ATAŞEHİR BELEDİYE ROMANLAR GÜNÜ ATAŞEHİRDE GÜNDEM

 

Ataşehir Belediyesi, Dünya Romanlar Günü’nde dezavantajlı gruplar için devlet politikasının öneminin altını çizdi. Erdal Eren Kültür Merkezi’nde Romanlar Günü dolayısıyla etkinlik düzenleyen belediyenin panel konuşmacılarından Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, “Hiç kimse yalın ayakla çocuğunu mendil satmaya göndermez veya hiçbir kadın yağmurun altında şemsiyenin altına sığınarak çiçek satmayı istemez. Bunların bir nedeni var. Bugün Türkiye’de Romanların veya diğer dezavantajlı grupların içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal ortamlar. Bunların çözümü de sadece Ataşehir veya başka belediyelerin çabası ile olacak şeyler değil. Bunların bir devlet politikası olarak ve belediyelerinde içerisinde olduğu bir çözüm yoluyla olur.” ifadelerini kullandı.

 

Ataşehir Belediyesi, Dünya Romanlar Günü'nü etkinliklerle kutladı. Erdal Eren Kültür Merkezi ve Deniz Gezmiş Parkı’nda gerçekleşen etkinliklere Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Orhan Çerkez, Sadık Semih Kayhan ve Kalender Özdemir, Ataşehir Belediyesi Meclis Üyesi Tuğba Dönmez, Roman Federasyon Dernekleri ve Ataşehir Kent Konseyi’nden Nilgün Öztürk katıldı. 

 

 

Gerçekleşen panelde söz alan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, “Hiç kimse yalın ayakla çocuğunu mendil satmaya göndermez veya hiçbir kadın yağmurun altında şemsiyenin altına sığınarak çiçek satmayı istemez. Buna benzer örnekleri çoğaltabiliriz. Bunların bir nedeni var. Bugün Türkiye’de Romanların veya diğer dezavantajlı grupların içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal ortamlar. Bunların çözümü de sadece Ataşehir veya başka belediyelerin çabası ile olacak şeyler değil. Bunların bir devlet politikası olarak ve belediyelerinde içerisinde olduğu bir çözüm yoluyla olur.” şeklinde konuştu.

 

 “SİYASİ ERKİN ÖRDÜĞÜ DUVARI KIRAMIYORUZ”

Panele katılan Ataşehir Roman Eğitim Gönüllüleri Dernek Başkanı Bülent Alaycı, “Siyasi erkin ördüğü duvarı kıramıyoruz.” şeklinde konuştu. Panel boyunca Roman Dernek temsilcileri “Eşit Yurttaşlık” hakkı istediklerini dile getirdiler. 

 

“ROMAN KADINLARI GÜÇLÜDÜR”

Roman halklarının seslerini daha gür çıkarmaları gerektiğine ve bunun için örgütlenmeleri gerektiğini anlatan Ataşehir ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis Üyesi Tuğba Dönmez ise “Roman kadınları güçlüdür. Onları görmeyi çok isterdim. Özellikle bugün görmeliydik.” dedi. Belediye Başkan Yardımcıları da örgütlenme konusuna değinerek, “Eşit yurttaşlık talebinizi daha çok seslendirin.” şeklinde açıklamalar bulundu.

Katılımcılar panel boyunca fırsat eşitsizliğini ve ayrımcılığını tartıştılar. Dernek başkanları kadınlar ve çocuklar için kreş ve meslek edindirme kursları talep ettiler.

“8 NİSAN BİZİM İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN BİR GÜN”

 

Panel sonrası Deniz Gezmiş Parkı’nda müzik ve roman havası gösterisi gerçekleşti. 

Gösteri öncesinde gerçekleşen plaket takdimi öncesinde konuşma yapan İstanbul Roman Hakları Federasyonu ve Ataşehir Roman Eğitim Derneği Başkanı Reşat Kaytan, “Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye buradan teşekkür ediyorum. İlklerin başkanı olarak yine bir ilke imza attı. Anadolu Yakası’nda ilk defa 8 Nisan kutlaması yaptı. Bu konuda herkese, belediye başkan yardımcılarına teşekkür ederim. Sizin nezdinizde bütün arkadaşlarımızın Dünya Romanlar Günü’nü kutluyoruz.” diye ifade etti. 

 

EŞİTLİK TALEBİ YİNELENDİ

 

Eşitlik talebini yineleyen Trakya, Balkan, Rumeli Dernekler Federasyon Başkanı ve Kırklareli Belediye Başkan Danışmanı Aydın Elbasan, “Bugün Ataşehir’deyiz. 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü kutluyoruz. 8 Nisan bizim için hayati önem taşıyan bir gün. Dünya Romanlar Günü, 1971 yılında Londra’da ilk defa Romanların bir araya gelerek kutlamak istemesiyle başladı. Biz de bu etkinliği yıllardır devam ettiriyoruz. Bizler ‘Eşit Yurttaşlık Hakkı’ istiyoruz. Herkese teşekkür ederim.” dedi.

Program, müzik ve oyun havası gösterisi ile sona erdi. 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM