HUZUR-TOPLANTISI

 

 

 

 

 

Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü ilçedeki sorunları konuşmak ve çözüm aramak için “Huzur Toplantısı” gerçekleştirdi. Çoğunlukla muhtarların mahallelere ilişkin sıkıntılarını dile getirdikleri “Huzur Toplantısı”nda, mahallelerde vatandaşın huzurunu bozan ve mahallelerin ortak sorunları olan  uyuşturucu satıcılığı, fuhuş, kamera sistemleri, aydınlatma problemleri, metruk binalar ve okulların çıkışında kazaya sebep olan noktalarda düzenlemelerin yapılmıyor olması en önemli sorunlar olarak listelendi. Toplantıya katılanlar arasında yükselen seslerden “Okul fakiriyiz" ve   “Elli yıllık mahalle, ne park var ne okul!” cümleleri dikkat çekti.

 

 

 

Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından “polis ile halk ilişkilerini geliştirmek” ve “vatandaşların sorunlara çözüm bulabilmek” amaçlarıyla “Huzur Toplantısı” gerçekleştirildi. Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde 14:00’da düzenlenen toplantıya, Ataşehir İlçe Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü Mesut Aslan, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, emniyet birimlerinden komiserler, muhtarlar, STK temsilcileri, muhtarlar katılım gösterdi.

 

 

 

 

"OKULLARDA EŞLEŞTİRMELİ NARKOTİK TİMLERİMİZ VAR"

 

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Ataşehir İlçe Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, toplantının amacının emniyet ve asayiş yönünden sıkıntılı konuların direkt olarak taraflarına aktarılması ve  ivedi bir şekilde sorunların üzerine gidilerek çözümü için çalışılması olduğunu belirtti. Ertaş: “Geldiğimizden bu yana bakanlık, valilik ve kaymakamlık olarak en çok üzerinde durduğumuz konu uyuşturucu ile mücadele. Her gün operasyonlar ve çalışmalar yapıyoruz bu konu üzerine.  Okullarla eşleştirmeli narkotik timlerimiz var. Okul müdürümüz ilgili komiserle görüşüyor ve olaya anında müdahale ediliyor. İlçemizdeki hem mala hem cana yönelik asayiş olaylarında azalma var. Fakat bu yeterli değil. Halkımızın daha huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşaması için daha çok çalışmamız gerekiyor.” dedi.

 

 

“KADINLARIN SESİ OLMAK İÇİN BURADAYIM”

 

 

Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü Mesut Aslan’ın ev sahipliğini yaptığı  ver her yıl gerçekleşen Huzur Toplantısı’nda karşılıklı olarak soru ve sorunlar masaya yatırıldı. Mahallelere göre değişkenlik gösteren veya öncelik sıralaması söz konusu olan sorunlar gündemdeydi. Barbaros Mahallesi Muhtarı Keziban Üreyil, bekçi sayılarında artış olduğunu fakat bir muhtar olarak herhangi bir bekçiyle tanışmadığını dile getirdi. “Kadınların sesi olmak için buradayım.” diyen Üreyil, gece saatlerinde vardiyalı çalışan kişilerin özellikle kadınların mahallesinde sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Öte yandan  Ataşehir’in bir başka sokak sorununu dile getiren Metropol AVM Güvenlik Müdürü Nihat Özkan Ataşehir Bulvarı’nın ışıklarının az olduğuna dikkat çekti. Başka bir aydınlatma sorunu da  Mustafa Kemal Mahallesi Muhtarı Ali Rıza Saraçoğlu’ndan geldi. Saraçoğlu, Deniz Gezmiş Parkı’nın aydınlatma sorunundan şikayetçi oldu.

 

 

 

 

 

Ataşehir’in on yedi mahallesinin sorunları değerlendirildiğinde en büyük mağdurların kadınlar olduğu görüldü.  Ferhatpaşa Mahallesi Muhtarı Murat Bozkuş, kız öğrencilerin taciz edildiği üzerine şikayet aldıklarını ifade etti.  Bozkuş: “ Mustafa Öncel İlköğretim Okulu’nun çıkışına ekip olmasını istiyoruz. Asayişten ekip istiyoruz. Kız öğrencilerimizi taciz ettikleri yönünde şikayetler alıyoruz. Ek olarak Necmettin Erbakan Parkı’nda ışıklandırma sistemi istiyoruz. Burada da Suriyeli ve Afganistanlılar çoğunlukta ve vatandaşlarımızı rahatsız ediyorlar.” dedi.

 

 

 

 

 

 Gazetecilerin sorularının yanıtlandığı Huzur Toplantısı’nda gazetecilerin uyuşturucu sorunuyla ilgili muhtarlarla kurdukları iletişimi nasıl gerçekleştirdikleri sorusu üzerine Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü Mesut Aslan, "Muhtarlarımızla WhatsApp grubumuz var.  Sürekli irtibat halindeyiz. Uyuşturucuyla ilgili hem ilçe hem İBB Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube olarak çalışmalarımız devam ediyor. İki ay önce Narkotik Şube’nin burada bir çalışması oldu. Çok gizli ve sekiz ay süren bir çalışmaydı. Çalışma sonucunda elli  uyuşturucu satıcısı yakalandı. Ellisi de cezaevine girdi. Bu çalışmaları konunun hassasiyetinden dolayı her zaman sizinle paylaşamıyoruz. Ama hemen hemen her gün uyuşturucu satıcı yakalaması ve tutuklaması oluyor. Bunu gerekli üstlerimizle paylaşıyoruz. Yeni Sahra’da 50 tane tamamı torbacı ve uyuşturucu satıcısının yakalanıp cezaevine girmesiyle ciddi bir rahatlık geldi. Ataşehir’de son bir hafta içerisinde beş tane torbacı aldık ve beşi de tutuklandı. Çalışmalar devam ediyor.” dedi.

 

 

PARKLARDA GÜVENLİK SORUNU

 

Mahallelerin ortak sorunu olarak öne çıkan parklarda güvenlik sorununa yönelik olarak ise  Ertaş, Ataşehir Belediyesi’ne bir tavsiyesi olduğunu belirterek, “Parklarda özel güvenlik görevlisi bazı belediyelerde denendi. Caydırıcılık unsuru açısından çok önemli. Özel güvenlik görevlisi, bu sorunları büyük bir ölçüde engelleyecektir.” dedi.

 

Ataşehir’in hatta İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan otopark sorununun da dile getirildiği toplantıda İçerenköy Muhtarı Sırma Doğru ve gazetecilerin,  “Terk edilmiş araçlar bırakılıyor. Hem kaldırım yok, hem de insanlar zor yürüyor. Güvenlik açısından da sıkıntılı bir durum söz konusu. ” yorumları  uzun zamandır görmezden gelinen konuyu gündeme taşıdı.

 

 

 

     

 

OKUL GİRİŞ-ÇIKIŞINDA KAZA

 

Ataşehir’de bulunan birçok okul binasının önünde ışıklandırmanın ve trafik işaretlerinin hayati önem taşıması gerçeği üzerine  Ataşehir R. Bayraktar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Metin Topkara, “Giriş ve çıkışımız Libadiye Caddesi’ne çok yakın. Yakın zamanda bir vatandaş burada kaza geçirdi. Işık var ve itfaiye için kullanıyorlar açma-kapama işlemini. Bizim için de bir buton olursa, bize faydalı olacak.” diyerek  sıkıntılarını dile getirdi.

 

 Toplantıda konuşulan sorunlarla birlikte birçok istek ve eksik de konuşmalar arasında yer aldı. Futbol sahası sorunlarını dile getiren  Esatpaşa Mahalle Muhtarı Hüseyin Altun, mahallelerine kütüphane de istediklerini dile getirdi. Altun’a cevap veren Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın tasarımında salt kütüphane devri yok artık. Eski kütüphane tasarımı eskide kaldı.  Okul kütüphanesi dediğimiz kütüphanede çok amaçlı salonlar oluşturuluyor. Diğer klasik kütüphane, Kültür Bakanlığı tarafından yapılıyor. Çalışmalarımızı yapıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

 

 

 

 

Hırsızların çoğalması, kentsel dönüşüm  sorununda elektrik, doğalgaz ve su kesintileri için polisle karşı karşıya gelen vatandaşların sorunları, muhtarlıklardaki kameraların kayıt güvenliği, 50 yıllık mahallelerde okulun olmaması gibi sorunlar ve toplantıda muhtarların, semt sakinlerinin, gazetecilerin dile getirdiği tüm şikayetlerin gündeme alındığı Huzur Toplantısı sonunda Ataşehir İlçe Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, vatandaşların daha güvenli bir ilçede yaşamaları için söz verdi. Ertaş: “Konularla ilgili sert önlemler alacağız.” şeklinde açıklama yaptı.

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM