pkolkjlo

 

 

 

Okul ve kurumlarda, kaynaştırma bütünleştirme eğitimleri kapsamında akranlarıyla aynı sınıfta okuyan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için hazırlanan destek eğitim odalarının yeni tasarımında yüksek standartlar oluşturuldu. Fiziksel olarak daha konforlu hale getirilen destek eğitim odalarında kullanılan eğitim materyalleri de çeşitlendirildi. 

 

Ataşehir’de  İhsan Kurşunoğlu Ortaokulu'nda özel eğitim öğrencilerine yönelik eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak için okullardaki destek eğitim odalarını yeniden tasarlanan eğitim destek odalarından birinin açılışı gerçekleştirildi. 

 

 

Okul ve kurumlarda, kaynaştırma bütünleştirme eğitimleri kapsamında akranlarıyla aynı sınıfta okuyan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için hazırlanan destek eğitim odalarının yeni tasarımlarından biri de Ataşehir’de açıldı. Eğitime destek odasının yeni tasarımı İhsan Kurşunoğlu Ortaokulu'nda açıldı. Açılışa İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Şube Müdürü Fatma Şengül, Okul Müdürü Hüseyin Erden Özaslan, öğretmenler ve öğrenciler katılım gösterdi. Ali İhsan Kurşunoğlu Ortaokulu öğrencileri  eğitim destek odasının açılışının öncesinde de katılımcımlara bir dinleti gerçekleştirdiler. 

 

Açılışta konuşan Okul Müdürü Hüseyin Erden Özaslan; Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un talimatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nde yaklaşık yüz yirmi okulda destek eğitimi odaları tekrar tasarlandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı’nın önderliğinde de on dördü İstanbul’da açılıyor. Katkılarından dolayı İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican’a, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fatma Şengül’e çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Özaslan'ın konuşmasının ardından  Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'ya  İstanbul’daki destek eğitim odalarından birini Ataşehir’de açtıkları, destekleri ve  katkıları için teşekkür ederek; "Biz de bundan birkaç yıl önce İstanbul Kalkınma Ajansı destekli yedi okulumuzda daha önceki standartlara göre açılış yapmıştık. Tabii şimdi yeni standartlarla iyi bir ivme ve sunum kazanmış oldu." dedi.

 

 

"ORTAMLAR ÇEŞİTLENDİKÇE ÇOCUKLARDA ÖĞRENME ÖNEMLİ BİR YOLCULUĞA EVRİLECEK"

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı okullarda farklı öğrenme ortamlarını zenginleştirmeye çok önemsediklerini belirterek; “Bugün bizim için çok güzel bir gün. Bunların içerisinde müzik atölyelerinden spor salonlarına, akıl zekâ oyunlarından öğrencilerimizin öğrenmelerini zenginleştirecek kütüphanelere, zenginleştirimiş ortamlara da ihtiyacımız vardı. Bu temelde de buradaki  öğrenme ortamları çeşitlendikçe öğrenmenin de çocukların açısından önemli bir yolculuğa doğru evrileceğine inanıyoruz. Aynı zamanda öğrencilerimizin bireysel öğrenme hızlarına uygun, öğrenme yeterlilikleri ve yetkinliklerini gelişmesini sağlayabilecek farklı bir destek eğitim odasının kurulmasını çok önemli buluyoruz." dedi.

 

"MESLEK OKULLARININ DÖNER SERMAYEYE KATKILARI OKULDAKİ ÇALIŞMALARI BÜYÜTECEK"

 

 

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 hedef vizyonu ışığında da öğrencileri kendi yeterlilikleri ve yetkinlikleri doğrultusunda geliştirmeye  çalıştıklarını dile getiren Levent Yazıcı şöyle konuştu: "Destek odalarımız yıllardır aslında eğitim sistemimiz içerisinde çok önemli bir yer tutuyor. Şuanda da Bakanlığımız bu konuyu öncelikli tutuyor. İstanbul’da Aralık’ta 14 destek odası yenileme çalışması gerçekleştiriyoruz. Gördüğünüz gibi bu, yeni bir standartla oluyor. Hem materyalleriyle hem öğrenme ortamlarının geliştirilmesiyle çok güzel bir ortam açıldı. Bunu aynı zamanda meslek okullarımız ile birlikte yaptık. Milli Eğitim Bakanlığımızın, meslek okullarının güçlendirilmesi, döner sermayeye katkılarıyla okuldaki üretilen çalışmaların büyütmesi çok önemliydi."

 

 

"ÇOCUKLARIN İKİ YÖNDEN KAZANMASINI SAĞLADI"

 

 

Genel mevzuat çerçevesinde kısa bir sürede bunu yapmaları gerektiğini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Yazıc;  "Sağ olsun Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican pratik olarak bu okulumuzda yapılabileceğini ortaya koydu. Şube Müdürü Fatma Şengül, çok özel olarak takip etti, bütün okullarımızı belirledi. Ama aynı zamanda meslek okullarının da devreye girmeleri  çocuklarımızın iki yönden kazanmasını sağlamış oldu." ifadelerini kullandı.

 

 

"BÜTÜN ÖĞRENCİLER KULLANMALI"

 

Okulun öğrencilerinin farklı ve yeni bir öğrenme mekanları olduğunu söyleyen Levent Yazıcı; "Farklı oyunlar oynayabilecekleri, öğrenmelerini geliştirebilecekleri bir ortam oldu.  Sadece belli düzeylere göre eksik öğrenmelerin giderileceği bir yer olarak değil, aynı zamanda bir okulun gelişim ortamı, bir gelişim odası olarak da kullanılmalı. Bütün öğrencilerimizin zaman dilimleri okul müdürümüz tarafından belirlenmek kaydıyla açılmalı, öğretmenlerimiz tarafından kullanılmalı diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

KURDELEYİ ÇOCUKLAR KESTİ

 

Çocuklar “Hayırlı olsun” dilekleriyle eğitim odasının kurdelesini kesti.

Açılıştaki  bir öğrenci: “Heyecanlıyım. Okulumuz için önemli bir şey bu. Çok teşekkür ediyorum.” sözleriyle heyecanını dile getirdi. Açılışta başka bir öğrenci de; “ Kitap okuma yerlerimiz var artık. Teşekkür ediyoruz.” şeklinde duygularını anlattı.

 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM