2687797_810x458

Bireylerin yaşadıkları sorunları yeniden ele alıp sorgulama ve sahneleme biçimi olarak adlandırılan Psikodrama Grup Terapisi, Ataşehir Belediyesi tarafından Kadın Dayanışma Merkezi’nde başlıyor.

 

Avusturyalı Psikiyatri Uzmanı Jacob Levy Moreno tarafından, 20. yüzyılın başlarında geliştirilmiş olan psikodrama, grup terapisi  şeklinde Ataşehir Belediyesi tarafından Kadın Dayanışma Merkezi’nde eğitim için kayıtlara başladı. Gerçekleştirilecek grup terapisinde kaygı bozukluğu ve korkuların nasıl iyileştirilebileceğinin yolları aranacak.

 

KONUSUNDA UZMAN KİŞİLER TARAFINDAN EĞİTİM VERİLECEK

 

Bireylerin yaşadıkları sorunları yeniden ele alıp sorgulama ve sahneleme biçimi olarak adlandırılan Psikodrama Grup Terapisi Ataşehir Belediyesi tarafından Kadın Dayanışma Merkezi’nde başlıyor. Beş hafta boyunca sürecek olan eğitim, haftada iki gün iki saatlik süreler içinde devam edecek. Grup terapisinde gelecek kaygıları, korkular ele alınarak sorunların iyileştirici yönü hakkında konusunda uzman kişiler tarafından katılımcılar yönlendirilecek. 

 

SON BAŞVURU TARİHİ: 9 ŞUBAT

 

Kadın Dayanışma Merkezi’nde  24-50 yaş arası Ataşehirlilere  yönelik düzenlenecek “Psikodrama Grup Terapisi” programıyla bireylerin kaygıları, ikili ilişkilerde yaşadığı çatışmaları, hayal kırıklıkları, geleceğe dair korkularının geliştirme ve iyileştirilmesi hedefleniyor. Konuyla ilgili bilgi ve kayıt için Kadın Dayanışma Merkezi ile  iletişime geçebilecek vatandaşlar aynı zamanda 0216 570 50 00-57 37 numaradan da detaylı bilgiye sahip olabilecek. Yapılacak olan grup terapisine son başvuru tarihi ise 9 Şubat 2022...

 

Psikodrama Nedir?

 

 

Psikodrama, Jacop Levi Moreno’nun 1920’lerde geliştirdiği ve Sosyometri olarak isimlendirdiği bir eylem-işlem yöntemidir. Psikodrama, Yunanca’daki “psyche (ruh)” ve “drama (eylem)” sözcüklerinden oluşur. İlk on yılda psikoterapi uygulaması olarak sınırlanan bu yöntem, 1930 lardan başlayarak pedagoji, endüstri ve öğrenim alanlarına da aktarılmıştır.

 

Psikodrama, bireylerin yaşadıkları sorunları yeniden ele alıp sorgulama ve sahneleme biçimi olarak tanımlanabilir. Bireyler bir grup ortamı içinde, diğerleriyle etkileşim içinde girdikleri rollerle, dolayısıyla kendileriyle ilgili farkındalık kazanırlar. Psikodrama bireylere, dramatik canlandırmalar yoluyla, geçmiş ve güncel sorunlarını ve çatışmalarını ya da geleceğe dair beklenti, kaygı ve güçlüklerini ele alarak hazırlanma, başa çıkma becerilerini görme ve bunları deneme olanağını sağlar. Bu yönüyle Psikodramanın terapötik etkisi yanı sıra, pedagojik etkinliğinden de söz edilebilir.