ema sport

 

Küresel sorunumuz Koronavirüs pandemisinden belki de en çok etkilenen çocuklar oldu. Ataşehir'de Gündem olarak biz de yeni normal süreçte çocukların eğitimlerinin ve sosyal aktivitelerinin neler olabileceğini araştırdık. Karşımıza sıkıntılı dönemlerde yaratıcı fikirleriyle başarıya ulaşan EMA Sports Academy kurucusu Eren Sarıkaya çıktı. Sarıkaya ile kesişen yollarımızı İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan 34 Orman Park’ta buluşturduk.

 

“Mutlu Çocuk Mutlu Toplum” sloganıyla 2010’da yola çıkan EMA Sports Academy yarının geleceklerini doğada yetiştiriyor. Taşı toprağı beton olan İstanbul’da şehrin içinde doğayı çocuklarla buluşturan EMA Sports Academy kurucularından Marmara Üniversitesi mezunu Beden Eğitimi Öğretmeni Eren Sarıkaya hobisini çocuklarla buluşturuyor. Sarıkaya, “Doğa  çocuklarımızın benliğini oluşturabilmek için çok önemli bir noktada bulunuyor” diyor ve ekliyor,  "Çocuklarımızı doğaya çıkarmak, ayaklarını toprağa bastırmak istiyoruz, onları doğanın içine katmak istiyoruz.”

 

Bize kısaca EMA Sports Academy’den ve  kendinizden bahsedebilir misiniz?

 

“YAZ SPOR OKULUMUZUN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ HİÇ KAPALI ALANIMIZIN OLMAMASI”

 

EMA Sports Academy’i 2010’da İstanbul’da kurduk. Ben de Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nden mezunum. Aynı zamanda beden eğitimi öğretmenliği yaptım. Pandemi döneminde ve bundan önceki dönemlerde öğretmenlik yapmış biri olarak birinci önceliğimiz çocukların topluma daha iyi bir şekilde kazandırılması oldu.  Bizler hem yaz hem kış okullarımızda spor aktivitelerimizle bunu öncelik ilkemiz olarak değerlendiriyoruz. Koronavirüs pandemisinden dolayı çalışma şeklimizi pandemi sürecindeki kuralları uygulayarak gerçekleştiriyoruz. Bu betonlamış şehirde bir nevi amacımız  çocuklarımızı doğaya çıkarmak, ayaklarını toprağa bastırmak istiyoruz. Onları doğanın içine katmak istiyoruz. Bütün branşlarımızın amacı buna dayalı. 

 

 

Koronavirüs’ten dolayı aileler tedirgin. Bunun için nasıl önlemler alıyorsunuz?

 

Yaz spor okulumuzun en büyük özelliği hiç kapalı alanımızın olmaması. Atölyelerimiz bu ormanın içerisinde oluyor. Normalde kalabalık gruplarımız vardı. Şu anda ise kapasitemizin yarısı ile çalışma gerçekleştiriyoruz. Gruplarımız 8-10 kişi olacak. Sıfır temas, fiziksel mesafe kuralları içerisinde eğitimlerimiz verilecek. Takım sporları yapmayacağız önlemlerimizden dolayı. Çocuklar okulumuza geldiklerinde ateşleri ölçülecek. Günde üç kere ateş ölçümü yapılacak. Alana geldiklerinde ayakkabılarını değiştirecekler ve sık sık el hijyeni yapılacak. Bizim buradaki birinci önceliğimiz çocuklarımızın ve ailelerimizin sağlığını korumak. Bu bizler için çok önemli. Bizler okulumuzda sağlığımızı koruyarak mutlu ve eğlenceli, eğitici zaman geçirmeyi amaç ediniyoruz.

 

“ÇOCUKLARIMIZ ÖZGÜVENİNİ DOĞAYI TANIDIKÇA, DOĞADA YAPABİLDİKLERİNİ ÖĞRENDİKÇE GELİŞTİRİYOR”

 

Ormanda gerçekleşecek derslerinizde hangi branşlar yer alıyor?

Bizler yaklaşık dört aylık sürelerini evde geçiren çocuklarımıza ve daha önce hiç doğayla temas halinde olmamış çocuklarımıza "Ormanda ne yapılır, toprakla neler yapılır?" sorularının yanıtlarını öğretmek istiyoruz. Burada çocuklarımıza çiftçilik yaptıracağız, ormanda yoga yapacağız, çocuk felsefesi, kampçılık gibi sosyal mesafe kurallarına uyarak yine de sosyalleşmelerini sağlayacağız. Derslerimizin arasında yabancı dil eğitiminden, akıl oyunlarına, okçuluktan, biniciliğe, drama derslerinden, cimnastiğe, oryantringten birçok branş bulunmakta ve tabii ki bütün branşlarımızın eğitimleri 10 yılllık tecrübemizle profesyonel eğitmenler tarafından verilecek.

 

“HİÇ SPOR YAPMAYAN BİR ÇOCUĞU DOĞADA GÜN BOYU SPOR AKTİVİTESİ İÇİNDE YAŞATABİLİYORUZ”

 

Gruplar hangi yaş aralığına göre ayrılıyor?

5 ile 15 yaş aralığında olan çocuklarımız kendi yaş gruplarına göre sınıflara ayrılıyor. Her yaş grubu kendi yaş gruplarıyla birlikte aktivite içinde oluyor. En fazla 6 gurubumuz oluyor. Aileler dilerlerse kendileri getirebiliyor çocuklarını ya da servisle göndermek isterlerse servis hizmetimiz de yer alıyor. Sabah 09.00- 17.00 saatleri arasında eğitimlerimiz devam ediyor. Ayrıca ailelerin de katılacağı anne çocuk- baba çocuk kamplarımız da olacak. Yemek yarışmalarımız gerçekleşecek. Bizler çocuklarımızın yaptıkları salataları yiyebileceğiz mesela… Çamur atölyelerimizde kendi ürünlerini ortaya çıkarabilecekler. 

 

Eğitim tarihleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

3 dönemden oluşuyor orman yaz okulumuz. İlk başlama tarihimiz 29 Haziran- 17 Temmuz, daha sonra 20 Temmuz- 14 Ağustos arası dönemimiz ve 17 Ağustos- 4 Eylül tarihleri arasında eğitimlerimiz gerçekleşecek. En az 1 hafta olmak kaydıyla da haftalık kayıt alıyoruz. Daha detaylı bilgiyi www.emasportacademy.com.tr internet adresimizden veya 0541 347 96 35 hattımızdan öğrenmek mümkün.

Doğa ve çocuk ilişkisini bir öğretmen olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğa  çocuklarımızın benliğini oluşturabilmek için çok önemli bir noktada bulunuyor. Çocuklarımız özgüvenini doğayı tanıdıkça, doğada yapabildiklerini öğrendikçe geliştiriyor. Bunu 10 yıllık tecrübemizde yaşayarak gördük. Hiç spor yapmayan bir çocuğu doğada gün boyu spor aktivitesi içinde yaşatabiliyoruz. 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM