WhatsApp Image 2021-04-14 at 5.15.17 PM

 

CHP’nin eş zamanlı bütün il ve ilçe binalarına astığı “128 Milyar Dolar Nerede?” pankartına yönelik Ataşehir CHP İlçe binasında  gece saatlerinde hareketli dakikalar yaşandı. Savcılık talimatıyla emniyet güçleri, vinç ile pankart indirmeye çalıştı. CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın ve ilçe yönetimi indirilen pankart için tutanak tuttu. Tutanak sonrası Celal Yalçın’ın asılan pankarttaki soru cümlesi için “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu teşkil ettiği iddiasına yönelik emniyete çağırılarak ifadesi alındı.

 

 

13 Nisan Salı günü diğer il ve ilçelerle eş zamanlı olarak CHP Ataşehir İlçe Başkanlık binasına “128 Milyar Dolar Nerede?” yazılı pankart asılmasının ardından aynı günün gecesinde savcılık talimatıyla emniyet güçleri vinç ile pankartı indirmek istedi. Emniyet güçleri ilçe yönetimine kendilerinin pankartı indirmelerini söylemesine CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, “Siz kendiniz indirin” diyerek cevap verdi. Yaşanan hadise sonrası ilçe yönetimi binada nöbet tutmaya başladı. Celal Yalçın ve ilçe yönetimi indirilen pankart için tutanak tuttu. Tutanak sonrası Yalçın’ın asılan pankarttaki soru cümlesi için “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu teşkil ettiği iddiasına yönelik emniyete çağırılarak ifadesi alındı. Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Yalçın, “Korkmuyoruz” mesajı verdi. Yaşanan olay sonrası ilçe binasına ziyarette bulunup destek verenler arasında Nisan ayında yapılan Ataşehir Belediye Meclis oturumunda Meclis 1. Başkanvekili olarak seçilen Kudret Arslan da vardı. Arslan, bilgi aldığı ilçe yönetimine destek olmak için geldiğini belirtti.

 

NE OLMUŞTU?

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin birçok il ve ilçe binalarına hatta bulundukları ilçelerde reklam panolarına asılan, pankartlarla iktidara sorulan soru “128 Milyar Nerede?” geçtiğimiz günlerde “Cumhurbaşkanına hakaret” olarak kabul edilmiş soruşturma başlatılmıştı. Son olarak CHP Mudanya İlçe Başkanlığı’nın reklam panolarına astığı “128 Milyar Dolar Nerede?” afişlerinin kaldırılmasının ardından sosyal medyada büyük tepkiye yol açtı. Dün öğle saatlerinde eş zamanlı olarak CHP Ataşehir İlçe Binası’na da “128 Milyar Dolar Nerede?” pankartı asıldı. Gece saatlerinde savcılığın talimatı ile pankartlar emniyet güçleri tarafından kaldırılmak istendi. CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın ve yönetimi de gece boyunca parti binasında nöbet tuttular. 

 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM