ilaç-kıtlığı-büyüyor

Dünya çapında bir sorun olan ilaç bulma sıkıntısı Türkiye’de de yaşanıyor. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye’de 120’ye yakın ilacın piyasada olmadığını aktardı. Çolak, ilaç yokluğu sorununun Şubat’ta daha da artacağını söyledi. Türkiye’de ilaç piyasasında yüz yirmiye yakın ilacın bulunmuyor. “Çözüm, yerli ilaç üretimini desteklemekten geçiyor” diyen  Çolak, Türkiye’nin sağlığa en az harcama yapan OECD ülkesi olduğunu da belirtiyor.

 

“MİLLİ GELİRE ORANLA EN AZ SAĞLIK HARCAMASI TÜRKİYE’DE”

Erdoğan Çolak, “Birlik olarak ‘Eczanem nerede’ mobil uygulamasını, ücretsiz bir şekilde halkın kullanımına sunduklarını ifade ederek, bu uygulama ile konuma en yakın eczanelere, nöbetçi eczanelere erişimin mümkün olduğunu belirtti. Sağlığa ayrılan bütçenin hiçbir zaman yeterli olmayacağını dile getiren Çolak, şöyle konuştu: “OECD ülkeleri arasında, milli gelire oranla en az sağlık harcaması 4,2’lik oranla Türkiye’de yapıldı. 2019’un ilk dokuz ayında 293 milyon 238 bin adet reçete karşılandı. En çok satılan kalemler ağrı kesiciler ve metabolizma hastalıklarında kullanılan ilaçlar oldu.”

 

“İHTİYAÇ OLAMDIĞI HALDE ECZANE AÇILIYOR”

Eczacıların en önemli sorunlarından birinin de istihdam olduğunu kaydeden Çolak, “İhtiyaç olmadığı halde açılmaya devam edilen eczacılık fakülteleri ve artırılan kontenjanlar, bu ülkenin ve bu mesleğin geleceği ile oynamaktır. Sağlık Bakanlığının tahminlerine göre, 2030 yılında şimdiden 7 bin eczacı fazlası bulunuyor. Tüm bu veriler ışığında eczacılık mesleğinin istihdam sorunu yaşayacağını söylemek için müneccim olmaya gerek yok.”

KAYNAK: BİRGÜN

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM