manset

 

 

Sosyal hayat içerisinde kendilerine yer bulmakta zorlanan engellilerin, toplumsal yaşama daha fazla katılımı için Ataşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Engelli Merkezi tarafından eğitilen engellilerin düzenlediği “Engelleri Birlikte Aşıyoruz” etkinliği MSKM'de gerçekleştirildi.

 

 

 

 

Ataşehir, Atatürk Mahallesi’nde açılan Engelli Merkezi’nde 7- 35 yaş arası engelli bireylere yönelik psikolojik danışmanlık hizmetinin yanı sıra haftada 3 gün drama, dans, koro, ritim, resim ve halk oyunları eğitimleri verildi. Eğitim sonrası engelli bireylerin oluşturduğu müzik, dans, halk oyunları ekipleri seyircilere yeteneklerini gösterdi. 13:30'da Mustafa Saffet Kültür Merkezi'nde (MSKM) düzenlenen Dünya Engelliler Günü dolayısıyla gerçekleştirilen gösteride engelli bireylerin oluşturduğu müzik grubu hem çaldı hem şarkı söyledi. Ayrıca engelli bireyler etkinlikte, solo müzik performansı, dans gösterisi ve halk oyunlarıyla yeteneklerini sergiledi.

 

 

“EN BÜYÜK ENGEL, SEVGİSİZLİKTİR.”

 

“En büyük engel, sevgisizliktir.” mesajının verildiği programda, Funda Çakaroğlu tarafından doğal nefes egzersizleri ile kısa bir meditasyon gerçekleştirildi. Tüm seyirciler Funda Çakaroğlu’yla birlikte nefes egzersizi ile meditasyon yaptı. Funda Çakaroğlu, “Herkese yoga yaptırabiliriz.” mesajıyla meditasyonu sonlandırdı.

 

 

 

Programa Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, müdürler, engelli bireyler ile aileleri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı. Seyircilerin yoğun katılım gösterdiği etkinlik, alkışlarla izlendi.

 

“TARİH ENGELLİ BİLİM VE SANAT İNSANLARININ ESERLERİNE ŞAHİT”

 

Bir konuşma gerçekleştiren Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, “Ataşehir Belediyesi olarak öncelikle zihindeki engellerin ortadan kaldırılmasına inanıyoruz. Unutmayalım ki çok sayıda lider, bilim ve sanat insanı fiziki engellere rağmen tabiat akışına uymayı başarmıştır. Tarih işitme engelli bestecilerin, görme engelli yazarların, konuşma engelli şairlerin eserlerine tanık olmuştur.” dedi.

 

 

Orhan Çerkez, bu durumu bir fırsata dönüştürmek gerektiğini söyleyerek bununla ilgili görevin başta yöneticiler olmak üzere tüm insanlığa düştüğünü dile getirdi. Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Çerkez, “Onların geleceğine güvenle bakabilmeleri ve üreten insanlar olarak kendi yeteneklerini bilen insanlar olmaları için bizlere düşen görevleri kamu ve belediye adına her tür olanaktan yararlanabilmeleri için fırsat vermek görevimizdir. Engellilerimize sosyal hukuk anlayışı ile sorunlarını göz önüne alarak tüketen değil üreten birere bağımsız bireyler haline getirmek amacımızdır. Bu bağlamda hareket engelli kardeşlerimize istihdam yaratmak açısından tüm olanaklarımızı seferber etmek başlıca görevlerimiz arasında olmalıdır. Gözümüzü ve gönlümüzü kapatıp önümüzdeki milyonlarca engelli kardeşimiz olduğunu unutmamalıyız. Engelli kardeşlerimizi toplum dışına itilmesi ve evlere hapis edilmesi bu gerçeği yok edemez.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

“KÜLTÜRÜMÜZDE YOK SAYMAK OLAMAZ”

 

Orhan Çerkez, sözlerine şöyle devam etti: “Şunu hatırlatmakta yarar görüyorum: sorunları ne olursa bizim kültürümüzde ve medeniyetimizde, yok saymak, inkar etmek, görmezden gelmek ve kaçmak gibi bir sistem üretmek olamaz ve olmamalı. Tam tersine engelli kardeşlerimize toplumda fiziki çevreye onlara göre düzenlemek, birlikte ve bir arada yaşayacağımız bir çevreyi inşa etmek zorundayız. Ataşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalarla çok sayıda engelli kardeşimizin sosyal yaşamda yer almasına yarımda bulunmuşsak ne mutlu bize.”

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM