ATAŞEHİR-EĞİTİM-DERNEĞİ-DAYANIŞMA-GECESİ

 

Ataşehir Eğitim Derneği,  eğitim eşitsizliğine karşı farkındalık uyandırmak, ihtiyaç sahibi çocuklara destek toplayarak onların eğitimine katkıda bulunmak için dayanışma gecesi düzenledi.  Gecede,  "Bir liraya karnımı doyurabilir miyim? " diye sosyal medya paylaşımında bulunan ve  intihar eden Sibel Ünil'e dikkat çeken Ataşehir Eğitim Dernek Başkanı Turgay Kılıç, "Bir çocuğumuz sadece bir lirası olduğu için intihar etti. Bu bizi derinden üzdü. Bunların bir daha olmaması için keşke biraz daha çocuğa omuz verebilsek… " dedi. Kılıç, daha çok çocuğa yardım edeceklerini dile getirerek geceye katılanlardan destek istedi.

 

 

Ataşehir Eğitim Derneği, ihtiyaç sahibi çocuklara araç gereç, kıyafet, ayakkabı yardımı ve burs temini için destek toplamak amacıyla düzenlediği eğitime destek gecesine yoğun bir katılım gerçekleştirildi. Katılımcılar ayrıca ülkenin eğitiminden zarar gören çocuklara bir nevi destek olmak amaçlı burs yardımında da bulundular. Küçükbakkalköy’de  bir restaurantta 8 Ocak’ta düzenlenen yemeğe CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan Dolu,  Ataşehir Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ulaş Kılıç, okul müdürleri ve muhtarlar katıldı.

 

 

24 ÖĞRENCİYE BURS, 4 KÜTÜPHANE…

 

Dernek Başkanı Turgay Kılıç, geçen yıl dokuz öğrenciye burs verdiklerini hatırlattığı gecede şu sözleri kaydetti: “Bugün sizlerin sayesinde burs verdiğimiz öğrenci yirmi dörde, kütüphane sayımız Şehit Polis Burak Yıldız adına Gebze Şehit Polat İlköğretim Okulu'nda yapımını tamamladığımız kütüphane ile dörde çıktı. Bağışçıların destekleriyle İhsan Kurşunoğlu Ortaokulu’nda bağışçıların kaybettikleri üç arkadaşının anısına yapılan müzik atölyelerimizden ikincisini tamamlamış olmanın gururu ve huzurunu paylaşmak istiyorum. Bu değerli işleri yaparken derneğimizden maddi manevi desteği esirgemeyen bağışçıların varlığı çok önemli.” dedi.

 

 

 

 

“İLİM ORDULARINI KURMAK ÖNCELİĞİMİZ OLMALI”

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.” sözünü hatırlatan Dernek Başkanı Kılıç,  “İlim ordularını kurmak hepimizin önceliği olmalıdır.” şeklinde konuştu.

 

“BİR DAHA İNTİHAR OLMAMASI İÇİN…”

 

Yemek kartında 1 lira 40 kuruş kaldığı için, “Bir liraya karnımı doyurabilir miyim? Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var. Bir lira kırk kuruşmuş"  şeklinde sosyal medya paylaşımı yapan ve intihar eden Sibel Ünil’in çaresizliğini hatırlatan Turgay Kılıç, “Çok kısa süre önce bir çocuğumuz sadece bir lirası olduğu için intihar etti. Bu bizi derinden üzdü. Bunların bir daha olmaması için keşke biraz daha çocuğa omuz verebilsek. Keşke o çocuğumuza da ulaşsaydık ama nafile... Ama sizlerin desteğiyle daha çok burs verip daha çocuğa yardım edeceğiz. " dedi.

 

“ÜLKEMİZDE EN ACI ŞEY EĞİTİM EŞİTSİZLİĞİ”

 

Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez ise konuşmasında " Belediye Başkanımız Battal İlgezdi belediyeyi kazandığından beri öncelikle yapmış olduğumuz hizmetler eğitime dayalı oldu. Geldiğimiz günden itibaren ilçede bulunan okulların bahçe düzenlemesini, çatısını, okulların tadilat gibi hizmetlerini yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.  Belediyeler bu konuda ne kadar uğraş verse de tabiki yetersiz oluyor. Ülkemizdeki en acı şey eğitim eşitsizliği. Anadolu'da okula giden bir çocukla İstanbul'da eğitim gören bir çocuk aynı sınava giriyor. Bu eşitsizliği gidermek için en büyük uğraşı veren de Ataşehir Eğitim Derneği'dir.” diyerek yapmış oldukları hizmetlerden dolayı dernek yönetimine teşekkür etti. 

 

 

Konuşmaların ardından derneğe 2019'da destek verenlere plaket ve teşekkür belgeleri sunuldu. Ayrıca derneğin üç yıldır düzenlemiş olduğu gecede eğitime destek için kurayla çekilen dört çeyrek altın da katılımcılar tarafından eğitimde harcanması üzerine derneğe bağışlandı. 

 

 

 

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM