İŞÇİNİN-ÖDEDİĞİ-VERGİ-PATRONU-GEÇTİ

Yeni yıl ile birlikte gelen yeni vergilerle vatandaş tanıştı. Peki vatandaş geçen yıl ne kadar vergi ödedi? Rakamlar vatandaşın şirketlerden daha fazla vergi ödediğini gösterdi. Bordrolulardan kesilen Gelir Vergisi 96 milyar TL iken şirketlerden alınan Kurumlar Vergisi 78.8 Milyar TL oldu.

 

Geçen yıl bordroludan kesilen Gelir Vergisi 96 milyar lira olurken, bu ücretlilerin çalıştıkları kurumların (yaklaşık 848 bin şirketin) ödediği vergi 78.8 milyar lira oldu. Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, ekonomik kriz yüzünden Kurumlar Vergisi'nde tahsilat/tahakkuk oranının yüzde 76.5'e gerilediğini belirterek, “2018 yılında 78.6 milyar TL olan Kurumlar Vergisi tahsilatı 2019'da sadece 200 milyon lira artarak 78.8 milyar TL olarak gerçekleşti. Bunda yaşanan mali zorlukların büyük payı var” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Dr. Ozan Bingöl

 

İki dolaylı vergi olan Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) elde edilen toplam gelirin 2019 yılında 327.3 milyar TL ile toplam vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 48'ini oluşturduğunu dile getiren Dr. Bingöl, “Vergi rekortmeni 2019 yılında da vatandaş oldu” dedi.

 

EKONOMİK DURGUNLUK

 

Bingöl, dahilde tahsil edilen KDV'nin bir önceki yıla göre düşüş göstermesinin ana sebebinin ekonomik durgunluk ve buna bağlı olarak azalan iç talep olduğunun altını çizdi.

 

Vergi Uzmanı Bingöl, “Yıllardır kolay vergicilik yaparak sırtını dolaylı vergilere dayayan anestezik, hızlı ve kolaycı bir yaklaşımla vergi toplamayı tercih eden Maliye yönetimi, ekonomik durgunluk dönemlerinde harcamaların azalması ile birlikte yaşadığı sıkıntıyı ve bunun bütçe açığındaki payını umarım görmüş ve gereken dersleri almıştır” ifadelerini aktardı.

 

Ozan Bingöl, geçen yıl KDV'de tahsilat/tahakkuk oranının yüzde 80'lerden yüzde 40'lara düşmesinin, hem vatandaş ile devlet arasında aracılık eden mükelleflerin KDV'yi kredi gibi kullanıp sabit giderlerini karşıladığının hem de Maliye'nin tahsil kabiliyetinin her geçen yıl daha da azaldığının habercisi olduğunu vurgulayarak, “Bu durumun oluşmasında ayrıca alışılagelmiş olan af beklentisi az da olsa etkili olmuştur” şeklinde konuştu.

 

TİRYAKİLER DOLAYLI VERGİLERDE BAŞI ÇEKTİ

 

Dolaylı vergilerin payı, geçen yıl af kanunları nedeniyle KDV'de tahsilat oranının gerilemesi nedeniyle yaklaşık yüzde 63 olarak gerçekleşti. Önceki yıllarda bu oran yüzde 67'ler seviyesindeydi. Bu vergilerin OECD ülkelerindeki ortalaması ise sadece yüzde 33. Geçen yıl da tiryakiler dolaylı vergilerde başı çekti.

 

VERGİ GELİRİNİN YAKLAŞIK YÜZDE 10'U ALKOL VE TÜTÜN

 

2019 yılında toplam ÖTV tutarı 13.2 milyar lira artarak 133.9 milyar liradan 147.1 milyar liraya yükseldi. Sadece tütün ve alkolden toplanan vergi 9.9 milyar lira artarak 55.1 milyar liradan 65 milyar liraya çıktı. Yani 2019 yılında tahsil edilen toplam vergi gelirinin yaklaşık yüzde 10'unu alkol ve tütünden tahsil edilen ÖTV oluşturdu.

 

KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM