ataşehir de gündem sosyal kart belediye

 

Ataşehir Belediyesi’nin vatandaşlara sunduğu Sosyal Market projesi ilçe genelinde çoğalmaya devam ediyor. İlkinin Örnek Mahallesi’nde açılan marketin ikinci şubesi Yenişehir Mahallesi’nde hizmete açıldı. Konuyla ilgili Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Covid-19 pandemisi ve ekonomik sorunlar nedeniyle artan yoksulluk sorununa karşı sosyal destek çalışmalarımızı artırdık. Ramazan ayı öncesinde ilçemizdeki ihtiyaç sahibi ailelerin, ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmeleri için ikinci Sosyal Marketimizi de hizmete açtık. Sosyal Marketlerimiz'in sayısını artırmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Ataşehir Belediyesi’nin Sosyal Market projesinin ikincisi Yenişehir’de hizmete başladı. Sosyal Market açılışına Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdullar Der, Ataşehir Belediyesi 1. Başkan Vekili Kudret Aslan ve Yenişehir Mahalle Muhtarı Mustafa Arı katıldı. 

 

“BİZİM AMACIMIZ, İHTİYAÇ SAHİBİ İNSANLARIN İHTİYAÇLARINI BİR AN ÖNCE KARŞILAMAK VE ONLARA FAYDALI OLMAK”

 

Sosyal Market açılışında konuşan  Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdullar Der, “Bu hizmetimiz burada bitmeyecek. Amacımız Ataşehir’de yaşayan yoksul, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hizmeti ayaklarına götürmek. Sosyal Marketimizin  bir örneğini Örnek Mahallesi’nde açtık. Örnek Mahallesi bizim ana merkezimiz. Yardımlaşmayı amaç edindiğimiz Sosyal Marketimizin üçüncüsünü de İnönü, İçerenköy ve Küçükbakkalköy Mahallelerinin çevrelerinde bir yer arayışımız devam ediyor. Ramazan ayı sonrasında yeni yerimizi de hayata geçireceğiz. Bizim amacımız, ihtiyaç sahibi insanların ihtiyaçlarını bir an önce karşılamak ve onlara faydalı olmak. Ataşehir Belediyesi olarak düşüncemiz ve amacımız bu doğrultuda. Battal Başkanımızın talimatıdır.” şeklinde konuştu. 

 

Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Kudret Aslan ise, “Vatandaşların mutlu olması için Ataşehir Belediyesi çalışmalarına devam ediyor. Buranın da vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

Yenişehir Mahalle Muhtarı Mustafa Arı da belediyenin yapmış olduğu çalışmalardan memnuniyeti belirterek, “Ataşehir Sosyal Market projesi için mutluyum. Belediyeye şahsım ve mahalleli olarak teşekkür ediyorum. Örnek bir proje. Normal bir markete gidiyormuş gibi vatandaşın burada alışveriş imkânı sunulması çok güzel bir şey” şeklinde konuştu.

 

“VATANDAŞ BURADA PARA VERMİYOR”

 

 

Hayırsever vatandaşların Ataşehir Belediyesi’ne bağışta bulunduğunu ifade eden Abdullah Der, “Biz de bağışları vatandaşlarımıza bu sosyal projelerle iletiyoruz. Belediye olarak “Sosyal Kart” adında kart hazırladık. O karta puan yüklüyoruz. İhtiyaçlara göre puanın miktarı değişiyor. Vatandaşımızda burada ne ihtiyacı varsa alıyor. Vatandaşlar  eksiklerini temin edebiliyorlar.” dedi. 

 

“ASILSIZ İDDİALARA İTİBAR ETMEYİN BİZ HER AY İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN BİLGİLERİ GÜNCELLİYORUZ”

 

 

“Sosyal Kart” sahiplerinin belirlenmesi üzerine de konuşan Der, “İhtiyaç sahipleri elimizde mevcut. İhtiyaç sahibi 7500 hane var. Bunların belediye olarak araştırmasını hassasiyetle yapıyoruz. Bilgilerini alıyoruz. Bu doğrultuda ihtiyaçlarını karşılıyoruz.” şeklinde ifade etti. 

 

Sosyal medyada konuşulan ve ihtiyaç sahipleri olmayan kimselerin de  “Sosyal Kart”tan yararlandığı iddiaları için ise Der şu sözleri kaydetti: “Biz her ay ihtiyaç sahiplerinin bilgileri güncelliyoruz. Türkiye’deki şartlara göre değerlendiriyoruz. Asılsız iddialara itibar etmeyin.”

 

“ATAŞEHİR BELEDİYESİ, UZAK MAHALLELERDE YAŞAYAN VATANDAŞLAR İÇİN SERVİS HİZMETİ DE VERİYOR”

 

 

Bütün mahallerin aynı gün gelmediklerini vurgulayan Der, “Örneğin bugün Kayışdağı ve İnönü Mahallesi varsa, bir başka gün ise Yenişehir ve Atatürk Mahallesi geliyor. Mahalleleri de belli günlere böldük. O günlerde insanlarımız geliyor ve alışverişlerini yapıyorlar. Her mahalle ayrı ayrı geliyor. Ataşehir Belediyesi, uzak mahallelerde yaşayan vatandaşlar için servis hizmeti de veriyor.” dedi. 

 

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK DURUMU BELLİ, YOKSULLUK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR!”

 

Projenin geçmiş yıllarda planlandığının altını çizen Abdullah Der, “2 yıl önce planlamıştık. Pandemi döneminden dolayı da zamana yayalım dedik. Fakat baktık ki, pandemi bitecek durumda değil. Türkiye’nin ekonomik durumu belli, yoksulluk almış başını gidiyor. Pandemi döneminde vatandaşımıza destek olmak istedik.” şeklinde konuştu. 

 

 

"PANDEMİ DOLAYISIYLA YARDIMLAR MARKETLERDE KARŞILANACAK"

 

Geçmiş yıllarda yapılan koli yardımı yerine ve pandemi etkisiyle bu projeyi ortaya koyduklarını anlatan Abdullah Der, “Ramazan ayında koli yardımı ve iftar yemeklerini pandemi dolayısıyla vermeyeceğiz. Onların yerine belediye olarak Sosyal Marketlerde koli vereceğiz. Biz bu ihtiyaçları kesmeyeceğiz. Marketlerde devam ediyor.” dedi.

 

 

SOSYAL KART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Ataşehir Belediyesi’ne başvuran ihtiyaç sahiplerinin sosyal incelenme süresi tamamlandıktan sonra, kart kendilerine teslim edilecek ve ihtiyaçları doğrultusunda puan yüklemesi yapılacak. Vatandaşlar, Sosyal Kart ile Sosyal Marketlere gidebilecekler.

Ayrıca aileleri bilinçlendirme ve farkındalık yaratmayı amaçlayan; ilk yardım, aile içi şiddet, çocuk bakımı, hijyen ve temizlik gibi eğitimlere katılanlara ise ek puan sağlanıyor.  

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM