waweda

 

2019-2020 dönemi KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından yüz binlerce öğrenci bu defa da “KYK burs ve kredileri ne zaman hesaplara yatırılacak?” diye soruyor. Peki burs ve krediler ne zaman yatırılacak? KYK açıkladı!

 

2019-2020 eğitim öğretim dönemi için başvuruları tamamlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (KYK) burs ve kredilerinin sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yüz binlerce öğrenciyi doğrudan ilgilendiren “KYK bursları ne zaman yatacak?” sorusunun cevabı KYK’den geldi.

 

Devlet tarafından verilen KYK bursu ve kredisi imkânlarından yararlanma hakkı kazanan öğrenciler, taahhütname onay işlemlerini tamamlamalarının ardından öğrenciler Ziraat Bankası hesapları üzerinden gerçekleştirilecek zamlı burs parasının verileceği tarihi ve hesaplara yatmasını bekliyordu. Sorunun yanıtı KYK’nin resmi sitesinden duyuruldu.

 

KYK  HESAPLARA PARALARIN YATIRILACAĞI TARİHİ DUYURDU

 

YURTKUR üzerinden yapılan açıklamada, bursların hesaba yatırılacağı tarih hakkında bilgi paylaşıldı. KYK ödemeleri T.C kimlik numarasının son rakamına göre yapılacak.

 

Buna göre;

T.C kimlik numarası;

0 İle bitenler 27 Kasım

2 ile bitenler 28 Kasım

4 ile bitenler 29 Kasım

6 İle bitenler 30 Kasım

8 İle bitenler 1 Aralık

İki aylık ödeme sürecinin akabindeki ödemeler, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında hesaplarına yatırılacaktır.

 

TC Kimlik Numarası 0 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 6'sı itibariyle

TC Kimlik Numarası 2 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 7'si itibariyle

TC Kimlik Numarası 4 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 8'i itibariyle

TC Kimlik Numarası 6 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 9'u itibariyle

TC Kimlik Numarası 8 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 10'u itibariyle

 

BURS VE KREDİ TUTARLARI

 

Lisans öğrencilerinin öğrenim kredisi veya bursu bu rakamlar 550 lira olarak açıklandı. Yüksek lisans burs veya kredi ödenekleri 1100 lira iken bu rakam doktorada 1600 lirayı buluyor.  

 

YAŞI 18 VE 15’İN ALTINDA KALAN ÖĞRENCİLER

 

Burs/kredi tahsis edilen 15-18 yaş arası öğrencilerin anne/babalarının e-Devlet şifreleriyle burs/kredi taahhütnamesi için veli onayını tamamlamalarının ardından öğrenciler, kendi e-Devlet şifreleriyle taahhütname onayını gerçekleştirebilecek.

 

15 yaşından küçük ya da anne-babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileri ile birlikte kendilerine en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabiliyor.

 

YURT DIŞINDAKİ ÖĞRENCİLER, DİKKAT!

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Aralık. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

 

Yükseköğrenimini yurt dışında sürdüren ve kendisine burs/kredi tahsis edilen öğrencilerin yurt içinde PTT'lerden, yurt dışında ise konsolosluk veya büyükelçiliklerden "e-Devlet şifresi" temin etmesi gerekiyor. Daha sonra e-Devlet üzerinden taahhütname onaylamaları ve kendilerine kefil olacak kişinin Türkiye'deki noterlerden kefaletname hazırlatması gerekiyor.

 

Öğrenci adına düzenlenerek tanzim ve tasdik edilmiş kefaletnamenin en geç 31 Aralık tarihine kadar bir dilekçe ekinde Söğütözü Mahallesi 2176. Cadde No: 25 Çankaya/Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim edilmesi gerekiyor.

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM