pkpkplklklk

 

                                       

Ataşehir Belediyesi’nin Aralık ayının meclis toplantısının ilk birleşimi 2 Aralık saat 17:00’da gerçekleştirildi. Kasım ayının son toplantısındaki hararet Aralık ayının ilk toplantısına da yansıdı. İlhami Yılmaz’ın Naim Yağcı ile “kürsüden konuşabilme ve konuşamama” tartışmalarının yanı sıra Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Abdullah Der’in AK Parti Meclis Grup Başkanı Naim Yağcı’ya “Konuşmak için konuşuyorsun” ithamları gibi sözlü tartışmalar yine gündemi ikinci plana attı.

 

 

 

 

Ataşehir Belediyesi Meclis toplantıları son zamanlarda, meclis üyelerinin fikir ayrılıklarının uzlaşmacı tavırdan uzak, bir o kadar da sorun yaratmaya odaklı olarak düzenlenmeye başlandı. Meclis gündeminin dışındaki konular üzerinden çıkan tartışmalar, meclis üyelerinin geçmişte ve şimdide yaptıkları illegal suçlama iddialarına kadar gitti.

 

 

 

 

Aralık ayının ilk toplantısında meclis grup başkanları Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki Tekçe Hudut Karakolu’na düzenlenen havan saldırısında şehit düşen Tankçı Uzman Çavuş Şevket Tekin ile Tankçı Uzman Çavuş Davut Armağa’ya rahmet dileyerek hain saldırıyı kınadı. Aynı zamanda Yozgat'ta Ordu Gençlerbirliği Kadın Hentbol Takımı'nı taşıyan minibüsün dere yatağına devrilmesi sonucu ölen iki kişiye rahmet ailelerine baş sağlığı dilediler.  25 Kasım’ı hatırlatarak kadına yönelik şiddete karşı mücadele gününü desteklediklerini bildiren partililer aynı zamanda kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanındığı 5 Aralık’ı da kutladılar. Aynı zamanda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü de meclisin üzerinde durduğu konular arasında yer aldı.

 

 

ŞERAFETTİN BAL: “CEVAPLAR GÜLÜNÇ BİR HAL ALMAYA BAŞLADI”

 

 

 

Ataşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi  Şerafettin Bal, Kasım ayı içerisinde verdikleri iki adet önergeye verilen yanıtı eleştirdi. Bal: “İşin ciddiyetsizliği çok gülünç bir hal almaya başladı. Daha önce bir parkla ilgili verdiğimiz önergeye ilişkin mevcut kişiler tarafından kullanıldığına dair yazılı bir cevap almıştık. İlçedeki bir yerin tellerle çevrili, kapalı ve kullanılmaz olduğuyla ilgili bir önerge vermiştik. Cevabı yazıda da aynı bu şekilde yerinin tespit edilip söylediğim şekilde halka sunuma açık olduğu söylenmişti. Bizim sorduğumuz şey bu değildi. Burası niye kapalı? Halkın kullanımına açık olan yer, niçin tel örgülerle çevrili? Ağaçlar dışarı çıkmasın diye mi? Yoksa insanlar içeriye girmesin diye mi? Buradaki tellerin ve kapının kaldırılarak halkın kullanımına açılmasını istemekteyiz.” dedi.

 

 

 

ŞERAFETTİN BAL: “VERDİĞİMİZ SORULARA CİDDİ CEVAPLAR VERİLSİN!”

 

Mor Amber Sokak’a ilişkin de konuşan Şerafettin Bal; “Bu sokaktaki parkın ne amaçla kullanıldığıyla ilgili bir soru önergesi vermiştik. Gelen cevabı yazıda buranın Pazar yeri olarak kullanımı anlamında çalışmaların devam ettiği yazıyordu. Bizim sorumuz; ‘Şuan ki konumunda orası ne olarak kullanılıyor?’ Ne var buranın üzerinde, biliyoruz.  Bu konum üzerinde otopark işletmeciliği adı altında tabela ve bariyer konulmuş. Akla ziyan cevaplar verilmektedir. Biz burada meclis olarak Ataşehir’i temsil ediyoruz. Verdiğimiz sorulara da ciddi cevaplar verilsin. Biz bunun takipçisiyiz. Burası da mı acaba ‘mevcut kişiler’ tarafından kullanılıyordu da tespit edilemedi? Bize insanların aklıyla dalga geçercesine cevaplar vermeyin.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

ŞERAFATTİN BAL: “BÖYLE BİR KEYFİYET VAR MI?”

 

Ataşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Şerafettin Bal’a yanıt veren Ataşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz; “Biz İBB’de görev yaparken verdiğimiz önergelerin yüzde onuna cevap veriliyordu. İlgili idare, müdürlük size cevap vermiş. Bunda bir beis yok ki.” dedi. Bunun üzerine Bal, Yılmaz’a “Böyle bir keyfiyet var mı?” diye sorarak yetkililere keyfiyet ithamında bulundu.

 

 

ŞERAFETTİN BAL: “BURASI, ORANIN BURANIN MECLİSİ DEĞİL”

 

“Sanırım İlhami Yılmaz sürçülisan etti.” diyerek tartışmaya dahil olan Ataşehir Belediye Meclisi  AK Parti Grup Başkanı Av. Mustafa Naim Yağcı; “Burası, oranın buranın meclisi değil.” dedi. İlhami Yılmaz da Yağcı’ya; “Diğer belediyelerde, meclis üyelerini kürsüye bile çıkarmıyorlar.” şeklinde açıklama yaparak Naim Yağcı’ya bir nevi  hiyerarşiyi hatırlattı.

 

 

 

 

 

NAİM YAĞCI: “OH NE GÜZEL ZATEN KÜRSÜYÜ DE KULLANDIRIYORSUNUZ!”

 

Ataşehir’de her şeyin konuşulabilmesi gerektiğini söyleyen Naim Yağcı; “Ataşehir sorunu mecliste gündeme geldiyse bürokratlar tarafından yönetilen idari bir birim olan belediyenin meclisinde buna cevap verilmesi lazım. Vatandaşın gördüğünü şikâyet olarak dile getirdiğimizde, buranın akıbetini belediyenin tespit edememesi bizim sorunumuzdur. Verilen cevap Kasım ayında alınan meclis kararıyla burada kapalı Pazar alanı yapılacak.  Bunun cevabı bu olmamalı. Park kapatılır mı? Hangi parkın etrafı çitlerle çevrilmiştir? Açıklayın. Oh ne güzel, zaten kürsüyü de kullandırıyorsunuz. Vatandaş bizi konuşalım diye seçti. Onu da mı kısıtlayacağız?” dedi.

 

 

 

Abdullah Der: bu işi gündeme getirip zamandan çalayım diye düşünmüşler”

 

Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Abdullah Der; “Arkadaşlar ya söylenenlere kulak vermiyor ya da bizi dinlemiyorlar. Geçen mecliste bu konularla ilgili arkadaşlarımız kamuoyunu aydınlattı. Ama şimdi önergenin içeriği bunları pek aydınlatamamış. Önergeyi iyi incelesinler. Eğer önergede net cevap bulamazlarsa, yerini merak ediyorlarsa tekrar önerge verirler. Ama arkadaşlar sadece iş olsun, mecliste konuşayım, bu işi gündeme getirip zamandan çalayım diye düşünmüşler. Meraklılar konuşmaya, sözüm ona halkın hakkını savunmak için konuşuyorlarmış. Niyetleri keşke bu olsaydı.” ifadelerini kullandı.

 

 

NAİM YAĞCI: “ ABDULLAH DER NİYET OKUMA HASTALIĞINI BIRAKACAK”

 

Abdullah Der’in açıklamalarından sonra  Naim Yağcı, Abdullah Der’e ithafen şöyle dedi: “Şu niyet okuma hastalığını bırakacak. İtham altında bırakacak ifadeler, Ataşehir ilçesinde gündem olmasın istiyorum. Varsa iddialarını ispat edecek tezleriyle her yerde konuşsun.”

 

Der daha sonra  tekrar söz alarak; “Sorunun cevabı işin içinde. Geçen mecliste size cevap verildi; ‘Belediyenin şirketi tarafından kullanılıyor.’ başkasının konuştuklarını duymuyorsunuz. Bir kulak burun boğazcı varsa bir kulaklarınızı temizletin.” ifadelerini kaydetti.

 

 

 

Ataşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Bayram Varol ise iddia edilen cevabın farklı bir şekilde verdiğini dile getirerek tartışmaya dahil oldu. Tartışmalar neticesinde Varol, cevapların Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi tarafından verilmediği sonucuna varıldığını belirtti.

 

ABDULLAH DER: “ÖNCE ATAŞEHİR’İ BİR ÖĞRENSİN”

 

Bayram  Varol’un konuşmasına cevap veren Abdullah Der; “Zannedersem Bayram (Varol) arkadaşımız Ataşehir’i bilmiyor. Ataşehir’i önce bir öğrensin. Yerleri de öğrensin. Karıştırıyor. Öğren, ondan sonra konuşalım. Herhangi bir vatandaş da gidip bir yeri işgal etmiş olabilir.” dedi.

 

ÖZLEM ZENGİN’E MUAMELEYE KARŞI KINAMA

 

 

Kürsüde söz alan Ataşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Merve Çomoğlu ise TBMM Genel Kurulu'nda CHP'li Engin Özkoç’un AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e "Bu kadına haddini bildiriniz" sözlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Vekilimiz Özlem Zengin’e karşı yapılan çirkin muameleyi şiddetle kınıyorum. Bir kadına yapılan bu tavır asla kabul edilemez. Yirmi yıl sonra ‘Şu hanıma haddini bildirin.’ cümlesi bizim kabuk bağlamış bir yaramızı tekrar kanatmıştır.”

 

 

TUĞBA DÖNMEZ: “KADINLARIN MÜCADELESİ BUGÜN DE ‘ÖLDÜRÜLMEME’ OLARAK DEVAM EDİYOR”

 

Tartışmanın ardından söz alan Ataşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Tuğba Dönmez ise kadın mücadelesini mecliste gündeme getirdi. Dönmez: “Kadına seçme ve seçilme hakkı altın bir tepside sunulmadı. Bu kadın mücadelesi ile kazanılmış en önemli haklardan biridir ve kadınlar hala bugün her yerde mücadele etmeye devam ediyor. Elbette kadınların mücadelesi bugün de ‘öldürülmeme’ olarak devam ediyor.” dedi.

 

 

TUĞBA DÖNMEZ: “BU BASKIYI KİM YAPIYOR?”

 

Tuğba Dönmez sözlerine şöyle devam etti: “Kadın istihdamına bakmak zorundayız. Yüz kadından yetmiş biri evde oturuyor.  Sadece kadın temsiliyetine bakmakla yetinemeyiz. Çocuk yaşta evlendirilmeye, taciz, tecavüz dosyalarına bakmak zorundayız. Kadın temsiliyeti var ama kuralları uygulamıyoruz. 6284’ü hala uygulamıyoruz. İktidar, İstanbul Sözleşmesi’ne karşı ciddi bir mücadele yürütüyor. 25 Kasım’da kadınlar Taksim’de kadına karşı şiddetle mücadele gününü hep birlikte omuz omuz kutladılar. Bu yürüyüş bile ciddi bir gazla sonlandırıldı. Bu baskıyı kim yapıyor? Bunu her alanda konuşmak zorundayız. Bu toplumda her kadının istediği, dilediği inandığı gibi konuşma hakkı ve iradesi vardır.  Bunun yaşatılması için her yerde elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.

 

Meclis toplantısının ilk oturumunda yol ve tretuvar tahrip ücretleri, Artvin’e bağlı Arhavi; Adıyamana’a bağlı Kahta ve Çanakkale’ye bağlı Küçükkuyu Belediyelerinin Kardeş Kent seçilmesinin yanı sıra Yenisara ve Örnek Mahallelerindeki 1/1000 ölçekli uygulama alanlarına dahil ada ve parsellere ilişkin on altı teklif oy çoğunluğuyla kabul edildi.

 

 

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM