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

 

SAMSUN

 

Dursun Aslan 35 yaşında bir çocuk sahibi. Özel bir şirkette asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücretin en az 2500-2600 TL civarında olmasını istiyor. Bunun dahi yeterli olmadığını söylüyor.

 

MUĞLA

 

 

Ercan Arslan

“SÜRÜNÜYORUZ”

 

Marmaris'te asgari ücretle yerel bir gazetede çalışan Ercan Arslan “Ne geçinmesi, yaşamaya çalışıyoruz. Eve 800 lira kira ödüyorum. Elektrik, su, telefon ve yol giderleri 500 lira. Annem ve baba ile kardeşlerimi düşünecek olursak sürünüyoruz demek yerinde olur. Geriye kalan parayla ne kadar yaşanabilirse onu yapıyorum. Bekâr olmasam perişanları oynayacağım.” dedi.

 

 KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM