akagm

 

Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi tarafından düzenlenen Mentor Buluşmalarında girişimci olmak isteyen kadınlar mentorlarla bir araya getirildi.

 

Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi’nin (AKAGİM)  düzenlediği Mentor Buluşması'nda üst düzey mali müşavir mentorlar Sema Bekçi ve finansçı Serhan Berken’in ve diğer mentorların da katılımıyla kadınlara girişimcilik ile ilgili fikirler verilerek yol gösterildi. Belediyenin desteğiyle Atatürk Mahallesi’ndeki AKAGİM merkezinde gerçekleştirilen kadınların girişimcilik yolculuğunun başında “Nasıl girişimci olunur?”, “Fırsatlar neler?”, “Teşvik var mı?”,  gibi sorularının cevaplandırıldığı buluşmalarda katılımcıların aldığı üç aylık eğitim süreci bugün son buluyor.

 

 

E-TİCARETTEN TARIMA YOL GÖSTERİYORLAR

 

 

Çalışma hayatına çeşitli nedenlerden dolayı ara vermiş kadınlar ve ev hanımlarının girişimcilik fikirlerinin desteklendiği buluşmalarda mentorlar kadınlara e-ticaretten, tarıma; çeşitli uzmanlık alanlarından, sosyal medya kullanımına kadar yol gösteriyor.

 

 

MUTFAK VE BÜTÇE SIKINTISI

 

 

Seval Demir (Gıda Teknikeri, Mentee*) de AKAGİM’deki Mentor Buluşmalarından yararlanan kadınlardan birisi. Uzun süredir girişimcilik üzerine düşünen Demir, eğitimler aldıkça fikirlerinin değiştiğini söyledi.  Emlak danışmanlık firmasının bulunduğunu söyleyen Demir, Mentor Sema Bekçi’ye danışmak için gelenlerden biri.  Demir, “Mutfağa yöneldim. Mutfak çalışması olacağı için bütçem büyüdü. Gıdada çok fazla değişiklikler oluyor."  ifadelerini kullanarak bu şartlarla destek almasının, KOSGEB'in kendisiyle ilgili bir desteğinin mümkün olup olmadığını merak ediyor.

Demir, Mentor Bekçi tarafından "Bahsettiğiniz projeye göre alabileceğiniz destek veya AR-GE yok. KOSGEB’de amaç girişimciliğe destektir. Büyüyebilmemiz için bazı maliyetlere katlanmamız gerekir. Kendi mesleğinizle ilgili yaptığınız işler size iyi gelir. Giderleri maliyet olarak düşünmemeliyiz." şeklinde bilgilendiriliyor.

 

 

"EĞİTİMLERDEN SONRA FİKRİM DEĞİŞTİ"

 

 

Maliye ve muhasebe konusunda fikir alışverişinin yapılmasının ardından Demir gazetemize kendini şöyle anlatıyor: "Öncelikle benim bir iş fikrim vardı. Bu iş fikriyle alakalı Ataşehir’de kadın girişimcilere bir eğitim verildiğini duydum. Şefik Naci Adalılar (Kadın girişimcileri mentorları ekibinin kurucusu)  ile görüştüm, iş fikrimi anlattım. Fikrinize göre eğitime kabul ediliyor veya edilemiyorsunuz. Eğitimler pazartesi günü sunumlar yapılarak sonlandırılacak. "

 

En başta şahıs firması fikrinin olduğunu ancak eğitimler sonucunda bunun başka bir tarafa yöneldiğini dile getiren Demir, "Önceki fikrimin aslında çok mantıklı olmadığını öğrendim." diyor.

 

"MODERN KÖLE SORUNSALINDAN GİRİŞİM ADIMIYLA ÇIKIYORLAR"

 

Sema Bekçi (Mali Müşavir- Mentor) ise hem seminer verdiği katılımcıların hem de mentorluk eğitimi verdiği menteelerin üst düzey eğitime sahip olduklarını belirterek girişimci adayı kadınları şöyle anlatıyor: "Seminerler verdiğim katılımcılar da mentorluk eğitimi verdiğim menteeler de üst düzey bir eğitime sahip.  Lisans, yüksek lisans ya da doktora mezunu insanlar ve plazalarda ya da kurumsal şirketlerde çalışıp aydınlanan kişiler. Bu tarz çalışanlar yoğun temponun içerisinde nereye sürüklendiğinin farkına varmadan bir at yarışına  sokulmuşçasına deli gibi koşturuyorlar. Sonrasında bir mola verdiklerinde durup “Ne yapıyorum ben ya? Bu, istediğim bir hayat değil. Ben modern köle miyim?” dedikleri zaman bir aydınlanmaya giriyorlar ve ondan sonra  bir iş fikri doğuyor."

 

 

KLASİK BİR YAŞAM TARZINDAN ÇIKAN YENİ BİR GİRİŞİMCİLİK ÖYKÜSÜ

 

Bekçi, "Ataşehir'deki kadınlar gerçekten eğitimliler, onların iş fikirlerini, nereden geldiklerini öğrenmek çok keyifli oluyor. Klasik bir koşturma, giyim, yaşam tarzı olan bir hayattan çıkıp böyle yeni bir dünyaya çıkmak konforlu geliyor.  O fikrin peşinden koşmak menteelere, onlara da mentorluk yapmak bana çok heyecan veriyor. " şeklinde konuşuyor.

 

 

ATAŞEHİRLİ GİRİŞİMCİ KADINLAR

 

Ev hanımlarının projelerinin genelde mutfağa dönük olduğunu belirten Mentor Bekçi "İmkansızlık ya da yaşam standartları eğitimleri olmasa da çok iyi yerlerde çok iyi şeyler yapabilecek kapasitede insanlar. Ataşehirli katılımcı adayları, birbirleriyle etkileşimli olmalarından olsa gerek üst düzey oluyorlar." ifadelerini kullanıyor.

 

 

"BİR ÇEŞİT ÖN KULUÇKA MERKEZİ"

 

Yabancı şirketlerde üst düzey görevlerde bulunmuş Serhan Berker (Finansçı, Mentor) ise girişimci adayı kadınlar şöyle anlatıyor: "Genelde geçmişte iş hayatı olup ev hayatında bence ortak olması gereken ama kadının üzerine Türk toplumu tarafından yıkılmış görevler dolayısıyla iş ve kariyerlerini bırakmış insanlar ağırlıkta."

 

Berker, Ataşehir’de girişimci adaylarının en çok mutfağa yoğun olmakla birlikte; e-ticaret, tarım, uzmanlığı olan alanlar üzerine gelen katılımcıların da olduğunu belirtiyor. Mentor Berker: "Belediyenin açmış olduğu bu projeye insanlar başvuruyorlar ve projenin uygulanabilirliğine göre eleme gerçekleşiyor. Adaylara burada işletme bilgilerini, tanımını aktarmaya çalışıyoruz. Onlara iş modeli kanvası  uygulamamız  var. Burada onların kendi işleriyle ilgili birçok soruyu cevaplamalarını, yaratacakları modeli veya girişimi nasıl pazarlayacaklarını, yöneteceklerini anlatıyoruz. Bu bilgileri verdikten sonra kendilerine bir iş planı çıkarmalarını isteyerek kendi girişimlerinin bir anayasasını  yapmalarını istiyoruz. Sonra da bu  çalışmayı bi sunumla bize sunuyorlar.  Bir çeşit ön kuluçka merkezi. Benzerini teknokentlerde, üniversitelerde farklı alanlarda yine aynı  içerikle eğitim almak üzere kuluçka merkezlerinde şirket olarak üretiyorlar ve orada yatırımcılarla da buluşturuyoruz."

 

"TEK KİŞİLİK DEV KADRODAN HOLDİNGE GİDEN YOLCULUK"

 

"Berker, verdikleri bilgilerin girişimin tek kişilik dev kadrodan holdinge gidecek yolculuktaki tüm adımları içerdiğini belirterek "Öncelikle bir işletme olabilmesi için, buna ihtiyaç duyulması gerekir. İhtiyaç fiilen var olabilir veya ihtiyacı siz yaratabilirsiniz.  Bunu anlatmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullanıyor.

 

KOBİLERİN DE BU EĞİTİME İHTİYACI VAR"

 

 Belediyenin desteğini çok önemli bulduğunu ve  girişimcilerle sınırlı olmaması gerektiğini düşündüğünü dile getiren Mentor Berker, "Türkiye’de yaklaşık seksen civarında olduğunu öngördüğümüz, fiilen KOBİ dediğimiz firma sahiplerinin de aslında bu bilgilere ihtiyacı var. Türkiye’de finansal ve dijital olarak çok ciddi bir okur-yazamamazlık var. Bu açıkları kapatmamız gerekiyor. Bunlar biraz daha sosyal sorumluluk projesi  gibi gözüküyor. 5-6 yıl önce yapılan bir araştırmada Türkiye’deki şirketlerin ömrünün 13-15 yıl olduğu ortaya çıkmış halbuki şirketlerin sonsuza dönük yaşaması beklenir. Hem girişimciler hem KOBİ’ler nezdinde bu bilgilerin verilmesi gerekiyor. Yerel yönetimlerin desteğiyle de var olan KOBİ’lerle de böyle eğitimler ve bilgiler paylaşılabilir ve yönlendirilebilir.  Böyle bir işbirliğiyle çok sağlıklı şirketler, ekonomi altyapısı oluşturulabilir, geliştirilebilir." diyerek KOBİ'lerin problemine işaret ediyor.

 

*Mentee: Bir rehber, danışman veya akıl hocası tarafından yetiştirilen kişi

*Mentor: Kılavuz