ozel_okulda_veliler_indirim_talep_etti_okul_yonetiminden_sert_tepki_h437779_08f08

 

 

Hürriyet'in haberine göre Erenköy'de bulunan anaokuluna  koronavirüs sürecinde hizmetlerin birçoğunu alamaması gerekçe gösterilerek aileler, okul yönetiminden indirim talep etti. İndirim talebine öfkelenen okul yönetimi   kalan ayların tüm parasını iade edip, öğrencilerin kaydını sildi ve velileri e-okul sisteminden attı.

 

Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim sistemine geçen özel bir okulda aileler, hala devam eden okul taksitlerinde indirime gidilmesi talebinde bulundular. Yapılan ödemeler örgün eğitim hizmetleri için belirlendiği ve uzaktan eğitimde aynı verimin sağlanamayacağı için bir miktar indirim talep eden veliler okul yönetimini kızdırdı. 

 

PARA VE EŞYALAR İADE EDİLDİ

 

Okul yönetiminden herhangi bir yanıt alamayan veliler, banka hesaplarına yatırılan para tutarlarını görünce şaşırdı. Okul, velilerin her birinin hesabına 12-13 bin lirayı iade etti. Bu tutar, eğitimin kalan aylarının parasıydı. Hatta bir velinin hesabına 12 bin 784 TL’nin yanı sıra gelecek yıl için ödediği 58 bin 320 TL daha yatırıldı.

Veliler, hesaplarındaki parayı görür görmez okul muhasebesini aradı ancak yanıt alamadı. Şaşkınlık içinde olan aileler ilk şoku atlamadan ikinci bir şok daha yaşadı. Okul idaresi, öğrencilere ait eşyaların tamamını birer koliye koyarak ailelerin adresine gönderdi. 

Habere göre, aileler esas şoku ise online eğitim imkanı veren 'Eğitim Yönetim Sistemi'ne girmeye çalıştıklarında yaşadı. Veliler, öğrencilerinin uzaktan eğitime katılması için e-okul sistemine girmeye çalışsa da başaramadı.

Başlangıçta, teknik bir hata olduğunu düşünen veliler gerçeği kısa süre içinde öğrendi. Okul yönetimi, kendilerinden indirim talebinde bulunan ve kullanılmayan kırtasiye malzemelerinin de iadesini isteyen 11 velinin tamamını sistemden attı.

Okul müdiresi, kendisine ulaşan bir veliye “Talebinizi doğrudan bana iletmek yerine okul sahibine de ilettiğiniz için sonuç bu oldu. Yapacağım bir şey yok” diyerek görüşmeyi sonlandırdı.

 

 

 

AİLELER DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

 

Aileler hiçbir bilgi verilmeden kayıtlarının silinmesine tepki göstererek dava açma yoluna gideceklerini söyledi.

Av. Hikmet Güngör de taraflar arasında var olan sözleşmenin bu şekilde tek taraflı feshinin hukuki olmadığına işaret ederek, şunları söyledi:

"Öğrenciler, disiplin kurulu kararı olmadan okuldan atılamaz. Eğitim kurumu tarafından yapılan, her şeyden önce Anayasa’da güvence altına alınan eğitim hakkının açıkça ihlaldir. Kurum istediği gibi, sırf veliler bazı taleplerde bulundular diye sözleşmeyi feshedip öğrencinin eğitim ve öğretim hakkını engelleyemez. Yapılan işlem, cezai yaptırımın yanı sıra tazminat da gerektiren bir işlem.” 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM