YOK ETMEDEN HAREKETE GEÇ2

     

Başta İstanbul Kadıköy Leman Kaya İlkokulu olmak üzere beş ayrı şehirden, altı farklı okuldan, dokuz öğretmen daha iyi bir gelecek için farkındalık projesi gerçekleştirdiler. “Yok Etmeden Harekete Geç” sloganıyla  tasarruf bilinci üzerine farkındalık oluşturarak, öğrencilerine geleceğe sahip çıkmak için çağrıda bulunan öğretmenler, gerçekleştirdikleri  projede anaokulu ve ilkokul öğrencilerini  hedef alarak tüketim bilinci üzerine farkındalık oluşturuyorlar. 

 

 

Yaşam boyu  önemli olan kaynakların gerektiği kadar, idareli, dikkatli ve bilinçli tüketilmesi için tasarruf bilinci üzerine farkındalık oluşturan “Yok Etmeden Tüketiyorum” proje ekibi dünyanın değişeceğine inanarak doğa dostu projeye imza atıyorlar.  Beş ayrı şehirden ve altı ayrı okuldan dokuz öğretmen olarak belirlenen ekip, yarının geleceklerine ışık oluyor. Proje sorumluları; Münire Gürlek, Yeliz Hamzaçebi, Elif Kırmızı, Elif Yılmaz, Harika Toker, Aybike Sezen, Özlem Kurt, Özlem Kara Güzel, Altan Hamzaçebi isimlerinden oluşuyor. Zoom ve çeşitli iletişim kanallarından ilerleyen projenin ayrıca blog kurulumu da gerçekleştirilerek daha fazla kişiye ulaşılması sağlanırken, oluşturulan blogda ekip yöneticilerinden Altan Hamzaçebi konuyla ilgili şunları söylüyor:  “Sınırsız değildi kaynaklarımız. Ama onları o kadar çok ve hızlı tüketmeye başladık ki sonunda buzullar eridi; ekolojik denge bozuldu. İklimler değişip mevsimler zamanını şaşırdı. Ama yine de dönüyor dünya. Her şeye rağmen. Bize rağmen.” ve  Altan Hamzeçebi projenin belki de çıkış cümlesini ifade ediyor; “Biz ne yapabiliriz?”

 

 

 Öğrencilerin suyu, havayı, toprağı, yapılan hizmetleri, bütün doğal kaynakları, bunların yanı sıra sevgiyi, dostluğu, zamanı bilinçli kullanma konularında bilgilendirmeyi amaç edinen proje için, ekip yöneticilerinden İstanbul Kadıköy Leman Kaya İlkokulu öğretmenlerinden Münire Gürlek ise; “ Amacımız doğal çevreye duyarlı, sevgi, saygı ve sorumluluk duygusuna sahip, zamanını iyi planlayabilen, kaynakları doğru kullanabilen, tasarruf bilincini davranışa dönüştürmüş, vatanseverlik duygusunu kazanmış, yaşadığı evrene sahip çıkabilen bireyler yetiştirmek.” şeklinde amaçlarını sıralıyor.

 Gönüllü ekip, birlikte el ele vererek yok etmeden harekete geçmek için www.yoketmedentuketıyorum.com adresinden herkese  gelecek için çağrıda bulunuyorlar.  

YAPILAN ETKİNLİKLER:

Komposto yapımı- saklama yöntemleri

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM